Sponzorováno

Masáž miminek sbližuje maminku s dítětem – jak na to? 4.95/5 (19)

Jak na masáž miminka?

Jak na masáž miminka?

Doteky sbližují lidi a pomáhají jim vybudovat si mezi sebou pevnější pouto. Stejně je tomu i ve vztahu matky a dítěte. Už od narození tráví ve společném objetí většinu času. Pro zlepšení vzájemného kontaktu a také pro zlepšení kondice miminka doporučují současní odborníci rodičům, aby čím dříve začali s masážemi jejich ratolestí.

Maminky, začínejte aurou

Miminko můžete začít masírovat již od prvního dne narození. Je vhodné i pro předčasně narozené děti, protože jim pomáhá odbourat počáteční stres. Prvním krokem je tzv. masáž aury. Pozvolna přejíždějte dlaní přes dítě, mnoho se ho nedotýkejte, ale nemějte ruce ani příliš daleko od těla. Myslete pozitivně, abyste mu dodali správnou energii. Je to jakási předpříprava na pozdější masáž, z níž dítě vycítí vaši přítomnost a načerpá velký kus vaší lásky. Poté přistupte k přikládání rukou bez jakýchkoliv pohybů.

Později můžete pokračovat dvěma cestami. Buď vsadíte pro samostudium a masírovat se naučíte pomocí konkrétních instrukcí z odborných knih a časopisů, nebo si předplatíte jeden z kurzů, které se pořádají většinou v mateřských centrech. Převádějí se v menších skupinkách s útulnější atmosférou. Na nich budete postupně každý týden pokračovat v masáži jiné části těla. Toto pozvolné tempo je stanoveno proto, aby si miminka postupně přivykala na jednotlivé pohyby. Proto byste stejným způsobem měli postupovat i doma. Začíná se vždy nožičkami, protože tu je dítě zvyklé na nejčastěji doteky při přebalování. Pokud se mu masáž některé části nelíbí, nepraktikujte ji. Musí být totiž vždy příjemná, jinak se mine účelem.

TIP: Masáže se dají použít i na léčbu bolesti

Zvolte správný čas

Vedle zvládnutí techniky masáže je dost důležité rozpoznat potřeby dítěte. Všimněte si, kdy se mu masírování líbí a kdy ne. Každé miminko je jiné a pokud někomu vyhovuje jemná masáž se před jídlem, jiné takto rádo usíná. Dítě by nemělo být velmi hladové, právě najedené ani unavené. Pokud spatříte, že začíná být mrzuté a není ještě připravené, raději to ještě na chvilku odložte. Rovněž je třeba přizpůsobit i délku masáže. Když začne být váš synek nebo dcerka mrzutí, nechte je už v klidu odpočívat.

Sponzorováno

Vytvořte si v tom určitý stereotyp a opakujte to vždy ve stejnou hodinu dne. Na masírování používejte čistě přírodní oleje. Nejvhodnější jsou takové, které byste mohli přidat i do stravy. Nejlépe vám tedy poslouží panenský olivový olej. Parfémovaná kosmetika totiž může na tak jemné pokožce vyvolat alergie. Masírovat byste ho měli pevnějším, ale ne příliš silným stiskem polštářků prstů. Doteky by neměly být ani velmi jemné, protože by ho to mohlo lechtat a být mu to nepříjemné. Začínejte od nožiček a skončete u hlavičky. Jistě nebudete překvapeni z toho, že i na děti působí relaxační hudba stejně jako na dospělé. Takže nezapomeňte ani na tuto drobnost.

Na toto před masáží nezapomeňte:

  • V místnosti by mělo být dostatečně teplo.
  • Umyjte si ruce a sundejte si prstýnky a náramky. Ujistěte se, že máte krátce a hladce zastřižené nehty.
  • Před masáží zahřejte v dlaních malé množství oleje
  • Věnujte pozornost reakcím miminka. Nedělejte nic, co je mu nepříjemné.
  • Všechny masážní pohyby opakujte v průměru třikrát.
  • Masírujte pomalu, jemně a v pravidelném rytmu. Soustřeďte se na klidné, jemné a plynulé pohyby.

Co masáží miminka získáte? Nemá závratný efekt, bez kterého se zdraví našeho děťátka neobejde. Ale díky ní maminka plně využije možnost udělat pro miminko něco příjemného a prožije intimní rituál, vyčleněný z běžné rutiny dne, díky kterému se svým dítětem ještě víc sblíží.

Dotek je důležitý!

Dotek a hlavně správný dotek je nesmírně důležitý při pěstování vztahu mezi rodičem a dítětem. Dotykem můžeme uklidnit, pohladit i uzdravit. Dotek vyjadřující lásku a úctu, má moc. Proč nevyužít sílu dotyku ve prospěch našich dětí? Miminka jsou ty nejkřehčí a nejúžasnější bytosti mezi námi. Prvnímu jazyku, kterému rozumějí je právě dotek. Když jejich pohladíme a vezmeme do náruče uklidní se. Rytmicky opakující se pohyby pomáhají při prohlubování citové vazby s dítětem, pomáhají při budování sebevědomí i při podpoře verbální i neverbální komunikace.

Co ještě je třeba vědět o masáži kojenců?

  • je to masážní technika odlišná od masáže dospělých,
  • využívá se hlazení a jemného hmantu jako silové působení,
  • je to metoda více komunikativní než manipulativní (80% je o komunikaci a 20% o technice),
  • není to terapie, ale podpůrná péče o dítě,
  • v hlavní roli je rodič a jeho dítě,
  • úspěchem rodičů je opětování očního kontaktu, úsměvu, či hlasu dítěte,
  • tatínkové dostávají příležitost sblížit se se svým miminkem, jelikož masírovat nemusí jen maminky,
  • nekojící maminky mají také možnost zažít ten nádherný pocit spojení, kůže na kůži a to prostřednictvím masáže.

TIP: Jak na péči o genitál u malých holčiček?

VIDEO: Masáž miminek krok za krokem

VIDEO: Jak na masáž kojenců

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva