Ostropestřecový olej (olej z ostropestřce mariánského) a jeho účinky na zdraví 4.9/5 (20)

Sponzorováno

Ostropestřec mariánský je 60 až 150 cm vysoká bylina

Ostropestřec mariánský je 60 až 150 cm vysoká bylina

V Bulharsku je ostropestřec mariánský nazýván darem Panny Marie. I v jiných zemích koluje o něm mnoho zajímavých legend. V tradiční medicíně je olej z ostropestřce mariánského oblíbený a je považován za jeden z nejbezpečnějších přírodních prostředků. Olej se získává ze semen Silybum marianum lisováním za studena. Využití ostropestřecového oleje zahrnuje širokou škálu zdravotních problémů. Uplatnění našel i v kosmetice při léčbě kožních problémů. Je rovněž vhodný pro vnitřní i venkovní použití. Ceněný je zejména pro obsah sylimarínu, významného flavonoidu, který prospívá játrům a kardiovaskulárnímu systému. V rámci přírodní medicíny se využívá k léčbě širokého spektra nejen jaterních problémů, ale i gynekologických obtíží.

Ostropestřec mariánský na zdravá játra

Hlavní léčivou složkou v této zázračné bylince jsou flavonolignany silybin, silydianin a silychristin, kterým se souhrnně říká silymarin. Tyto látky chrání játra tím, že zabraňují vniknutí toxických látek do jaterní tkáně. Navíc podporují regeneraci poškozených jaterních buněk a posilují imunitní systém.

Plod ostropestřce se užívá při poškození jater při žloutence, cirhóze či otravách alkoholem, drogami, průmyslovými jedy nebo houbami.
To, že je ostropestřec opravdovým obrem i svou léčebnou hodnotou, dokazují jeho další možnosti uplatnění. Napravuje poruchy krevního oběhu, prospívá při nízkém krevním tlaku, tonizuje cévy, má příznivý vliv na onemocnění srdečního systému, pomáhá při migrénách a závratích. Celkově posiluje organismus, léčí různé druhy alergií, jako například kopřivku nebo sennou rýmu, pomáhá při astmatických záchvatech a odstraňuje nevolnost při cestování.

Čaj ze semen ostropestřce je při běžném užívání neškodný. Důležité je, aby byly semena pro přípravu čaje roztlučená, jinak by se z nich nevylouhovaly důležité látky. Nedoporučuje se užívat v těhotenství a při silně zvýšeném tlaku, mohou ho užívat i děti.

Sponzorováno

Složení oleje z ostropestřce mariánského

Ostropestřecový olej obsahuje škálu vitamínů rozpustných v tucích, tedy vitaminy A, D, E a F. Vitamín F je vlastně tvořen třemi nenasycenými mastnými kyselinami, přičemž v tomto oleji je zastoupena zejména kyselina linolová, v menších množstvích i linolenová a olejová. Tento vitamín má pozitivní účinek na zdraví srdce a napomáhá spalování nasycených tuků. Olej nezaostává ani v obsahu stopových prvků, je bohatý na zinek, selen, měď a jód.

Ostropestřecový olej a zdraví

V tradiční medicíně se ostropestřecový olej využívá k léčbě:

  • problémů s játry, žaludkem a střevy
  • zácpy, hemoroidů, žaludečních vředů a žlučníkových kamenů
  • kožních obtíží jako lupénka, ekzémy, lupénka, akné nebo lupy
  • gynekologických potíží a endometriózy
  • drobných ranek, popálenin a odřenin
  • nadváhy, protože redukuje chuť k jídlu a metabolismus tuků
  • slouží k detoxikaci, protože zbavuje organismus toxinů a jedů
  • podílí se na snížení vedlejších účinků léků a alkoholu

Spolu s dýňovým olejem zvyšuje libido

V přírodní medicíně se doporučuje při problémech s prostatou a poklesu sexuální aktivity (tedy libida) užívat směs ostropestřecového oleje spolu s dýňovým olejem smíšených v poměru 1:1.

Ostropestřecový olej na dochucení jídel

Olej se hodí na dochucení zeleninových salátů nebo jiných pokrmů. Je však dodržet jednu důležitou zásadu – při tepelné úpravě se nesmí překročit teplota 60 stupňů Celsia, protože pak ztrácí hodně výživných látek.

Zásady vnitřního a vnějšího požití …

Ve formě výživového doplňku se užívá třikrát denně v množství jedné čajové lžičky po dobu jednoho měsíce. Při vnějším použití se v malém množství nanáší na postižené místo dvakrát denně. V porovnání s ostatními bylinkami je užívání oleje bezpečné a kontraindikace jsou spíše vzácností.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Zelená lékárna – Ostropestřec mariánský

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Silybum marianum01“. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva