Povodně a zdraví – 6 nemocí, které obvykle přicházejí po povodních. Jak se bránit? 4.88/5 (16)

Sponzorováno

6 nemocí, které obvykle přicházejí po povodních. Jak se bránit?Infekce vzniká především u malých dětí a má zpravidla velmi lehký průběh bez následků. Projevuje se zežloutnutím a připomíná chřipku. Šíří se mezi lidmi v kolektivech, hlavně v prostředí s nízkou hygienou. Přenos je možný i kontaminovanými potravinami, vodou, ovocem, zeleninou. Inkubační doba je 14-50, průměrně 30 dnů. Obranou je hygiena. K dispozici je i očkování.

Salmonelóza

Onemocnění s nevolností, zvracením, teplotou nad 39 stupňů a průjmy. Hlavně u malých dětí a starých osob hrozí dehydratace, poté křeče v lýtkách a šok. Zdrojem nákazy jsou potraviny a produkty infikovaných zvířat. Riziková je hlavně drůbež. Inkubační doba je obvykle 12-36 hodin, někdy 6-72 hodin. Obranou je důsledná hygiena při zpracování potravin, bakterie ničí teplota nad 70 stupňů a dezinfekční prostředky.

Úplavice

Nejnakažlivější bakteriální střevní nákaza, projevuje se teplotami, bolestmi břicha, vodnatými průjmy s příměsí hlenu a krve. Hrozí dehydratace a protržení střev. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, další se může nakazit přímým kontaktem nebo kontaminovanými předměty, potravinami, mlékem, často vodou. Inkubační doba je 1-3 dny. Bakterie hubí všechny běžně používané dezinfekční prostředky.

Sponzorováno

Břišní tyfus

Horečnaté onemocnění (horečka vrcholí koncem 1. týdne a kolem 40 °C přetrvává asi 14 dní) s bolestmi hlavy, nechutenstvím, spavostí, ve 3. týdnu může nastat krvácení do střev. Přenáší se stykem s nemocným, kontaminovanou vodou, mlékem a potravinami. Inkubační doba je 5-24 dní. V užitkové i pitné vodě a v mléce je bakterie ničena teplotou nad 80 °C a dezinfekčními prostředky (nepřežije chlorování vody).

Leptospiróza

Onemocnění s vysokou teplotou, bolestmi hlavy, zánětem spojivek. Může být postižen mozek, játra, ledviny a oběhový systém. Lehčí případy leptospirózy připomínají chřipku. Leptospiry žijí na hlodavcích, na člověka se přenášejí vodou, vlhkou půdou a potravinami kontaminovanými močí zvířat. Do těla se dostanou přes oděrky, spojivky či ústa a nos. Inkubační doba je 4-20 dní. Obranou je vhodné obutí, oblečení a rukavice.

Listerióza

Listerióza je nemoc ohrožující zejména těhotné ženy způsobuje záněty mozku, sepse a potraty. Zdrojem nákazy jsou zvířata, listérie přežívají v půdě, ve vodě a v siláži, přenášet se mohou kontaminovanými potravinami, mlékem, měkkými sýry, zeleninou a nedostatečně tepelně upraveným jídlem. Inkubační doba je 3-70 dní. Obranou je hygiena.

Sponzorováno

Zažili jste někdy povodně? Jaké zdravotní problémy vás potom trápili? Budeme moc rádi za komentáře.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva