Lunární cyklus ženy – využijte proměny během menstruačního cyklu ve svůj prospěch 4.85/5 (20)

Sponzorováno

Lunární cyklus ženyŽeny velmi často vnímají menstruaci spíše jako nutné zlo. Řeší jen termín, kdy má přijít, ale velké změny se v nich odehrávají po celý měsíc. Zkuste trochu vidět to kouzlo cykličnosti, kterým ženy oplývají. Mění se každý měsíc nejen jejich tělo, ale i ony samotné – mají v každém období trochu jiné přednosti, potřeby, a pokud je umí využít a uvědomují si je, lépe si načasují různé povinnosti.

Zkuste menstruaci pochopit

V každém měsíci je možné určit termín menstruace a ovulace. Dle těchto časů lze pak oddělit čtyři fáze, během nichž se ženy proměňují. Je možné je přirovnat k procesům probíhajícím v přírodě během roku, od jara plného života až po zimu, kdy vše odpočívá a připravuje se na další cyklus. Uvědomění si těchto změn může přispět k chápání menstruace jako očištění a přípravy na další nové kroky. Přínosné může být i jen prosté zjištění, že proměny nálad a míry energie jsou opravdu zcela přirozené, a není třeba se jakkoliv znepokojovat nebo se cítit v určitém období nedostatečně.

TIP: Přečtěte si základní fakta o menstruaci, které by měla znát každá žena

Předovulační fáze (7. – 13. den cyklu)

Někdy se hovoří o dynamickém období, bývá připodobňováno k jaru nebo také k mladé panně. Na úrovni těla se odehrává příprava vajíčka k ovulaci (uvolnění zralého vajíčka z vaječníku). Během této doby jsou ženy velmi aktivní, mají dostatek energie plnit své sny, realizují nápady. Jsou společenské, komunikativní a s radostí plní veškeré výzvy, které jim život přináší. Užívají si sex, potřebnou hravost ve vztazích. Působí sebejistě, v mnohém se jejich myšlení podobá tomu mužskému – více logickému. Potřebují se v tyto dny realizovat pracovní činností nebo třeba ve sportu.

Ovulační fáze (14. – 20. den cyklu)

Během ní dochází k dozrání vajíčka, jeho uvolnění a může dojít k oplodnění. Žena se chová jako matka, dbá na vztahy s druhými lidmi, má touhu o ně pečovat. Jedná se o velmi kreativní období naplněné emoční stabilitou a trpělivostí. V této době je nejvyšší sexuální touha, jelikož ženy jsou nastaveny na to, aby u nich došlo k početí potomka.

Sponzorováno

TIP: Mrkněte na bylinky vhodné pro ženy

Premenstruační fáze (21. – 28. den cyklu)

Vajíčko se dostává do dělohy a jeho další osud záleží na tom, zda je oplodněno. Můžeme ji označit za fázi kouzelnice nebo také velmi pestrého podzimu. Mnoho žen na sobě pociťuje tzv. premenstruační syndrom. Jeho součástí bývá prudké střídání nálad, přecitlivělost, vznětlivost a nedostatek trpělivosti. Je možné se však nepříjemnostem vyhnout, pokud naopak dojde k využití pozitiv těchto dní. Hybnou silou může být potřeba seberealizace, využití svých tvůrčích schopností. Ženy mají větší schopnost intuice.

Menstruační fáze (1. – 6. den cyklu)

V přírodě tyto dny představují pomyslnou zimu. Během ní je zapotřebí zejména nabrat sílu na další dny. Ženy mohou přehodnocovat dosavadní rozhodnutí, upouštět od těch, které pro ně nejsou přínosná. Stejně jako se děloha zbavuje výstelky a tělo se připravuje na nový cyklus. Je zvýšená potřeba odpočinku, klidu a umění oprostit se od nedůležitých činností. Čím lépe dokáže žena v této fázi odpočívat, tím lépe je připravena na dny nadcházející, během kterých se opět naplno prodere na povrch veškerá její energie. Je však třeba dovolit
si poslouchat své tělo a věnovat se tomu, co právě nyní požaduje – klidně i proležet celý den v posteli s dobrou knihou.

Cykly využijte ve svůj prospěch

Pokud si ženy uvědomí jednotlivá období a pochopí, co se v nich samotných každý měsíc odehrává, je možné cykličnost využít ve svůj prospěch. Znalost zákonitostí může být přínosná v mnohém též pro muže – partnery, kteří se mohou někdy cítit zmateně z toho, jak se jejich drahé polovičky právě chovají. Téma cykličnosti žen se stává stále populárnějším, můžete tedy nalézt dostatek literatury na toto téma (nyní i v češtině), absolvovat celé semináře či online workshopy.

Co dále si na toto téma přečíst?

VIDEO: NA SLOVÍČKO: MENSTRUACE | kdy jsem to dostala,antikoncepce, co používám

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva