Sponzorováno

Přetížená játra – jaké jsou příznaky a jak se léčí? 4.67/5 (6)

  • Játra jsou klíčovým orgánem pro detoxikaci těla, metabolismus a produkci různých důležitých látek. Když jsou játra přetížena, například kvůli nezdravému životnímu stylu, nadměrné konzumaci alkoholu, nevhodné stravě nebo nemocem, mohou se projevit různými symptomy.
  • Pocit chronické únavy a slabosti je jedním z nejčastějších příznaků. Játra hrají klíčovou roli v energetickém metabolismu, a když nejsou schopná efektivně fungovat, může to vést k nedostatku energie.
  • Žloutnutí kůže a očního bělma může být známkou toho, že játra nejsou schopná účinně zpracovávat bilirubin, což je odpadní produkt vznikající při rozkladu červených krvinek.
  • Omezte nebo zcela vynechejte alkohol, který je pro játra jedním z největších zatížení. Zahrňte do jídelníčku více ovoce, zeleniny a potravin bohatých na vlákninu. Snažte se omezit příjem tuků a cukrů.

Játra se nacházejí v pravé horní části břicha, těsně pod bránicí a chrání je žebra. Bolest spojená s játry je obvykle cítit v této oblasti, tedy na pravé straně pod žebry.

Játra se nacházejí v pravé horní části břicha, těsně pod bránicí a chrání je žebra. Bolest spojená s játry je obvykle cítit v této oblasti, tedy na pravé straně pod žebry.

Játra jsou důležitým orgánem, který slouží ke transformaci toxinů a biologických odpadů, aby se připravily na vyloučení močí, stolicí a žlučí. Když tělo nemá živiny a další potřeby pro odstranění toxinů a odpadů, játra se mohou přetížit, což má za následek tvorbu toxinů a jiných odpadů v těle. Přetížená játra nejsou schopna reagovat na stres a dochází k zánětu.

Játra v našem těle provádějí více než 500 fyziologických funkcí, což z nich činí velmi důležitý orgán v našem celkovém optimálním zdraví.

V průběhu času může expozice toxinům a chemikáliím v potravinách a životním prostředí přetížit vaše játra, což způsobí, že imunitní systémy těla a systémy reakce na stres budou méně účinné.

Příznaky přetížení jater mohou být svědění kůže z pokusů odstranit odpadní látky přes kůži, zánětlivé příznaky, jako je bolest kloubů, potíže se spánkem a únava, akné nebo ekzém, emocionální výbuchy, nesoustředěnost nebo mozková mlha, náhlá alergie na jídlo nebo prostředí, a hormonální nerovnováha.

Je proto důležité věnovat pozornost signálům přetížení jater a podniknout kroky k tomu, abyste se naučili čistit játra, jakmile si uvědomíte příznaky, abyste předešli jejich dalšímu poškození.

Zde v lidském těle najdete játra

Zde v lidském těle najdete játra

 

Příznaky přetížení jater

Pokud pociťujete některý z těchto běžných příznaků, můžete zaznamenat kongesci (přetížení, překrvení) jater:

  • Hodně přerušovaný spánek nebo vyčerpání – běžně máte potíže s usínáním a/nebo udržením spánku a jste během dne neustále unavení. Přetížená játra produkují metabolity, které mohou zabránit tomu, aby vaše tělo pohodlně přešlo a zůstalo ve spánku, protože cirkuluje do mozku a spouští nežádoucí zánět.
  • Akné nebo ekzém – Jak se schopnost jater odstraňovat toxiny v důsledku překrvení snižuje, tělo vytlačí tyto toxiny kůží ven. Pak pak vede k zánětu v kůži – akné či ekzému.
  • Neočekávané výbuchy emocí – Játra jsou v TCM (tradiční čínské medicíně) známá jako orgán zodpovědný za uvolnění emocí, jako je hněv, úzkost a frustrace. Nadměrné výbuchy mohou dle TCM vést k „rozpálenému“ tělu, které má větší sklony k nemocem.
  • Nedostatek soustředění – je známo, že toxiny z přetížených jater putují tělem do mozku a vytváří mozkovou mlhu.
  • Náhlá alergie na potraviny nebo prostředí – Játra mohou náhle vnímat známé potraviny jako toxické, i když je předtím dokázala zvládnout.
  • Horší vstřebávání živin – Živiny, nejen toxiny, jsou filtrovány játry. Když jsou játra přetížená, živiny nemohou být správně využity.
  • Hormonální nerovnováha – Játra syntetizují a vylučují důležité hormony, včetně IGF-1 (inzulínu podobný růstový faktor), angiotenzinogenu, trombopoetinu, hepcidinu a betatrofinu. Když jsou játra přetížená, vylučují sekreci těchto hormonů, což vede k nerovnováze v endokrinním systému. Jsou také důležitá při rozkladu steroidních hormonů, jako je progesteron a estrogen. Nadměrná kongesce jater může snížit čistící schopnost jater eliminovat steroidní hormony, což vede k vnitřnímu toxickému přetížení. To je jeden z důvodů, proč mnozí v pokročilých stádiích poruch nadledvin se současným překrvením jater netolerují takové hormony tak dobře jako běžná populace.

Jak na přetížená játra?

Co se dá udělat pro prevenci nebo zmírnění přetížení jater? Je toho vlastně poměrně dost.

Sponzorováno

Nejlepším způsobem, jak chránit játra, je v první řadě zabránit přetížení.

  • Pijte hodně čisté vody, zvláště před jídlem a po něm, pomáhá tělu vyplavovat toxiny přijaté jídlem. Dostatečný příjem vody pomáhá játrům při detoxikaci těla. Zkuste pít i bylinné čaje například čaj z ostropestřce mariánského, který je známý svými ochrannými účinky na játra.
  • Zaměřte se v jídle na organické produkty a nezpracované potraviny – to zabrání toxickému vystavení pesticidům a umělým potravinářským přísadám.
  • Vyhněte se konzumaci velkého množství cukru najednou. Tím lze snížit celkovou zánětlivou zátěž organismu.
  • Vyhněte se alkoholu! Játra vnímají alkohol jako náhlou toxickou zátěž a doslova potřebují zastavit normální eliminační funkci, aby zpracovala toxické účinky alkoholu.
  • Vyhněte se co nejvíce toxinům z prostředí (kouření, znečištění ovzduší, chemické čištění). Vdechujete toxiny, které musí vaše játra zpracovat a vyloučit. Vyhýbání se takovým věcem může omezit zátěž jater.
  • Zacvičte si! Pocení může pomoci odstranit některé toxiny přes kůži. Nezapomeňte se po zpocení co nejdříve osprchovat, abyste zabránili zpětnému vstřebávání odpadů. Cvičení (zrychlení srdeční frekvence) zvýší průtok krve do jater a napomůže eliminaci toxinů. Flexibilní cvičení, jako je třeba Pozdrav slunci, mohou pomoci pumpovat krev a žluč přes játra, aby se snížila stagnace. Cvičení pomáhá udržovat zdravou váhu a snižuje riziko jaterní steatózy (ztučnění jater), což je běžný problém způsobený nadváhou.
  • Jezte dostatek vlákniny a choďte pravidelně „na velkou“:. Vláknina může pomoci „vytlačit“ stolici ze střeva a podpořit zdravý mikrobiom. Snížení zánětu ve střevě zabraňuje syndromu zvýšené propustnosti střev a vnášení lipopolysacharidů (látka tvořící zevní část buněčné stěny gramnegativních bakterií) do střeva. Zelenina jako brokolice, květák, růžičková kapusta a špenát obsahují antioxidanty a vlákninu, které podporují zdraví jater.
  • Užívejte doplňky stravy na podporu funkce jater. Orální nebo intravenózní doplnění živin vitamínů B, vitamínu C a glutathionu může pomoci v procesu konjugace a eliminace toxinů. Klasikou je třeba Ostropestřec mariánský, který obsahuje silymarin, jež má ochranný vliv na játra. A dále třeba kurkumin – ten se nachází se v kurkumě a má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci chránit játra.
  • Jezte zdravé tuky. Omega-3 mastné kyseliny, které najdeme v rybách, lněném semínku a ořeších, pomáhají snižovat záněty a podporují zdraví jater.
  • Zdravá hmotnost je důležitá pro zdraví jater. Udržování zdravé hmotnosti snižuje riziko vzniku nealkoholového ztučnění jater, které je přímo spojena s obezitou.

A co dále? Vakcíny proti hepatitidě A a B mohou ochránit játra před virovými infekcemi. Také choďte na pravidelné lékařské prohlídky.
Pravidelná kontrola jaterních funkcí u lékaře může pomoci včas odhalit případné problémy.

Když játra fungují správně, vaše tělo dokáže efektivně zpracovat toxiny, což vede ke snížení zánětů a alergií, lepšímu spánku, čistší pleti, lepší náladě a lepšímu soustředění.

Sponzorováno

A co vy? Dbáte na zdraví svých jater? Napište nám do komentářů.

A ještě pro vás máme na čtení

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: sciencepics / depositphotos.com
  • Congestive hepatopathy Autoři: Moira Hilscher, M.D. a William Sanchez, M.D.
  • Zdroj obrázku ve článku: Milkos / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva