Sponzorováno

7 tipů, jak zůstat aktivní a fit i když jedete na dovolenou 4.77/5 (13)

I na dovolené můžete pokračovat ve zdravé rutině. Ale také si vyhoďte z kopýtka.

I na dovolené můžete pokračovat ve zdravé rutině. Ale také si vyhoďte z kopýtka.

To, že jste na cestách, na dovolené, na chalupě nebo prostě mimo domov, by nemělo být omluvou, abyste sjeli ze své vyjeté cestičky zdravého životního stylu.

Doma je díky vžité rutině mnohem snazší udržovat zdravý životní styl – v pohodě si můžete naplánovat program na nejbližší dny, zajdete si do posilovny, připravíte si zdravý jídelníček, zajdete si na procházku, zaběhat si a přitom všem můžete dodržovat správný pitný režim. A nějakou zdravou rutinu byste měli dodržovat i v případě, že jedete na pracovní cestu nebo na dovolenou. Na to určitě myslete.

Asi nejdůležitější věc, kterou je při tom všem třeba zapamatovat, je, že když se budete starat o své tělo správným jídelníčkem a vhodným pohybem, budete se cítit o mnoho lépe, uvolněněji a budete mít i více energie. Pokud uděláte z pravidelného cvičení prioritu, vaše tělo a mysl vám za to poděkují. Tak to je a je to ověřeno desítky let praxe všech lidí. I já to mám stejně. Když se hýbu, dobře jím a piju, tak se cítím perfektně!

7 tipů, jak nevypadnout z rutiny a užít si zaslouženou dovolenou

Jak tedy mít zdravou rutinu i na dovče? Pár rad pro vás mám. Konkrétně těchto sedm.

1. Naplánujte si cvičení i na dovolené

Ať už jde o rychlou návštěvu hotelové posilovny, nebo večerní běh – určitě si v rámci dne naplánujte nějaké to cvičení a nenechte ho jen náhodě. Během dovolené může být cvičení součástí vašeho výletu a nemyslím tím kliky, bříšáky či výpady. Jste na dovolené a je čas na změnu. Můžete si přeci vybrat z mnoha zábavnějších možností. Můžete se vydat na cyklovýlet či pěší túru nebo jít si zaplavat do moře či bazénu. Můžete si zajít na výlet na nedalekou horu, půjčit si kolo, objednat si průvodce pro lezení na menší skálu, dát si několik bazénů v hotelu nebo apartmánu, zaběhejte si na pláži nebo do lesa (prostě v novém prostředí). Využijte dovolenou pro změnu ve svých aktivitách. Budete stále cvičit ale jiným způsobem. A bude vás to moc bavit, protože je to prostě něco jiného a nového.

2. Na dovolené se řiďte se mottem: chodit, chodit, chodit

Pokud se nechcete zabývat nějakými komplexními fitness rutinami, vždy máte po ruce jedno z nejlepších a zároveň nejjednodušších cvičení: chůzi. Procházky po pláži, po resortu či do nejbližšího městečka mohou dobře posloužit nejen k poznávání okolí, ale zároveň vás udržují v pohybu. A chcete-li ještě extra fitness výzvu, vždy můžete místo výtahu zvolit schody.

Nedovolte, aby vaše dovolená byla jen válení na pláži! Poznávejte kraj, místo, město, okolí. Každý druhý den si naplánujte někam nějaký výlet. Do nedalekého města, na zříceninu, k vodopádům. Kamkoliv. Choďte a užívejte si to. A chůzi počítejte mezi cvičení.

3. Zacvičte si na apartmánu nebo v hotelovém pokoji

Není k dispozici hotelová posilovna? Žádný problém. Cvičit s vlastní váhou se dá i na hotelovém pokoji, jelikož vám k tomu stačí i menší prostor kolem sebe.

Dřepy, výpady, kliky, boční deska či zvedání pánve jsou cviky, které lze provádět kdekoli. A také je mnoho cvičení s vlastní váhou dostupných i online – třeba na youtube.com jsou skvělá videa – takže v tomto směru neexistuje žádná výmluva!

Sponzorováno

4. Půjčte si kolo

Pokud dovolenkujete v metropoli či městě, je velmi pravděpodobné, že se budete moci po městě přesouvat na kole. Většina velkých měst má v současnosti programy sdílených kol a tak můžete několik dní šlapat do pedálů a poznávat dané město.

V mnoha městech jsou všude kola a můžete si je jednoduše půjčit – jen s pomocí aplikace. U nás v ČR je to třeba Next Bike – je to tzv. bike sharing. Ale i blízko přírody jsou malé půjčovny kol, takže je využijte a kolo si půjčte. Na kole velmi dobře poznáte okolí.

5. Na letišti nezahálejte

Pokud se do destinace přesouváte letecky, určitě si můžete čekání na odlet letadla trochu oživit. Pravděpodobně budete mít u sebe tašku na notebook či jiná příruční zavazadla: ideální předměty na „malou“ procházku. Toto jednoduché, ale neuvěřitelně účinné, cvičení, spočívá v chůzi s těžkými předměty v rukou. Aktivuje při ní několik hlavních svalových skupin: trup, předloktí, ramena a nohy. Udělejte si s taškami i pár dřepů.

VEZMĚTE SI NA DOVOLENOU: Vezměte si s sebou pohodlné boty na cvičení a sportovní oblečení! Prodyšný sportovní top, tréninkové šortky a sportovní boty jsou nutností.

6. Neleňte ani v letadle

Dlouhodobé sezení není dobrý nápad, neboť může ovlivnit váš krevní oběh a způsobit pocit ztuhlosti. Pokud máte před sebou dlouhý let, zkuste každých pár hodin vyjít do uličky a protáhnout: skvělými cviky jsou dřepy či výpady dopředu.

Dbejte na to, abyste nikomu nepřekáželi a využili co nejvíce malého prostoru, který máte k dispozici. Pokud strečink v uličce není pro vás, můžete se protáhnout i v sedě na svém místě – procvičit krouživými či tahovými pohyby víte krk, ramena, ruce a zápěstí a také kotníky a chodidla.

7. Objevte vodní sporty!

Pokud chcete na dovolené cvičit, nejlépe využijte to, co vám nabízí okolí. Jste na letní dovolené? Využijte vodu! Pokud plánujete odpočívat u vody, vyzkoušejte vodní sporty, které skvěle vytvarují postavu. Plavání, surfing, kitesurfing, vodní lyžování nebo kajak jsou jen některé z mnoha aktivit, které úspěšně nahradí klasický trénink v posilovně. Určitě je zkuste.

Můj tip: Zkuste canyoning. Je to mírně náročnější adrenalinový sport vyžadující dobrou duševní i fyzickou kondici a kvalitní výstroj. Podstatou canyoningu je prostup kaňonu horské říčky. Chvíli se brodíte ve vodě, možná i plavete. Ale hlavně překonáváte vodopády. Prostě skvělý sport! Zkuste ho.

Pamatujte: Nemusíte být na sebe zase moc tvrdí, trénink nemějte na prvním místě

Jste na dovolené! A dovolená je čas odpočinku a regenerace, ale také malých stravovacích prohřešků, lenošení na lehátku, sladkého nicnedělání a dlouhých prohýřených nocí. Ano, to je prostě dovolená.

Postarejte se, abyste si na tuto dobu uchovali co nejvíce vzpomínek a nevyčítejte si, pokud plánované tréninky nebudou na prvním místě. Vrátíte se k trénování hned po návratu z dovolené.

Sponzorováno

A jak trávíte aktivitou čas na dovolené vy? Napište nám do komentářů.

A dále si o dovolené přečtěte

Zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: YuliyaKirayonakBO / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva