Sponzorováno

Ostropestřecový olej (olej z ostropestřce mariánského) a jeho účinky na zdraví 4.76/5 (33)

 • Ostropestřecový olej je přírodní produkt získávaný z semen rostliny ostropestřec mariánský (Silybum marianum). Tento olej má řadu potenciálních benefitů pro zdraví. Některá najdete v tomto článku.
 • Podpora funkce jater: Ostropestřecový olej je známý pro své pozitivní účinky na játra. Obsahuje aktivní složky, jako jsou silymarin a silybin, které mohou chránit a podporovat zdravou funkci jater. Pomáhá při detoxikaci jater a regeneraci poškozených buněk.
 • Antioxidanty: Obsahuje silné antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle. To může chránit buňky před poškozením a snižovat riziko oxidativního stresu, což může vést k různým zdravotním problémům.
 • Protizánětlivé vlastnosti: Olej z ostropestřece může mít protizánětlivé účinky, což je užitečné pro zvládání zánětlivých onemocnění, jako je artritida nebo záněty střeva.
 • Podpora trávicího systému: Ostropestřecový olej může pomoci trávicímu systému tím, že podporuje produkci žluči a usnadňuje trávení tuků. To může být užitečné pro lidi s trávicími potížemi.
 • Kardiovaskulární zdraví: Některé studie naznačují, že olej z ostropestřece může pomoci snižovat hladiny cholesterolu a krevního tlaku, což má pozitivní vliv na zdraví srdce a cév.
 • Diabetes: Existují náznaky, že ostropestřecový olej může pomoci stabilizovat hladiny cukru v krvi a zlepšit citlivost na inzulín u lidí s diabetem typu 2.
 • Podpora imunitního systému: Díky svým antioxidantům a protizánětlivým vlastnostem může ostropestřecový olej také posilovat imunitní systém a chránit tělo před infekcemi.
 • Účinky ostropestřecového oleje se mohou lišit mezi jednotlivými lidmi a že byste se měli poradit s lékařem, pokud máte závažné zdravotní problémy nebo pokud zvažujete dlouhodobou konzumaci tohoto oleje jako součást svého režimu péče o zdraví. Dávkování a bezpečnostní opatření mohou záviset na individuálních potřebách a zdravotním stavu.

Ostropestřec mariánský je 60 až 150 cm vysoká bylina

Ostropestřec mariánský je 60 až 150 cm vysoká bylina

V Bulharsku je ostropestřec mariánský nazýván darem Panny Marie. I v jiných zemích koluje o něm mnoho zajímavých legend. V tradiční medicíně je olej z ostropestřce mariánského oblíbený a je považován za jeden z nejbezpečnějších přírodních prostředků. Olej se získává ze semen Silybum marianum lisováním za studena. Využití ostropestřecového oleje zahrnuje širokou škálu zdravotních problémů. Uplatnění našel i v kosmetice při léčbě kožních problémů. Je rovněž vhodný pro vnitřní i venkovní použití. Ceněný je zejména pro obsah sylimarínu, významného flavonoidu, který prospívá játrům a kardiovaskulárnímu systému. V rámci přírodní medicíny se využívá k léčbě širokého spektra nejen jaterních problémů, ale i gynekologických obtíží.

Ostropestřec mariánský na zdravá játra

Hlavní léčivou složkou v této zázračné bylince jsou flavonolignany silybin, silydianin a silychristin, kterým se souhrnně říká silymarin. Tyto látky chrání játra tím, že zabraňují vniknutí toxických látek do jaterní tkáně. Navíc podporují regeneraci poškozených jaterních buněk a posilují imunitní systém.

Sponzorováno

Plod ostropestřce se užívá při poškození jater při žloutence, cirhóze či otravách alkoholem, drogami, průmyslovými jedy nebo houbami.
To, že je ostropestřec opravdovým obrem i svou léčebnou hodnotou, dokazují jeho další možnosti uplatnění. Napravuje poruchy krevního oběhu, prospívá při nízkém krevním tlaku, tonizuje cévy, má příznivý vliv na onemocnění srdečního systému, pomáhá při migrénách a závratích. Celkově posiluje organismus, léčí různé druhy alergií, jako například kopřivku nebo sennou rýmu, pomáhá při astmatických záchvatech a odstraňuje nevolnost při cestování.

Čaj ze semen ostropestřce je při běžném užívání neškodný. Důležité je, aby byly semena pro přípravu čaje roztlučená, jinak by se z nich nevylouhovaly důležité látky. Nedoporučuje se užívat v těhotenství a při silně zvýšeném tlaku, mohou ho užívat i děti.

Složení oleje z ostropestřce mariánského

Ostropestřecový olej obsahuje škálu vitamínů rozpustných v tucích, tedy vitaminy A, D, E a F. Vitamín F je vlastně tvořen třemi nenasycenými mastnými kyselinami, přičemž v tomto oleji je zastoupena zejména kyselina linolová, v menších množstvích i linolenová a olejová. Tento vitamín má pozitivní účinek na zdraví srdce a napomáhá spalování nasycených tuků. Olej nezaostává ani v obsahu stopových prvků, je bohatý na zinek, selen, měď a jód.

Ostropestřecový olej a zdraví

V tradiční medicíně se ostropestřecový olej využívá k léčbě:

 • problémů s játry, žaludkem a střevy
 • zácpy, hemoroidů, žaludečních vředů a žlučníkových kamenů
 • kožních obtíží jako lupénka, ekzémy, lupénka, akné nebo lupy
 • gynekologických potíží a endometriózy
 • drobných ranek, popálenin a odřenin
 • nadváhy, protože redukuje chuť k jídlu a metabolismus tuků
 • slouží k detoxikaci, protože zbavuje organismus toxinů a jedů
 • podílí se na snížení vedlejších účinků léků a alkoholu

Spolu s dýňovým olejem zvyšuje libido

V přírodní medicíně se doporučuje při problémech s prostatou a poklesu sexuální aktivity (tedy libida) užívat směs ostropestřecového oleje spolu s dýňovým olejem smíšených v poměru 1:1.

Ostropestřecový olej na dochucení jídel

Olej se hodí na dochucení zeleninových salátů nebo jiných pokrmů. Je však dodržet jednu důležitou zásadu – při tepelné úpravě se nesmí překročit teplota 60 stupňů Celsia, protože pak ztrácí hodně výživných látek.

Zásady vnitřního a vnějšího požití …

Ve formě výživového doplňku se užívá třikrát denně v množství jedné čajové lžičky po dobu jednoho měsíce. Při vnějším použití se v malém množství nanáší na postižené místo dvakrát denně. V porovnání s ostatními bylinkami je užívání oleje bezpečné a kontraindikace jsou spíše vzácností.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Zelená lékárna – Ostropestřec mariánský

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva