Sponzorováno

Jaké příznaky a projevy má alergie na med? 4.45/5 (11)

Jaké příznaky a projevy má alergie na med?Alergie nastává, když tělo zahájí imunitní odpověď na něco, co je neškodné. Ve vzácných případech mohou mít lidé alergii i na med. Tato potravina může způsobit alergické reakce, které se pohybují od mírných až po potenciálně život ohrožující.

Med je sladká tekutina, kterou včely produkují pomocí nektaru z květů. Mnoho lidí ho pravidelně konzumuje, protože mají rádi jeho chuť nebo se zajímají o potenciální přínosy medu pro zdraví. Některé důkazy naznačují, že med může mít mnoho léčivých vlastností. Může však také představovat určitá rizika.

Někteří lidé jsou alergičtí na med, i když je to velmi vzácné.

V tomto článku se podíváme na alergie na med podrobněji, včetně jejich příznaků, příčin, léčby a léčby.

Med moc dobře známe všichni

Med je přírodní potravinová látka, kterou včely produkují z nektaru, který sbírají, zpracovávají a skladují. Med je komplexní směs mnoha organických a anorganických sloučenin, které mu poskytují jeho údajné léčivé výhody. Primárně se skládá z cukrů, ale obsahuje také pyl a bílkoviny.

Alergie na med je poměrně vzácná, s odhadovaným výskytem méně než 0,001 % v běžné populaci. Hlavní alergeny v medu, které spouštějí alergickou reakci, jsou pyl a žlázové proteiny, které včely produkují.

Konkrétně pyl z čeledi rostlin Compositae, kam patří slunečnice, ambrózie a pelyněk, je spojován s alergií na med. Zdravotníci mohou pylové alergie označovat jako sezónní alergickou rýmu nebo sennou rýmu.

Příznaky alergie na med

Alergická reakce člověka na med se může lišit od mírné po závažnou. Mírné příznaky budou pravděpodobně zahrnovat:

  • kopřivka
  • otok
  • slzící oči
  • svědění v krku
  • rýma
  • kýchání
  • potíže s polykáním
  • dušnost
  • závrať
  • nevolnost a zvracení
  • bolest břicha
  • průjem

Vzácně může alergie na med způsobit závažnou alergickou reakci zvanou anafylaxe. Je nezbytné rozpoznat její příznaky, aby se zabránilo eskalaci do život ohrožující situace. Příznaky anafylaxe se objevují náhle, obvykle během 5–30 minut po setkání s alergenem, a mohou rychle progredovat.

Příznaky anafylaxu ovlivňují dýchací cesty, dýchání a oběh. Počáteční příznaky jsou obvykle stejné jako výše uvedené, ale člověk může poté zažít:

  • oteklý jazyk
  • dýchací potíže
  • pocit těsného hrudníku
  • potíže s mluvením
  • mdloby
  • člověk kolabuje

Je nezbytné okamžitě kontaktovat lékaře nebo jít na pohotovost, jakmile se některý z těchto příznaků objeví. Stejně jako u jiných alergií může nedostatečná včasná léčba způsobit vážné komplikace.

Příčiny a rizikové faktory alergie na med

Většina komerčních medových produktů dostupných v maloobchodních prodejnách je naprosto bezpečná. Procházejí filtrací a pasterizací, která odstraní většinu pylu a bílkovin, na které mohou lidé reagovat.

Divoký med a produkty ze surového medu označené jako řemeslné, tepelně neupravené, nefiltrované nebo nepasterizované jsou nezpracované. To znamená, že mohou stále obsahovat vysoké množství pylů a jemných včelích složek, které mohou vyvolat alergickou reakci. Některé mohou také obsahovat spory, plísně a bakterie.

Alergii na med hrozí spíše člověku alergickému na pyl nebo včelí bodnutí. Zvýšené riziko mají také lidé se závažnými sezónními alergiemi.

Včely jsou vášnivými opylovači. Med, který produkují, může obsahovat i pyl jiných rostlin a stromů, na který může být člověk alergický.

Další rizika medu

Další možná rizika konzumace medu mohou být následující:

Riziko dětského botulismu

Rodiče by neměli nabízet med dětem mladším 12 měsíců. Med, zejména surový, může obsahovat sporotvorné bakterie zvané Clostridium botulinum. Požití spor může vést k dětskému botulismu.

Kojenecký botulismus neboli střevní botulismus postihuje děti mladší jednoho roku, protože jejich imunitní a trávicí systém je ještě nezralý. I když je to vzácné, může vést k fatálním komplikacím. Mezi příznaky patří:

Sponzorováno

  • potíže s krmením kojence
  • svalová slabost, která způsobuje ochablou hlavu, krk a končetiny
  • slabý křik a projev

Med může obsahovat přírodní toxiny

Včely mohou shánět potravu ze široké škály rostlin, včetně jedovatých rostlin. Pokud je hustota jedovatých kvetoucích rostlin v určitém období vysoká, med, který včely produkují, může akumulovat značné množství přírodních toxinů, jako jsou grayanotoxiny. To může vést k otravě medem.

Tento stav se zřídka vyskytuje ve spojení s komerčním medem, protože spojení velkého množství medu ředí toxickou látku. Otrava medem je pravděpodobnější v důsledku surového nebo divokého medu, který získávají lovci medu nebo produkují drobní včelaři. Je to proto, že tyto produkty nepodléhají žádnému zpracování za účelem zředění toxinů.

Diagnóza alergie na med

Neexistuje jediný test, který by potravinovou alergii potvrdil. Před potvrzením diagnózy lékař nebo alergolog zváží různé faktory. Požádají o podrobnou anamnézu příznaků osoby, včetně potravin, které snědli krátce před začátkem příznaků. Budou se také ptát na rodinnou anamnézu osoby a provedou fyzické vyšetření, aby vyloučili další stavy, které mohou způsobit příznaky.

Testy, které pomohou identifikovat reakce na konkrétní alergeny, mohou být tyto:

Kožní test

Kožní test, také známý jako test poškrábáním, je jednoduchý a rychlý test, který sleduje okamžité alergické reakce člověka na více látek najednou. Zdravotnický pracovník jemně poškrábe kůži ostrým kusem plastu, aby malé množství alergenu proniklo těsně pod povrch kůže. U osoby, která je alergická na určitou látku, se objeví vyvýšená a červená kůže.

Krevní test

V sérovém specifickém IgE testu, jako je test RAST, lékař získá vzorek krve člověka a pošle ho do laboratoře. Technici zkontrolují specifické protilátky v krvi, které by měly být přítomny, pokud dojde k alergické reakci.

Eliminační dieta

Lékař může požádat osobu, aby vyloučila podezřelé potraviny ze svého jídelníčku na 1–2 týdny a přidala je zpět jednu po druhé. To pomáhá určit, které jídlo způsobuje příznaky. Lékaři však tento postup nedoporučují člověku, který měl v minulosti silnou reakci na nějakou potravinu.

Orální test jídlem

Osoba dostane malé, ale rostoucí množství jídla, o kterém má zdravotník podezření, že může způsobovat jeho příznaky.

Léčba alergie na med

Nejúčinnější strategií, jak se vyhnout alergické reakci na med, je vyhnout se jí tím, že budete číst etikety produktů a ptát se na přísady. Protože však mnoho potravinářských výrobků obsahuje med, nemusí být možné se mu zcela vyhnout.

Osoba může také užívat volně prodejná antihistaminika nebo antihistaminika na předpis ke zvládnutí menších alergických reakcí. Budou muset užívat tyto léky po vystavení alergenu, aby zmírnili příznaky, jako je kopřivka a svědění. Tyto léky však nebudou (nemusí) fungovat u závažných alergických reakcí.

U závažných alergických reakcí by měl člověk jít na pohotovost pro injekci adrenalinu. Lékaři mohou požádat jedince náchylné k závažným alergickým reakcím, aby si s sebou přinesli epinefrinový autoinjektor (EpiPen). Tím se dodá jedna dávka léku, kterou si člověk musí podat injekcí do stehna.

Příznaky můžete léčit běžným volně prodejným antihistaminikem, jako je Benadryl. Pokud se vaše příznaky zhorší nebo se po hodině nezlepší, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Souhrn

Alergie na med popisuje vzácný typ potravinové alergie. Často je to obsah pylu nebo včelího proteinu v medu, který u některých jedinců spouští alergickou reakci. Lidé s alergií na pyl, alergií na včelí bodnutí nebo sezónní alergie mají obecně větší pravděpodobnost, že budou mít alergie na med. Komerční med je obvykle bezpečný ke konzumaci, ale surový med, který neprošel filtrací, může tyto látky obsahovat.

Sponzorováno

Osoba, která má podezření na alergii na med, by měla své příznaky probrat s lékařem. Nejlepší léčbou alergie na med je vyhýbat se medu. Lékař však může předepsat léky, které pomohou zvládnout příznaky a zabránit dalším komplikacím.

A dále si o medu přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva