Sponzorováno

Plummerův-Vinsonův syndrom – příčiny, příznaky, léčba 4.75/5 (16)

Plummerův-Vinsonův syndromPlummer-Vinsonův syndrom je stav, který se může vyskytnout u lidí s dlouhodobou (chronickou) anémií z nedostatku železa. Lidé s tímto stavem mají problémy s polykáním kvůli malým, tenkým růstům tkání, které částečně blokují jícen.

Plummerův-Vinsonův syndrom a jeho příčiny

Příčina Plummer-Vinsonova syndromu není známa. Genetické faktory a nedostatek určitých živin (nutriční nedostatky) mohou hrát určitou roli. Jedná se o vzácnou poruchu, která může být spojena s rakovinou jícnu a krku. Je častější u žen.

Většina pacientů jsou bílé ženy středního věku, ve čtvrtém až sedmém desetiletí života, ale syndrom byl také popsán u dětí a dospívajících. Porucha polykání neboli dysfagie je obvykle bezbolestná a přerušovaná nebo progresivní po celé roky, omezená na tuhé látky a někdy spojená se ztrátou hmotnosti. Příznaky vyplývající z anémie (slabost, bledost, únava, tachykardie) mohou dominovat klinickému obrazu. Dalšími znaky jsou glositida a koilonychie. Lékař může také pozorovat zvětšení sleziny a štítné žlázy. Jedním z nejdůležitějších klinických aspektů Plummer-Vinsonova syndromu je souvislost s rakovinou horního traktu.

Sponzorováno

Symptomy

Příznaky tohoto syndromu mohou být:

 • Potíže při polykání
 • Celková slabost
 • Tento syndrom je dále charakterizován anemií, dysfagií, atrofií sliznice v oblasti horní části trávicího ústrojí, cheilitidou, glositidou, poruchami nehtů.

  Diagnostika

  Lékař může hledat abnormální oblasti na pokožce a nehtech. Častá je endoskopie, hledá se abnormální tkáň v jícnu. Můžete být posláni na testy, pro potvrzení anémie nebo nedostatku železa.

  Léčba Plummerova-Vinsonova syndromu

  Užívání doplňků železa může zlepšit problémy s polykáním. Pokud doplňky nepomáhají, může se tkáň upravit (rozšířit) během endoskopie. To vám následně umožní normálně polykat potravu.

  Prognóza

  Lidé s tímto stavem obecně dobře reagují na léčbu.

  Možné komplikace

  Přístroje používané k roztažení jícnu (dilatátory) mohou způsobit menší krvácení. Plummer-Vinsonův syndrom byl spojen s rakovinou jícnu.

  Prevence

  Příjem dostatečného množství železa ve vaší stravě může této poruše zabránit.

  Alternativní pojmenování syndromu

  Paterson-Kellyův syndrom či Sideropenická dysfagie.

  Sponzorováno

  Vzhledem k tomu, že Plummer-Vinsonův syndrom je spojen se zvýšeným rizikem karcinomu hltanu a jícnu, pacienti by měli být pečlivě sledováni.

   Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

   Autor článku

   Daniel Borník (více o nás)

    

   Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

   Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


   Štítky:

   Přečtěte si také naše další články

    

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva