Sponzorováno

Jak vybrat brýle podle tvaru obličeje? Nejlepší tipy. 4.82/5 (17)

Jak vybrat brýle podle tvaru obličeje? Nejlepší tipy.Pro mnohé z nás je velmi důležitým aspektem při výběru brýlové obruby to, jak vypadají na naší tváři. Jasně, mohli byste zkusit v obchodě každé brýle a zjistit, jak každé z nich vypadají právě na vaší tváři. Ale proč si v předstihu nezúžit možnost volby? To vám může ve finále ušetřit spoustu času a nervů. Vy jednoduše potřebujete zjistit, jaký tvar a jaká barva brýlí bude vypadat na vašem obličeji nejlépe.

Proto jsme sepsali tento článek, abychom vám rychle, jasně a jednoduše poradili, na jaké brýle se máte soustředit. Takže jdeme na to.

První 3 body pří výběru brýlí a obrub

Jako první byste měli zvážit při výběru brýlí následující 3 hlavní věci:

 1. Brýle by měly reprezentovat vaši nejlepší osobní vlastnost (například modré obruby zvýrazní modré oči).
 2. Tvar brýlí musí být v protikladu s vaším tvarem obličeje (třeba kulaté brýle oválný obličej dál zaoblují – výsledný efekt je z estetického hlediska nepříznivý).
 3. Velikost obruby by měla korespondovat s velikostí vašeho obličeje.

Je to vlastně docela jednoduché. Existuje vlastně sedm základních tvarů obličeje: kulatý, oválný, podlouhlý, trojúhelník směrem dolů, trojúhelník směrem nahoru, diamant a čtverec. Níže najdete ty nejdůležitější rady a tipy pro každý tvar obličeje.

Jak vybrat brýle a obruby dle tvaru vašeho obličeje

ovalny

Oválný obličej

Oválný obličej je považován za ideální tvar, protože má vyvážený poměr. Slušet vám tedy budou téměř jakékoliv obruby. Chcete-li zachovat přirozenou rovnováhu tohoto tvaru obličeje, hledejte obruby, které jsou stejně široké (nebo širší) jako nejširší část obličeje. Vaši tvář zvýrazní i obruby hranaté. Upřednostňujete-li vzhled nenápadný, zvolte obruby oblé až oválné, jež budou kopírovat tvar vašeho obočí. Snažte se vyhnout úzkým, obdélníkovým obrubám, které zdůrazňují délku tváře.

Náš tip: Třeba tzv. letecké brýle jsou přesně pro vás. Vzhledem k tomu, že jsou široké, bude váš podlouhlý obličej vypadat kratší a širší, což je ideální kontrast pro váš tvar obličeje.

I když se k oválné tváři hodí téměř všechny typy brýlí, dbejte i na celkový dojem! Malé, kulaté brýle se často ztratí na tváři. Úzké brýle také nejsou nejvhodnějším výběrem. Díky nim může tvář působit ještě podlouhlejší.

trojuhelnik-dolu

Trojúhelník směrem dolů

Tato tvář je široká v horní třetině a má úzkou spodní třetinu. Chcete-li minimalizovat šířku horní části obličeje, vyzkoušejte obruby, jejichž spodní strana je široká (robusnější), ve světlých tónech, či ideálně obruby tzv. bez obrouček, jež mají pouze stranice a skla jsou v nich připevněna šroubkem.

 

obdelnikovy

Sponzorováno

Obdélníkový obličej

Podlouhlý obličej je spíše delší než širší. Aby podlouhlý obličej vypadal kratší a vyrovnanější, zkuste obruby, které mají větší hloubku než je jejich šířka. Obruba by měla být spíše jemných linií, širší s výraznějším vrchem ve stylu poloobruby. Vyhněte se výrazným tvarům a barvám a příliš hranatým úzkým tvarům.

ctvercovy

Čtercový obličej

Čtvercový obličej má silnou čelist a široké čelo, šířky a délky obličeje jsou ve stejném poměru. Chcete-li, aby čtvercový obličej vypadal delší a chcete-li změkčit úhly, zkuste úzké obruby, které mají větší šířku než hloubku. K vaší tváři si můžete dovolit obruby výrazné a mohutnější, barevné plastové obruby, ale vyvarujte se obrub příliš malých.

Máte-li čtvercový tvar obličeje, jsou pro vás nejlepší oválné obruby, které jsou úzké co do šířky. To udělá vaši čtvercovou tvář opticky delší a celkově také změkčí úhly. Určitě se vyhněte hranatým obrubám. Vyhýbejte se výběru brýlí se širokými a hranatými obrubami. Oba tvary by působily drsně a hranatě. Také nedoporučujeme volbu malých brýlí, mohly by se na hranaté tváři zcela ztratit. Důležité je, abyste se v nich příjemně cítili.

diamant

Tvar diamantu

Diamantový obličej má úzké oční linky a bradu, a má široké lícní kosti, které mohou být výrazné. Jedná se o nejvzácnější tvar obličeje. Chcete-li zvýraznit oči a změkčit lícní kosti, zkuste obruby, které zvýrazní obočí. Nebo můžete vyzkoušet brýle bez obrouček. Obruby mohou být oválné nebo ve tvaru kočičích očí.

 

kulaty

Kulatý obličej

Kulatý obličej má podobnou délku i šířku s širokým čelem a kulatými tvářemi. Chcete-li, aby kulatý obličej vypadal štíhlejší a delší, zkuste úzké brýlové obruby. Vyzkoušejte obruby hranaté a úzké, ty vaši tvář prodlouží. Hodí se k vám i brýle bez obrouček. Aby se zmírnila oblost obličeje, měly by se vybírat hranaté a geometrické tvary obrub.

Pokud máte kulatý obličej, vyberte si brýle, které vám ji prodlouží a udělají ji oválnějším. Toho lze dosáhnout hlavně hranatými tvary. Tenká, hranatá skla jsou nejideálnější. I rám brýlí by měl být tenký nebo si zvolte bezrámový typ. Asymetrické, dole se zužující brýle vám také sluší.

A jaké opravdu nebrat? Kulatý tvar brýlí dále zdůrazňuje obrysy obličeje a výsledným efektem je příliš dětinský výraz, proto nejsou nejvhodnější volbou. Doporučuje se také vyhnout brýlím s hrubým rámem, zbytečně dodávají okrouhlé tváři na její oplácanosti.

trojuhelnik-nahoru

Trojúhelník směrem nahoru

Základna trojúhelníku je dole. Tento obličej má úzké čelo a tvář se postupně rozšiřuje. Chcete-li přidat šířku úzké horní třetině obličeje, zkuste obruby, které jsou barevně stejné, jako horní polovina obličeje nebo můžete vyzkoušet tvary kočičích očí.

VIDEO: Jak vybrat brýle? Tvary obličejů a jaké brýle jim sluší

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva