Sponzorováno

Sialoendoskopie – diagnostika a léčba poruch slinných žláz 4.13/5 (8)

  • Sialoendoskopie je lékařský diagnostický a terapeutický postup, který se používá k prozkoumání a léčbě slinných žláz, konkrétně jejich vývodů.
  • Tento postup využívá tenkého, flexibilního endoskopu, který se zavádí do vývodů slinných žláz, což umožňuje lékařům vizualizovat vnitřek vývodů a odhalit různé problémy, jako jsou kameny (sialolity), záněty, stenózy (zúžení) nebo jiné abnormality.
  • Hlavní výhody sialoendoskopie jsou minimálně invazivní přístup a schopnost provádět určité terapeutické zákroky během samotného vyšetření, jako je odstraňování kamenů nebo rozšiřování zúžených vývodů. Tento postup se často používá při opakovaných bolestech nebo otocích slinných žláz, které mohou být způsobeny právě těmito problémy.
  • V některých případech může být sialoendoskopie prováděna v kombinaci s jinými diagnostickými technikami, jako je ultrazvuk nebo MRI, aby poskytla co nejkomplexnější obraz stavu slinných žláz a jejich vývodů.

Sialendoskopie je minimálně invazivní postup k diagnostice a léčbě poruch slinných žláz – jde o léčbu slinných kamenů, striktur, chronického zánětu a dalších problémů postihujících hlavní slinné žlázy. Lékaři používají takový malý endoskop, aby se podívali a řešili problémy uvnitř hlavních slinných žláz.

  • Sialendoskopie byla poprvé praktikována v USA v roce 2004 a chirurg hlavy a krku David Eisele z Johns Hopkins byl mezi prvními v zemi, kteří tuto techniku ​​použili.
  • Zákrok je alternativou k otevřené operaci slinných žláz, která může způsobit zjizvení a komplikace, jako je poškození lícního nervu.

Co jsou to slinné žlázy?

Dva páry žláz po stranách vašeho obličeje zásobují vaše ústa slinami a udržují je vlhká a zdravá, abyste mohli mluvit, žvýkat a polykat.

Příušní slinné žlázy jsou těsně nad úhlem vaší čelisti a před ušima. Submandibulární slinné žlázy jsou pod vaší čelistí.

Každá ze čtyř žláz má otvor nebo kanál, kudy vytékají sliny. Pokud se kanálek ​​ucpe slinným kamenem nebo se otvor příliš utáhne (tj. striktura), sliny se mohou v žláze hromadit a způsobit otok, zánět, bolest a infekci.

Sialendoskopie dokáže vyřešit všechny tyto problémy a s menším rizikem komplikací než tradiční otevřená operace slinných žláz.

Sialoendoskopie

Sialoendoskopie

 

Co je sialendoskopie?

Sialendoskopie je endoskopická technika k diagnostice a léčbě problémů se slinnými žlázami. Specializovaný, velmi úzký endoskop nazývaný mikroendoskop poskytuje osvětlený pohled na vnitřek žlázy. Šířka mikroendoskopů je od 0,8 do 1,6 mm. Mikroendoskop je vybaven světlem, kamerou a nástroji. Drobné košíčky a malé „drápky“ mohou extrahovat velmi malé slinné kamínky. Jiné nástroje mohou lékaři pomoci dilatovat blokády, jako jsou striktura slinného kanálku.

Sialendoskopie a proč se provádí

Lékař může doporučit sialendoskopii k řešení jednoho nebo více z následujících problémů:

Slinné kameny

Slinný kámen (také nazývaný sialolit) je tvrdý nuget minerálních usazenin, který se tvoří ve slinné žláze. Může zablokovat žlázu a způsobit bolest, otok a infekci. Sialendoskopie může pomoci při odstranění slinného kamene.

Sponzorováno

Poškození slinných žláz vyvolané zářením

Když je člověk léčen radioaktivním jódem k léčbě onemocnění štítné žlázy, slinné žlázy mohou přijímat radioaktivní jód a být jím poškozeny. U některých lidí je tento zánět – radiosialadenditida – těžko řešitelný.

Pacienti mohou pociťovat sucho v ústech a problémy s jídlem, protože žlázy neprodukují dostatek slin. Zúžené kanálky mohou způsobit stagnaci slin. Sialendoskopie může rozšířit kanálky a vyplavit nečistoty, což většině pacientů přináší symptomatickou úlevu.

Chronická infekce slinných žláz

Sialendoskopie může také pomoci zvládnout chronicky zanícené slinné žlázy (sialadenitida) rozšířením kanálků a výplachem žlázy.

Sialendoskopie — postup & co očekávat

Před provedením sialendoskopie může lékař nařídit zobrazovací vyšetření, jako je počítačová tomografie (CT), magnetickou rezonanci (MRI) nebo ultrazvuk, aby se podíval na slinnou žlázu, která způsobuje problémy.

Budete pod celkovou anestezií. Před sialendoskopií dodržujte pokyny svého lékaře ohledně jídla, pití a užívání běžných léků.

Lékař zavede mikroendoskop do kanálku slinné žlázy ve vašich ústech. Pokud je otvor příliš těsný, lze jej jemně roztáhnout, aby se přizpůsobil mikroendoskopu. Lékař použije mikroendoskop k opláchnutí (výplachu) vnitřku žlázy fyziologickým roztokem, aby odstranil nečistoty.

Pomocí světla, kamery a nástrojů s mikroendoskopem chirurg kontroluje vnitřek žlázy a poté odstraňuje slinné kameny a řeší ucpání.

V některých případech může lékař doporučit sialendoskopii spolu s tradiční otevřenou operací, aby poskytl lepší pohled a získal přístup dovnitř slinné žlázy.

Rizika a komplikace sialendoskopie

I vzhledem k tomu, že sialendoskopie je jen minimálně invazivní, může existovat menší riziko komplikací než u tradiční otevřené operace slinné žlázy. Nicméně, i když jsou vzácné, komplikace sialendoskopie jsou možné a jsou obecné následující:

  • Striktury (zúžení kanálku)
  • Perforace kanálku
  • Krvácení
  • Ranuly (ranula), což jsou nezhoubné cysty naplněné slinami

Po sialendoskopii

Po proceduře byste měli po zbytek dne odpočívat a zotavovat se. Vaše slinné žlázy mohou být oteklé a bolavé. Můžete být poučeni, abyste si vzali volně prodejný protizánětlivý lék, nebo můžete dostat lék na předpis jako na alternativu.

Úplné zotavení po sialendoskopickém postupu obvykle trvá jen týden nebo poodobně. Dodržujte pokyny svého lékaře, které mohou zahrnovat vyhýbání se jakémukoli těžkému zvedání nebo namáhání.

Sponzorováno

Zeptejte se svého lékaře, které potraviny mohou být snazší pro konzumaci. Po zákroku možná budete několik dní držet dietu jen s měkkými potravinami. Po jídle si pečlivě vypláchněte ústa vodou, aby se zbytky jídla nedostaly do ošetřované oblasti.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva