Sponzorováno

Kvalitní přírodní kosmetika – jak ji poznat? 4.8/5 (10)

Kvalitní přírodní kosmetika - jak ji poznat?Při výběru kosmetiky nemusíte dbát jenom na její účinky, jelikož roli by zcela určitě mělo hrát také její složení. Pokud nechcete šlápnout vedle, je správnou cestou přírodní kosmetika. Jak mít jistotu, že používáte tu správnou? A jak ji poznat? Díky našim radám budete mít i vy jistotu, že si vždy koupíte skutečně jenom to pravé.

1. rada: Sledujte složení kosmetiky

Ideální přírodní kosmetiku poznáte podle jejího složení. Ať už lákadla nebo popisky uvádějí cokoliv, když se podíváte na text související s obsahem, měli byste mít jasno o tom, co si kupujete. Pokud se podíváme na několik látek, které rozhodně nejsou znakem přírodního složení, patří sem SLES a SLS. Jedná se o průmyslová pěnidla, která hlavně v kombinaci s citlivou pokožkou mohou poměrně výrazně dráždit.

Stejně tak mohou být součástí špatné a nekvalitní kosmetiky třeba různé, minerální oleje, které nejsou nic jiného, než ropné deriváty. Podobně jsou na tom i silikony. V obou případech se jedná o látky, které by v přírodní kosmetice být neměly. Nehledě na to, že mohou pokožku dusit a ucpávat tak její póry. Tím ale náš výčet látek nekončíme, jelikož dále by v kvalitním přírodním krému nebo jiné kosmetice neměly být tyto látky:

  • Talc (mastek, talek) – může ucpávat póry na pokožce
  • Parabeny – mohou dráždit pokožku
  • Ropa – může vysušovat a dusit pokožku

2. rada: Věřte raději testům a certifikátům

Jak jsme už výše naznačili, je třeba dát pozor i na konkrétní označení. Zde jasně platí, že produkt by měl být poznačován pravdivě. To ale neznamená, že jeho kvalita může být různá a jednotlivé produkty nemusí být různé kvality. Pokud se podíváme na ideální příklad, je možné si vedle sebe položit dva oleje nebo krémy, které jsou označené tím, že jsou přírodní. U jednoho budeme přesně vědět, kde se jednotlivé součásti pěstují, nebo jak se pěstují. U druhého to může být, možná záměrné, tajemství. I když je produkt přírodní, neznamená to, že je kvalitní. Na vypěstování totiž mohlo být použito tolik chemie, že i klasická chemická kosmetika může být zdravější.

Pokud nechcete naletět, jsou dvě cesty, kterými je dobré se vydat. Ta první je spojena s tím, že to nejlepší na trhu je spojeno s prestižními certifikáty, které jsou zárukou vždy dokonalé kvality. Získat takový certifikát však může být administrativně, a finančně náročné. Je tedy jasné, že menší výrobci na něj vždy nedosáhnou. Zde je proto dobré dát na doporučení, nebo hodnocení, které plyne z různých nezávislých testů, do kterých se dané produkty mohou zapojovat.

Sponzorováno

3. rada: Pozor i na doprovodné negativní faktory

Kvalitní přírodní kosmetika není dokonalá jenom pro své složení. Při výběru té správné je třeba hledět také na několik doprovodných faktorů, které souvisí třeba se samotným pěstováním, nebo následnou výrobou, nebo testováním. Případné použití chemických hnojiv jsme již zmínili výše. Nyní se tedy podíváme na něco dalšího, co může být negativním faktorem. Patří sem:

  • Testování na zvířatech
  • Pěstování na místech vykáceného deštného pralesa
  • Neekologický proces výroby

Je více než jasné, že i když z hlediska samotného složení a pěstování daná přírodní kosmetika může plně vyhovovat standardům, tyto negativní faktory ukazují, že se stále nemusí jednat o produkt, který by byl po všech stránkách dokonalý. Naštěstí odlišit to správné od toho špatného může jít poměrně snadno. Špatní výrobci, kteří nemají úplně čisté svědomí, mohou některé části produkce tajit a záměrně mlžit. Na druhou stranu producent, který vyrábí skutečnou kvalitu, je na celý svůj postup od pěstování po výrobu hrdý. Nejenom, že nic netají, ale dokonce se tím také může i chlubit.

TIP: Mrkněte, co může obsahovat luxusní kosmetika

4. rada: Nakupujte ve správných obchodech

Je jasné, že jinou kvalitu může mít přírodní kosmetika na pultech supermarketů a jinou bude mít ta, kterou najdete ve specializovaných obchodech. Zde máte jistotu nejenom odborného poradenství, ale i toho, že majitel takových obchodů jenom málokdy dovolí prodávat něco, s čím by neměl zkušenost, nebo si nebyl jistý původem. I to je cesta, jak nakupovat správně a jak dokonalou přírodní kosmetiku nejlépe identifikovat.

Snaží se jednotlivé státy celá EU

Sponzorováno

Jelikož přírodní medicína, kosmetika, ale i kvalita potravin je trendem, reagují na daný směr i jednotlivé státy. Pokud zůstaneme u kosmetiky, podívejme se na standardy, které v loňském roce zavedla třeba EU. Mají název Cosmos Organic a Cosmos Natural. Jedná se o certifikace, pod kterými se postupně nezejí jednotlivé národní standardy, které jsou sice známé v konkrétních zemích, ale cizinec se v nich nevyzná. Pokud kdekoliv v EU narazíte na určité označení, které je zároveň součástí i výše uvedených certifikací, máte jistotu, že jste narazili na produkt, který si svou kvalitu zaručeně zachovává.

Co si o kosmetice ještě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva