Sponzorováno

Jak chránit svoje oči? To se dozvíte zde 4.8/5 (10)

Jak chránit svoje oči? To se dozvíte zdeProblémy se zrakem má téměř každý druhý člověk. Je důležité myslet na prevenci a zdravý životní styl. Úlevu však mohou přinést i přírodní prostředky.

Na preventivní kontroly třeba chodit každý jeden či dva roky a to i v případě, že máte pocit, že je vše v pořádku. Důležitou součástí prevence a ochrany zraku je i zdravá životospráva. Strava by měla obsahovat dostatek zeleniny a ovoce bohatého na vitamin A. Nezapomínejte na dostatek spánku a nepřehánějte to s vysedáváním před monitorem.

 

1. Dejte očím odpočinout

Pokud do monitoru díváte příliš dlouho, trpí tím vaše oči. Naše tipy, jak chránit svoje oči a jak je můžete nechat odpočinout:

 • Dělejte si krátké, aspoň pětiminutové přestávky. Zavřete oči, opřete si hlavu a chvilku odpočívejte.
 • Očím pomůže, pokud se občas podíváte do dálky, mimo monitor, nejlépe do okna.
 • Lékaři tvrdí, že bychom na počítači neměli pracovat déle než šest hodin denně.
 • Monitor má být umístěn v 90-stupňovém úhlu od okna.
 • Důležité je i dostatečné osvětlení a pravidelné přestávky na denním světle a čerstvém vzduchu.

Problémy s očima hrozí zejména dětem a starším lidem! »

2. Procvičte si unavené oči

Ideální je cvičit alespoň 5 minut denně.

 • Dívejte cíleně do různých stran, bez pohybů hlavy.
 • Zaostřete na pár vteřin nablízko a potom do dálky.
 • Mrkejte ve zrychleném tempu 20 krát a po chvíli zopakujte.
 • Udělejte si jemnou masáž konečky prstů na zavřená oční víčka.

3. Dopřejte očím úlevu z přírody

Tip na prostředek na ostrý zrak

Ingredience: 200 ml lněného oleje, 2 citrony, 3 stroužky česneku, 1 kg kvalitního surového medu

Postup:
Oloupané a nakrájené citrony povařte ve vodě, přidejte nakrájený česnek a nakonec přidejte med a lněný olej. Směs pořádně promíchejte, chvilku povařte a odstavte. Po vychladnutí nalijte do skleněné nádoby a uchovávejte v chladničce. Užívejte 1 lžíci pro jídlem. Směs jednou za čas promíchejte dřevěnou nebo plastovou vařečkou, abyste nezničili vitamíny. Tento přírodní lék prý dokáže zlepšit váš zrak a kromě toho pomůže i vaší pokožce a vlasům.

Světlík lékařský

Při unavených a namáhaných očích vám dobře poslouží i tato bylinka. Pomáhá při problémech s očima, ale i jako prevence či relax v podobě obkladu. Jednu lžičku řezané suché natě zalijte šálkem vařící vody a nechte půl hodiny vyluhovat. Pijte vlažný, 3 šálky denně. Odvar používejte při očních zánětech, k výplachům, k přípravě obkladů a koupele očí.

Sponzorováno

Vývar ze světlíku ulevuje například při oční infekci nebo únavě očí a zbavuje oči začervenání a otoků. Bylinkáři doporučují světlík vedle toho také při problémech dýchacího traktu, zánětech dutin, kašli a bolestech v krku. Světlík lékařský lze zakoupit v lékárnách i ve formě kapslí.

Okurka i černý čaj

Chladivé obklady jsou rájem pro unavené, opuchlé oči. Proč jim tedy čas od času nedopřát šťavnatou salátovou okurku (pro sebe si zrovna můžete udělat vynikající salát), nebo čaj o páté ve formě vychlazených pytlíků černého čaje? Směle do toho, vaše oči vám budou vděčné jako nikdy.

Spánek je důležitý!

Spánek je nejlepší lékař. Naše oči musí denně vstřebávat spoustu vjemů a přitom čelit nepříjemnostem, jako jsou ostré slunce (proto noste sluneční brýle i v zimě – není nic horšího než slunce odrážející se od sněhu a ledu), silný vítr, sucho… Dostatek kvalitního spánku regeneruje celé tělo, naše oči nevyjímaje. Proto skočte s chutí do postele a dopřejte si minimálně 6 hodin nepřerušovaného, osvěžujícího spánku.

Přírodou proti únavě očí

Kromě vlastního cvičení a užívání očních kapek je důležité dopřávat svým očím i trochu přírodní energie.

Například ze slunečního svitu:
Zavřeme oči a vystavíme tvář slunečnímu záření. Pohybujeme přitom pomalu hlavou ze strany na stranu, aby plocha víček přicházela do kontaktu se slunečními paprsky rovnoměrně.

Z chladné vody:
Opřeme se o umyvadlo a ponoříme ruce do studené vody. Nabereme vodu do dlaní a ze vzdálenosti asi pěti centimetrů ji dvacetkrát šplíchněte do očí. Poté promneme zavřené oči ručníkem nejméně jednu minutu. Dosáhneme tak téměř okamžitého výrazného osvěžení očí. Šplíchání vody lze nahradit i přiložením namočeného kapesníku.

Tmou:
Oční svaly se dokonale uvolní jen ve tmě. Škodí jim proto dlouhé ponocování v době, kdy by už mohly odpočívat a nabírat síly na další den. Snažme se tedy pracovat přes den při přirozeném osvětlení a večer věnovat odpočinku.

TIP: Jak na opuchlé oči a víčka?

VIDEO: Jak na unavené oči?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva