Sponzorováno

Jakou vhodnou obuv zvolit na vysokohorskou turistiku? 4.8/5 (20)

Na co se zaměřit při výběru outdoorové obuvi?

Na co se zaměřit při výběru outdoorové obuvi?

Patříte mezi vášnivé turisty a rádi chodíte po horách? Pak se jistě neobejdete bez kvalitních bot. V současné době je nabídka outdoorové obuvi více než pestrá a můžeme si tak zvolit obuv, která obuv je pohodlná, maximálně odolná a také bezpečná. Lze dokonce říci, že boty tvoří nejdůležitější součást výbavy.

Zkuste si představit, že si vezmete například pláštěnku, která se po čase roztrhne. Zase tak moc se nestane, obzvlášť jestli máte nepromokavou bundu. Nicméně pokud si obujete boty, které se po chvíli začnou rozpadat, nebo vás budou tlačit, zbytek túry pro vás bude doslova utrpení.

Výběr outdoorové obuvi neuspěchejte

Obuv hraje v našem životě klíčovou roli a ovlivňuje komfort chůze. Pokud vybíráme obuv k náročnějším aktivitám a do nepříznivého terénu, určitě je vhodné vsadit na kvalitní outdoorovou obuv. Jenže jak poznáme, že zvolíme správné boty? Snadná odpověď neexistuje, neboť každý z nás má své specifické potřeby. Zkusme si tedy přiblížit, jaké základní aspekty je třeba zohlednit.

Především je důležité nákup neuspěchat a vyčlenit si na výběr této obuvi více času. Pokud budete shánět boty na poslední chvíli, nemusí se vám to vyplatit. Ve spěchu člověk často koupí to první, na co narazí a brzy přijde velké rozčarování. Nekupujete přeci ?rohlíky na krámě, trekové boty nebývají nejlevnější, nicméně zde není na místě šetřit.

Jak vybrat outdoorovou obuv

Přiblížíme si pár základních aspektů, které by vám měly usnadnit výběr trekové obuvi. Rozmyslete si vše dopředu a do obchodu už jděte s jasnou představou.

Čím horší bude terén, na který se chystáte, tím pevnější obuv budete potřebovat. Pokud si nejste jisti, obvykle výrobci udávají pevnost podrážek, popřípadě si nechte poradit od prodejců. Můžete zakoupit obuv vhodnou k obyčejným procházkám, ale také do horské přírody. Pokud budete zdolávat různý terén, volte raději zlatou střední cestu.

Čím těžší batoh máte, tím více dbejte na tužší podešev a výraznější vzorek podrážky. Váha navíc, kterou nesete na zádech, se značně odrazí i na požadavcích vaší obuvi. Zejména v případě, že nosíte na zádech své malé ratolesti, jistě oceníte hodně pevnou podrážku.

Sponzorováno

Pokud patříte mezi zdatné turisty, obvykle si vystačíte s měkčími typy bot.

Obecně však platí, že pokud se chystáte na několikadenní vysokohorskou túru, nikdy nevíte, jaké bude zrovna počasí. Raději si tedy pořizujte pohorky, které nepropustí vodu. Vybírejte obuv tak, aby byl jazyk vcelku se svrškem boty. Nejlepší zárukou nepromokavosti jsou boty s membránou, které vydrží fungovat až dva roky (poté se membrána mechanicky opotřebovává). U kožených bot je třeba věnovat jim patřičnou péči, zejména pak pravidelnou impregnaci.

U renovovaných výrobců lze dobře vysledovat, jakou pozornost věnují vyztužení a stabilizaci podrážek. Vyplatí se vybírat boty, které jsou maximálně pohodlné a také stabilní s vyztuženou podrážkou, která má v sobě také stabilizátor. Stabilitu oceníte při různých outdoorových aktivitách.

Do zimních podmínek je vhodné si pořídit takzvané dvojité boty (skelety), které v sobě obsahují vnitřní zateplenou botičku, kterou lze snadno vyjmout. Je velmi důležité mít nohy v suchu a v teple. Obuv se vyplatí, neboť ji můžete využít v létě i v zimě.

Boty si pořádně vyzkoušejte

Zvláštní pozornost věnujte zkoušení obuvi. Nestačí pouze botu nazout a stoupnout si. Vezměte si na zkoušení silnější ponožky, botu si pečlivě zavažte a pár minut se procházejte. Bota nesmí nikde tlačit, ani být příliš volná. Pokud si nejste jistí výběrem správné obuvi, nechte si poradit od vyškoleného prodavače. O svou obuv řádně pečujte, jedině tak vám vydrží opravdu dlouho. Údržba spočívá v pravidelném čištění a speciální impregnaci.

A jakou obuv na horské túry máte vy? Budeme moc rádi za komentáře a tipy pod článkem.

A co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak vybrat správné boty pro outdoor? Údržba, poměr cena/výkon, recenze.

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva