6 nemocí, které obvykle přicházejí po povodních. Jak se bránit? 4.88/5 (16)

6 nemocí, které obvykle přicházejí po povodních. Jak se bránit?Infekce vzniká především u malých dětí a má zpravidla velmi lehký průběh bez následků. Projevuje se zežloutnutím a připomíná chřipku. Šíří se mezi lidmi v kolektivech, hlavně v prostředí s nízkou hygienou. Přenos je možný i kontaminovanými potravinami, vodou, ovocem, zeleninou. Inkubační doba je 14-50, průměrně 30 dnů. Obranou je hygiena. K dispozici je i očkování.

Salmonelóza

Onemocnění s nevolností, zvracením, teplotou nad 39 stupňů a průjmy. Hlavně u malých dětí a starých osob hrozí dehydratace, poté křeče v lýtkách a šok. Zdrojem nákazy jsou potraviny a produkty infikovaných zvířat. Riziková je hlavně drůbež. Inkubační doba je obvykle 12-36 hodin, někdy 6-72 hodin. Obranou je důsledná hygiena při zpracování potravin, bakterie ničí teplota nad 70 stupňů a dezinfekční prostředky.

Úplavice

Nejnakažlivější bakteriální střevní nákaza, projevuje se teplotami, bolestmi břicha, vodnatými průjmy s příměsí hlenu a krve. Hrozí dehydratace a protržení střev. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, další se může nakazit přímým kontaktem nebo kontaminovanými předměty, potravinami, mlékem, často vodou. Inkubační doba je 1-3 dny. Bakterie hubí všechny běžně používané dezinfekční prostředky.

Břišní tyfus

Horečnaté onemocnění (horečka vrcholí koncem 1. týdne a kolem 40 °C přetrvává asi 14 dní) s bolestmi hlavy, nechutenstvím, spavostí, ve 3. týdnu může nastat krvácení do střev. Přenáší se stykem s nemocným, kontaminovanou vodou, mlékem a potravinami. Inkubační doba je 5-24 dní. V užitkové i pitné vodě a v mléce je bakterie ničena teplotou nad 80 °C a dezinfekčními prostředky (nepřežije chlorování vody).

Leptospiróza

Onemocnění s vysokou teplotou, bolestmi hlavy, zánětem spojivek. Může být postižen mozek, játra, ledviny a oběhový systém. Lehčí případy leptospirózy připomínají chřipku. Leptospiry žijí na hlodavcích, na člověka se přenášejí vodou, vlhkou půdou a potravinami kontaminovanými močí zvířat. Do těla se dostanou přes oděrky, spojivky či ústa a nos. Inkubační doba je 4-20 dní. Obranou je vhodné obutí, oblečení a rukavice.

Listerióza

Listerióza je nemoc ohrožující zejména těhotné ženy způsobuje záněty mozku, sepse a potraty. Zdrojem nákazy jsou zvířata, listérie přežívají v půdě, ve vodě a v siláži, přenášet se mohou kontaminovanými potravinami, mlékem, měkkými sýry, zeleninou a nedostatečně tepelně upraveným jídlem. Inkubační doba je 3-70 dní. Obranou je hygiena.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva