Sponzorováno

Který druh kávy je nejzdravější? 4.79/5 (19)

Který druh kávy je nejzdravější?Antioxidanty jsou v espressu, instantní i kapslové kávě. Zdraví prospěšné antioxidanty jsou v každé kávě bez ohledu na její druh. Vyplynulo to z poslední srovnávací studie Institutu Kávy a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Odborníci zkoumali čtyři druhy kávy

„Věděli jsme, že kromě nejznámějšího kofeinu káva obsahuje i další látky, včetně několika zdraví prospěšných látek s antioxidační aktivitou. Zajímalo nás, jaký vliv budou mít rozdílné způsoby přípravy různých druhů kávy na sledované látky. A pokud ano, tak jaký,“ uvedla vedoucí výzkumu Jana Hajšlová. Odborníci zkoumali čtyři druhy kávy – praženou mletou, instantní, kapslovou a kávu určenou pro přípravu espressa.

Zaměřili se na obsah antioxidantů, kofeinu, ale i škodlivých látek furanu a akrylamidu ve zmíněných typech kávy před a po přípravě ke konzumaci. Z každého druhu přitom do výzkumu zařadili dva vzorky z nejprodávanějších káv na Slovensku a v České republice.

Náš tip: Zkuste tuto výbornou a kvalitní kávu

Pravidelná konzumace kávy může snižovat má protinádorové účinky

Výsledky studie potvrdily, že antioxidační aktivita chránící organismus před škodlivinami je v každé ze zkoumaných vzorků. „Antioxidanty spolu s ostatními látkami přítomnými v kávě hrají rozhodující roli u jejích pozitivních vlivů na lidský organismus,“ vysvětlil odborník na zdravou výživu Peter Minárik. „Díky nim pravidelná konzumace kávy může snižovat riziko cukrovky druhého typu, má protinádorové účinky a pozitivně působí při prevenci Alzheimerovy choroby,“ dodal.

Sponzorováno

U každé kávy však platilo, že čím více antioxidantů a kofeinu obsahovala, tím více v ní odborníci našli i takzvaných procesních kontaminantů, akrylamidu a furanu. Jejich množství v jakékoliv kávě je však tak nízké, že člověku nemůže ublížit. „Určitě se nedá tvrdit, že by káva způsobovala rakovinu,“ upřesnil Minárik.

Výsledky instantní kávy pozitivně překvapily

K zajímavým výsledkům dospěli odborníci při zkoumání instantní kávy. Oba zkoumané vzorky rozpustné kávy měly v suchém stavu nejvyšší obsah chlorogenové kyseliny – významného přirozeného antioxidantu – ze všech druhů káv. Po přípravě dle návodu však obsahovala naopak nejnižší množství antioxidantů i kofeinu.

Odborníci však varují, aby se lidé vyhnuli různým kávovým náhradám a kávoviny. Ty totiž se zdraví prospěšnými látkami v kávě nemají nic společného a lákají lidi jen podobnou vůní a chutí. „Pokud se někdo obává kofeinu, ať raději zvolí bezkofeinovou kávu,“ poradil Minárik, který také patří k milovníkům kávy. Podle něj je bezpečné množství u zdravého člověka čtyři až šest šálků kávy denně, což však také závisí na několika faktorech.

Lidé, kteří mají problém s krevním tlakem, srdcem, žaludečními vředy, trávením a pálením žáhy, by se o vhodném množství měli poradit s lékařem.

Jak jste na tom s pitím kávy vy? Napište nám do komentářů o vašem vztahu ke kávě.

VIDEO: Káva vs zdraví – kolik káv denně můžeme vypít, káva s mlékem, těhotenství a další/ PODCAST

VIDEO: Kolik jí pít denně? Odvodňuje organismus? Kofein. Předsudky a mýty o kávě

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva