Sponzorováno

Smích a zdraví + 10 zajímavostí o smíchu 4.8/5 (10)

Smích je prospěšný i pro partnerský vztah. Z dlouhodobého hlediska zaznamenávají větší spokojenost páry, které se usmívají i při vážnějších tématech.

Smích je prospěšný i pro partnerský vztah. Z dlouhodobého hlediska zaznamenávají větší spokojenost páry, které se usmívají i při vážnějších tématech.

O smíchu se říká, že je velmi účinným lékem a povzbuzuje nejen mysl, ale i tělo. Jen si vzpomeňte na všechny ty citáty a myšlenky o síle smíchu. Je jich pořádné množství, ale víte, jaké účinky mě smích opravdu?

Už v dávné minulosti se lidé dávali do řeči raději s těmi, co se usmívali. Tím totiž dávali najevo, že jsou otevření společnosti a neplánují žádný útok. Smích je jakýmsi jedinečným projevem, který dokáže zlepšit špatnou náladu nejen usmívající se člověku, ale všem kolem. Jeho významů je však mnohem víc a účinky, které má na náš organismus nejsou zanedbatelné.

Nad nemocemi se můžete jen smát

Často se smějící lidé se mohou těšit o to více, že díky každodennímu smíchu se jim posiluje imunita. Ve srovnání s pochmurnými osobami je jejich obranyschopnost na tom mnohem lépe. Pozitivní nálada totiž údajně podporuje tvorbu speciálních protilátek. Ty ničí rakovinotvorné buňky a chrání dýchací cesty před nemocemi.

Lepší krevní tlak, trénovanější srdce, menší náchylnost na infarkt a srdeční onemocnění. Tak i tohle jsou benefity, které získáte pokud nebudete váhat ani minutu a usmějete se. Zdá se vám to nemožné? Inu, skutečně nejde o hory-lesy slibující reklamu z teleshoppingu. Samotní lékaři potvrzují zdravotní účinky smíchu. Dokonce tlumí i nepříjemnou bolest páteře a ulevuje při migréně. I když vám při těchto bolestech do smíchu rozhodně není, vyzkoušejte alespoň malý úsměv. Takže pamatujte, smích je proti mnoha nemocem a bolestem.

Sponzorováno

Smích pomáhá k pevnější postavě

Při otřesech bránice, kterým se během smíchu nevyhnete, dochází k uvolňování ztuhlých svalů na šíji, zádech, rukou i nohou a posilování břišních svalů. Minuta intenzivního smíchu dokáže prý nahradit 15 minut fyzických cvičení nebo tři čtvrtě hodiny relaxačních cvičení. Smích zvyšuje výdej energie a zároveň i tep přibližně o 10-20%. V praxi to znamená, že pokud se budete naplno smát 10-15 minut, dokážete bez jakéhokoliv fyzického přičinění spálit 10-40 kalorií.

Žijte dlouho i s vráskami smíchu

I když se přibývajícími vráskám málokdo spokojí, ty „smíchové“ bychom si měli vážit a nosit je s hrdostí. Lékaři z Detroitu tvrdí, že lidé se širokými a hlubokými vráskami smíchu mají za sebou šťastný a plnohodnotný život. Právě takoví lidé mají mnohem lepší zdraví a dožívají se vyššího věku. Odborníci z Michiganu souhlasí s kolegy z Detroitu a zároveň tvrdí, že vliv na délku života nemají tzv. umělé úsměvy. Podle jejich výzkumu platí, že vrásky z umělého úsměvu jsou odlišné od vrásek, které způsobil upřímný smích.

Super zajímavosti o smíchu

  1. I myši se smějí, když je polechtáte.
  2. V blízkosti jiných máme sklon se smát častěji. Člověk či blízká osoba je podle expertů při spouštění smíchu důležitější než samotný vtip.
  3. Náš mozek dokáže rozlišit upřímný a falešný úsměv.
  4. Vtipy považujeme za směšnější, pokud se známe s komediantem, než když jde o neznámého řečníka.
  5. Smích je prospěšný i pro partnerský vztah. Z dlouhodobého hlediska zaznamenávají větší spokojenost páry, které se usmívají i při vážnějších tématech.
  6. Smích je přitažlivý a velmi nakažlivý.
  7. Šestileté děti se smějí v průměru 300 krát za den. Dospělí v průměru jen 15 – 100 krát za den.
  8. Existují věci, které rozesmějí každého.
  9. Ženy se smějí mnohem více než muži.
  10. Držitelem světového rekordu za nejdelší nepřetržitý smích je Etiopan, který se dokázal smát tři hodiny a šest minut.

A co vy? Smějete se dostatečně?

TIP: Gelototerapie – když smích léčí

VIDEO: U toho se zaručeně usmějete – Cvičení smíchu

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva