Jak přibrat na váze? 4.89/5 (9)

Chcete přibrat? Změřte se na kvalitní a pravidelnou stravu...

Chcete přibrat? Změřte se na kvalitní a pravidelnou stravu…

Pokud se snažíte shodit nějaký ten kilogram, možná si říkáte, že toto není možné. Vždyť přece přibrat musí být snadné, stačí přidat zákusek po obědě, večer si dopřát u televize chipsy. Jsou však lidé, kteří by rádi přibrali, a nelze to vůbec takto snadno. Může se to zdát divné, ale je pak důležité soustředit se spíše na kvalitní a pravidelnou stravu – ostatně stejně jako při hubnutí.

I když sníte o tom, jak přiberete v oblasti boků, zadečku nebo na prsou, snažte se vidět vaše cíle reálně. Každý máme genetické předpoklady k některému typu postavy. Pokud jako žena máte spíše chlapecký vzhled postavy bez výrazných boků a prsou, stěží se z vás za měsíc stane prototyp Věstonické venuše. Samozřejmě i muži mají stanoveny základní obrysy své postavy, nesnažte se tedy o získání pravého opaku, než který vám byl dán do vínku.

Důvod přílišné štíhlosti

Důvody pro to, že člověk váží míň, než by si sám přál, mohou být různé. Někdy se jedná o přílišné psychické vypětí, prodělané onemocnění, nadměrné fyzické výkony s nedostatkem přijímané energie, nechutenství, ale i vážnější onemocnění (poruchy funkce štítné žlázy, Crohnova choroba atd.). Pokud je důvodem nějaký zdravotní problém, je na místě řešit jej s lékařem. Po jeho odstranění by mělo dojít k úpravě váhy. U někoho se však může jednat spíše o rychlý metabolismus, genetické vlohy a vyšší výdej energie než její příjem.

Přizpůsobení jídelníčku

K tomu, aby se na vás usadily nějaké ty žádoucí kilogramy, vám paradoxně nepomůže přejídání se sladkostmi nebo tučnými jídly. Spíše si tím přivodíte další zdravotní obtíže, nehledě na to, že přibrat chceme jistě spíše svaly než tuk uložený na různých místech těla. Příjem energie přizpůsobte svému dennímu režimu. Pokud celý den fyzicky pracujete, je třeba brát v úvahu, že vaše spotřeba energie bude opravdu vysoká, a je tedy třeba tělu dodávat více potravin.

Detailně se zaměřte na svůj jídelníček

Neopomíjejte snídani, během dne si dopřejte dvě svačiny a dodejte tělu i druhou (i když již lehkou) večeři. Snažte se o to, aby poslední jídlo dne bylo nejméně dvě hodiny před tím, než jdete spát. Jídla by měla být kvalitní, složená z potřebných živin a s vyváženým poměrem sacharidů, tuků a bílkovin. Dbejte na dostatek obilovin, mléčných výrobků (můžete vybírat ty tučnější), masa, ale též vhodně volte přílohy k jídlu (brambory, těstoviny, rýže, pečivo). Pravidelně si dopřejte vejce, ryby, luštěniny, ovoce a zeleninu. Mlsat můžete sušené ovoce nebo oříšky.

Myslete i na dostatečný pitný režim

Základem pitného režimu by měla být čistá voda. Nesnažte se nahnat kalorie z různých slazených nápojů, limonád nebo alkoholu. Vašemu tělu by to beztak neposloužilo.

Pokud potřebujete rychleji nabrat např. po prodělané nemoci, můžete vyzkoušet i tzv. nutridrinky. Je možné je zakoupit v lékárně s různými příchutěmi. Obvykle mají kašovitou konzistenci a tělu dodají potřebné živiny. Využívají se zejména v rekonvalescenci, po operacích, při nechutenství nebo při omezení možnosti příjmu potravy v běžné formě.

Tělesná aktivita

Nesnažte se sklouznout k přesvědčení, že pokud chcete přibrat, musíte zcela omezit cvičení. Při získávání svalové hmoty vám právě pohyb může značně pomoci. Velmi vhodné je posilování – klidně jej zařaďte dvakrát týdně do svého programu. Samozřejmě se nevyhýbejte procházkám venku a dalším běžným denním aktivitám.

Pokud je to jen trochu možné, snažte se odbourat z vašeho života stres a dopřejte si na jídlo dostatek času. Pokud si netroufáte na zásadní změny v jídelníčku nebo se obáváte toho, že jej nedokážete vhodně přizpůsobit svému cíli, můžete se obrátit na výživového poradce. Ten vám pomůže se sestavením jídelníčku a celého plánu.

VIDEO: Jak zdravě přibrat?

VIDEO: Jak přibrat svalovou hmotu – pro ty co neví, jak přibrat

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva