Sponzorováno

Mediastinoskopie – co je to + kdy a jak se provádí 4.32/5 (19)

 • Mediastinoskopie je lékařský diagnostický postup, který se používá k prozkoumání mediastina, což je prostor v hrudní dutině mezi plicemi.
 • Tento postup se často provádí za účelem diagnostiky různých stavů a onemocnění v této oblasti, jako jsou nádory, infekce, záněty nebo další abnormality.
 • Během mediastinoskopie chirurg zavádí tenký, osvětlený nástroj nazývaný mediastinoskop přes malý řez v krku a mezi prsními kostmi. Tento nástroj umožňuje lékařům vizuálně prozkoumat mediastinum a získat vzorky tkání (biopsie) pro další laboratorní analýzu, pokud je to nutné.
 • Mediastinoskopie se často provádí za použití lokálního anestetika a může být spojena s minimálními komplikacemi. Tento postup je tedy užitečný při diagnostice různých onemocnění mediastina a může poskytnout cenné informace pro léčbu a správné řízení pacienta.

Mediastinoskopie je minimálně invazivní postup, který chirurg používá k zobrazení vašeho mediastina (oblasti mezi plícemi).

Mediastinoskopie je chirurgický zákrok, který umožňuje lékařie nahlédnout do vašeho mediastina, které je mezi vašimi plícemi. Tato oblast zahrnuje vaše srdce, jícen a průdušnici (průdušnici).

Lékaři používají k zobrazení oblasti mediastinoskop. Tento nástroj je tenká trubice, která má své vlastní světlo a kameru. Také má schopnost odebrat vzorek tkáně, lymfatické uzliny nebo jinou hmotu.

Mediastinotomie vs. mediastinoskopie

Lékaři používají oba tyto postupy, aby se podívali na vaše mediastinum a odebrali z něj vzorky nebo lymfatické uzliny. Pomocí těchto postupů také zjišťují, zda se v oblasti nešíří nemoci včetně rakoviny.

Mediastinotomie umožňuje otevření, zatímco mediastinoskopie používá menší řez. Chirurgové mohou dosáhnout na více oblastí, když používají mediastinotomii, ale řez je větší a doba zotavení je delší.

Proč se provádí mediastinoskopie?

Možná budete potřebovat mediastinoskopii, pokud váš lékař chce lepší pohled na oblast mezi vašimi plícemi. Možná bude chtít odebrat vzorek vašich lymfatických uzlin v této oblasti, kvůli možnosti rakoviny. Může případně také zkontrolovat stadium (závažnost) rakoviny ve vašich plicích, brzlíku nebo jícnu.

I když je to méně časté, váš lékař může provést mediastinoskopii, pokud máte infekci v plicích. Může tak také diagnostikovat lymfom, sarkoidózu nebo mezoteliom.

Kdo provádí mediastinoskopii?

Kardiotorakální chirurg nebo všeobecný chirurg provádí mediastinoskopii na operačním sále. Chirurg musí být schopen otevřít váš hrudník (sternotomie) nebo provést torakotomii (řez mezi žebry) jako záložní možnost, pokud potřebuje kontrolovat větší krvácení, než se očekávalo.

Kardiotorakální chirurgie je oblast medicíny, která se zabývá chirurgickým ošetřením orgánů uvnitř hrudníku, obecně léčením stavů srdce (srdeční onemocnění) a plic (onemocnění plic).

Jak se připravit na mediastinoskopii?

Příprava na mediastinoskopii začíná několik dní před plánovaným vyšetřením.

 • Půjdete na rentgen hrudníku, CT vyšetření, test plicních funkcí a další vyšetření, které váš lékař požaduje.
 • Několik dní před zákrokem přestaňte užívat léky, které ředí krev. Lékař v tomto poradí.
 • Několik hodin před zákrokem se vyhněte jídlu a pití.

Je mediastinoskopie ambulantní výkon?

Ano. Měli byste být schopni jít domů ve stejný den, kdy proběhne mediastinoskopie.

Průběh – jak se provádí mediastinoskopie?

Existuje mnoho kroků mediastinoskopického postupu. Podívejme se na obecný postup. Váš lékař:

Sponzorováno

 1. Podá vám lék přes IV do paže, abyste spali a necítili bolest.
 2. Vloží vám dýchací trubici do krku, aby za vás mohl dýchat přístroj.
 3. Udělá malý (asi 3 cm) řez nad hrudní kostí.
 4. Zavede do řezu mediastinoskop.
 5. Přesune mediastinoskop tam, kam chtějí vidět.
 6. Pomocí nástroje na mediastinoskop odstraní nebo odeberte vzorek abnormálních lymfatických uzlin nebo jiné tkáně.
 7. Lékař vyjme mediastinoskop.
 8. Uzavře ránu tam, kde lékař vložil mediastinoskop.
 9. Pak vás probudí a vyjme dýchací trubici.

Jak dlouho trvá mediastinoskopie?

Mediastinoskopie trvá asi hodinu. Někdy to však může trvat déle, pokud váš lékař potřebuje provést větší vyšetření nebo odběr vzorků, nebo pokud se setká s komplikacemi, které vyžadují změnu na sternotomii (protětí hrudní kosti) nebo torakotomii (chirurgické otevření hrudní dutiny).

Jak probíhá rekonvalescence po mediastinoskopii?

Po probuzení z celkové anestezie se budete ještě několik hodin cítit ospalí. Váš příbuzný nebo přítel vás může odvézt domů, pokud po mediastinoskopii nebudete mít žádné problémy. Po anestezii nemůžete sami řídit domů.

Můžete očekávat, že několik hodin budete mít bolest v ústech a krku. Je to důsledek dýchací trubice, kterou lékaři používají k podpoře dýchání při zákroku. Pro vaši bezpečnost vám váš lékař během této doby nedovolí pít ani jíst. Následující den můžete mít kašel, chrapot nebo bolest v krku a bolesti v místě, kde váš lékař provedl řez.

Možná budete potřebovat rentgen hrudníku, abyste se ujistili, že po mediastinoskopii nemáte žádné plicní problémy.

Je mediastinoskopie bolestivá?

Ano, může být. Můžete očekávat, že budete muset užívat léky proti bolesti několik dní po mediastinoskopii.

Jaká jsou rizika mediastinoskopie?

Většinou lidé nemají komplikace po mediastinoskopii. Někteří lidé však mohou mít tyto komplikace:

Úmrtnost na mediastinoskopii je 0,07 %.

Jaká je nejčastější komplikace mediastinoskopie?

Krvácení je komplikace, která se vyskytuje častěji než kterákoli jiná.

Shrnutí

Mediastinoskopie je postup používaný k vyšetření mediastina. Toto je prostor za hrudní kostí (sternum) uprostřed hrudníku, mezi plícemi. Jsou v něm:

 • Lymfatické uzliny
 • Srdce a jeho velké cévy
 • Průdušnice (průdušnice)
 • Jícen
 • Brzlík, součást imunitního systému

Tuto oblast lze vyšetřit pomocí nástroje zvaného mediastinoskop. Jedná se o dlouhou, tenkou, ohebnou trubici, která má světlo a malou kameru. Umožňuje lékaři pěkně vidět orgány a struktury mediastina. Snímky lze také odeslat na obrazovku počítače a zaznamenat.

Postup se nejčastěji provádí k odstranění lymfatických uzlin, když má člověk rakovinu plic. Uzliny se vyšetřují, aby se zjistilo, jak daleko se rakovina rozšířila. To může pomoci určit nejlepší možnosti léčby rakoviny plic.

Může být také použit k nalezení problémů, jako jsou:

 • Rakovina průdušek
 • Rakovina jiných struktur v mediastinu
 • Infekce nebo zánět
 • Rakovina, která začíná v lymfatickém systému (lymfom), včetně Hodgkinovy choroby
 • Sarkoidóza, stav, který způsobuje oblasti zánětu v orgánech, jako jsou játra, plíce a slezina
 • Nádor brzlíku (thymom)

Váš lékař může mít jiné důvody k doporučení mediastinoskopie.

Sponzorováno

Byli jste na mediastinoskopii? Napište nám o tom do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva