Obsah článku
Sponzorováno
Určitě jste ve svém dětství slyšeli větu, že máte vypnout televizi, protože si kazíte oči. Nebo že sedíte velmi blízko u televize a máte si posunout křeslo o kousek dál. Pamatujete si tyto věty od našich rodičů?
Televize je obecně dobrý sluha, ale zlý pán. Je proto dobré vědět, jak si správně vybrat televizi, program i způsob sledování tak, aby televize neškodila vašemu zdraví. A přesně o tomto bude náš dnešní článek.
Příliš velké televizory škodí zraku
V Evropě se považuje za standardní sledovací vzdálenost od středu obrazovky 2,7 metru. A pokud si do rovnice přidáme rozlišení obrazovky, můžeme se dopočítat optimální velikosti úhlopříčky. Pro rozlišení 4k (nebo UltraHD) je ideální velikost obrazovky 70 palců, tedy 178 cm úhlopříčky. Nebojte se proto vybrat i do menšího obýváku televizi s větší úhlopříčkou.
Z toho vyplývá, že pokud si pořídíte příliš malou televizi, ideální sledovací vzdálenost se vám výrazně zkrátí. Proto se už dnes téměř nevyrábějí televizory s úhlopříčkou menší než 40 palců, sledovací vzdálenost by totiž byla asi tak tři čtvrtě metru.
Neexistují žádné důkazy o tom, že by sedění přímo před televizí někomu poškodilo oči. Sedění v blízkosti televize však může být známkou krátkozrakosti.
Děti a televize – dbejte na pravidla
Často se rodičům vyčítá, že používají televizi jako chůvu: jednoduše před televizor děti posadí a potom se už o ně víc nestarají. I televize ale může být pro děti vhodnou vzdělávací i zábavnou pomůckou. Třeba jen vybírat relace vhodné pro děti daného věku a dodržovat několik pravidel.
Co dodržovat, aby bylo sledování TV bezpečné?
- Zkuste z pasivního sledování udělat společnou aktivitu. Můžete například sledovat televizi s vašimi dětmi a mluvit o tom, co v televizi sledujete. Co se dětem třeba v televizi líbilo?
- Je dobré každých pár minut odvrátit zrak od televize. To můžete u dětí zajistit právě společným dialogem, během kterého se na vás děti budou přirozeně otáčet.
- Nastavte si každodenní limit na čas sledování televize. Mějte na paměti, že je dobré nechat oči odpočinout alespoň 15 minut každé dvě hodiny.
- Nenechte děti sledovat televizi v úplné tmě, v klidu rozsviťte alespoň lampičku nebo pár svíček. Kontrast televizní obrazovky a tmy kolem by zbytečně namáhal oči.
Obsah nevhodný, agresivní, násilný
Televize vám vždy bude sloužit tak, jak si sami určíte a vyberete. Pokud si budete vybírat z programu samé detektivky, akční filmy a horory, časem se obsah dostane i do vašeho podvědomí.
Prvním signálem je, že postavy a situace se začnou promítat například do vašich snů. Pokud patříte mezi fanoušky těchto žánrů, jednou za čas si dejte odpočinek a podívejte se na jiný obsah tak, aby si vaše hlava trochu odpočinula.
Sponzorováno
Vymlouvat se na to, že v televizi nic jiného nedávají, v současnosti není relevantním argumentem. Kromě permanentně běžících programů v televizi můžete mít díky smart televizím přístup i k několika jiným programem. Můžete se dívat například na obsah online kanálů, jako je Netflix nebo HboGO, případně přes červené tlačítko vstoupit do rozšířené nabídky daného kanálu. Díky HbbTV funkci můžete sledovat různé pořady z archivu i doplňkové materiály.
Obecně se ale sledování televize nemusíte vůbec vyhýbat. Je dokázáno, že lidé mají radost z fikce, protože pomáhá uvolňovat stres. Jen to prostě se sledováním nepřehánějte (a to platí i pro vaše děti). Pak bude vše v pohodě.
Zároveň může rozvíjet vaše schopnosti dedukce, fantazie, poskytovat radost a sebevědomí při vyřešení záhady i pocit zadostiučinění ve chvíli, kdy se hrdinou dostane zasloužené spravedlnosti.
TV změní váš mozek na kaši
Mýtus z dávné minulosti. Mnoho znepokojených rodičů a nejrůznějších učenců bylo přesvědčeno, že časté sledování TV by mohlo změnit váš mozek v kaši. Žádná pitva nikdy neodhalila přítomnost čehokoliv špatného v mozku chronického televizního pozorovatele.
Sledování televize je neškodné
Ne tak úplně. I když koukání na televizi nezničí váš mozek, ani váš zrak, pasivní sledování televize se může odrazit na vaši váze, ve vašem pasu a, velikosti zadku a šířce stehen. Rozšiřující se pas je tak nejhorším nebezpečím, které dosud bylo potvrzeno nadměrným sledováním televize.
Nedávná studie zjistila, že dospělí, kteří sledovali více než dvě hodiny televize denně, měli o 27 procent vyšší pravděpodobnost, že budou obézní, než ti, kteří sledovali méně než jednu hodinu denně.
Není divu, že nejzanícenější televizní pozorovatelé také častěji měli cukrovku a vysoký krevní tlak. Studie zjistila, že každé dvě hodiny denně strávené sledováním televize se riziko obezity u žen zvýšilo o 23 procent a riziko cukrovky se zvýšilo o 14 procent.
A co dál? Sledování televize podněcuje mlsání, což také není úplně zdravé.
Jak tedy televizi sledovat?
Zde je několik tipů, jak sledovat televizi a zůstat aktivní:
- Zkuste televizi sledovat průměrně méně než 30 minut denně.
- Udělejte si u televize čas na cvičení nebo na práci. Sledujte televizi, když jdete na běžeckém pásu nebo žehlíte oblečení.
- Udržujte svůj domov bez rychlého občerstvení a brambůrek, které jíte, když se díváte na televizi.
Sponzorováno
Mnoho mýtů o sledování televize se ukázaly jako nepravdivé, ale to neznamená, že je TV zdravá. Nezapomeňte omezit svůj čas u televize a zůstaňte aktivní. Nedívejte se na televizi celé dny a bude to v pohodě.
Co si dále o tomto tématu přečíst?
- Fotosenzitivní epilepsie – epileptické záchvaty vyvolané světly či blikáním televize
- Děti a televize. Škodí jim, nebo nevadí?
Zdroje článku a studie na toto téma
- Television Viewing in Infancy and Child Cognition at 3 Years of Age in a US Cohort Autor: Marie Evans Schmidt, PhD
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Relaxace a zdraví, Rodina