Sponzorováno

Urodynamické vyšetření a testy – co je to a na co jsou dobré? 4.63/5 (16)

Urodynamické vyšetření a testy - co je to a na co jsou dobré?Urodynamické testy se používají k diagnostice pacientů s močovou inkontinencí nebo jinými problémy s močovými cestami. Tyto testy se mohou dělat jak mužům, tak ženám. Urodynamický test se používá k měření funkce nervů a svalů, tlaku kolem a v močovém měchýři, rychlosti průtoku moči a dalších faktorů. Jedná se o minimálně invazivní, bezbolestné vyšetření, které vyhodnocuje funkci dolních močových cest – močového měchýře a močové trubice.

Většina urodynamických testů se zaměřuje na schopnost močového měchýře zadržovat moč a rovnoměrně a úplně se vyprázdnit. Tyto testy mohou také ukázat, zda močový měchýř nemá nedobrovolné kontrakce, které způsobují únik moči.

Tyto testy lze provést a doporučit, pokud příznaky naznačují problémy s dolními močovými cestami. Močový systém je odvodňovací systém těla pro odstraňování odpadů a přebytečné vody. Cílem urodynamického testování je pomoci při výběru vhodné léčby tohoto systému. Dobře provedené vyšetření tak pomůže diagnostikovat pravou příčinu potíží, souvisejících s močením, a umožní tak včasné zahájení odpovídající léčby.

Druhy urodynamických testů – jaké existují?

Urodynamické testy jsou:

  • Uroflowmetrie
  • Cystometrické vyšetření
  • Měření tlaku netěsnosti
  • Studium průtoku
  • Elektromyografie
  • Video urodynamické testy

Pojďme si o jednotlivých druzích povědět více.

Uroflowmetrie (UFM)

Uroflowmetrie je měření rychlosti a objemu moči. Tento test začíná pacient s plným močovým měchýřem. Počítejte tedy s tím, že budete muset přijít do ordinace s již plným močovým měchýřem – měli mít silné nutkání k močení. Poté budete vyzváni, abyste močili do nálevky na speciální pisoár. Počítač pak automaticky měří množství vyprodukované moči a rychlost jejího toku. Vytvoří graf zobrazující změny v průtoku. Výsledky testu budou abnormální, pokud jsou svaly močového měchýře slabé nebo je nějak blokován průtok moči.

Existuje i starší způsob uroflowmetrie. To se pacient vymočí do odměrné nádobky, lékař zaznamenává čas, kdy mikce (močení) probíhá a výsledný čas podělí s konečným množstvím moče. Jedná se však o zastaralý způsob vyšetření a většina ordinací již přistupuje k inovativnějším metodám.

Uroflowmetrie je vlastně nenáročná neinvazivní metoda, kvůli které není nutno dodržovat nějaký speciální režim (nemusíte nic speciálního pít ani jíst).

Cystometrické vyšetření

Cystometrické vyšetření sleduje, jak se tlak v močovém měchýři zvětšuje tím, když se plní močí. Testuje také množství moči, které může močový měchýř udržet, a v jakém okamžiku máte pocit nutkání močit.

Sponzorováno

Plnící cystometrie probíhá za pomocí dvou močových katétrů, kdy se jeden zavádí do konečníku, druhý do měchýře. Katetr v konečníku má za úkol měřit tlak v břišní dutině. Do močového měchýře je umístěn druhý malý katetr. Tento katetr má zařízení pro měření tlaku nazývané manometr. Když je močový měchýř vyprázdněn, pomalu se plní fyziologickým roztokem. Pak se pacienta lékař zeptá, jak se cítí a ať naznačí, kdy potřebuje močit. Když dojde k potřebě močení, zaznamená se objem vody a tlak močového měchýře. Tento test měří abnormální kontrakce nebo křeče vašeho detruzoru (hladký sval ve stěně močového měchýře). Vyšetření nebolí, avšak při vkládání katetru může dojít ke štípavému pocitu. Po vložení byste neměli mít pocit bolesti nebo nepohodlí.

Průtoková studie (tlakově průtoková studie)

Studie toku tlaku měří tlak močového měchýře potřebného k močení. Také se měří průtok, který generuje daný tlak. Po cystometrickém vyšetření bude pacient vyzván, aby vyprázdnil močový měchýř, zatímco katetr je stále na svém místě. Katetr je dostatečně malý, aby většina lidí dokázala močit kolem katetru. Poté se manometr používá k měření objemu močového měchýře, tlaku a průtoku. U mužů studie průtoku pomáhá identifikovat blokaci močového měchýře v souvislosti s rozšířením prostaty. Blokování močového měchýře je méně časté u žen, ale může se objevit po chirurgickém zákroku.

Nemějte obavy, pokud na konci testu nemůžete močit. U některých pacientů je obtížné močit s trubicí na tomto místě nebo s cizí osobou v místnosti. Někteří pacienti však nejsou schopni močit kvůli zablokování nebo slabému svalu močového měchýře. Test bude i nadále poskytovat velké množství užitečných informací, které může váš lékař využít k určení vašeho léčebného plánu.

Elektromyografie

Pokud lékař dojde k závěru, že problém s močovým měchýřem souvisí s poškozením nervů nebo svalů, cystometrické vyšetření bude zahrnovat i tzv. elektromyografii. Elektromyografie používá senzory k měření elektrické aktivity svalů a nervů v okolí močového měchýře a okolí svěračů. Během této zkoušky se malé elektrodové náplasti umístí do kůže v blízkosti močové trubice a konečníku. Tyto elektrody monitorují elektrický proud, který vzniká, když se svaly pánevního dna smršťují. Vzory nervových impulzů na počítači lékaři ukazují, zda jsou zprávy poslané do močového měchýře a svěračů správně koordinovány.

Video urodynamické testy

Sponzorováno

Video urodynamické testy kombinují cystometrii, uroflowmetrii a cystografii do jediného testu. Digitální zařízení použité v tomto testu může měřit tok a tlak moči v močovém měchýři a konečníku pomocí rentgenového záření nebo ultrazvuku. Během plnění a vyprázdnění močového měchýře jsou snímány obrazy a videa. Video urodynamické testy poskytují užitečné informace o funkci močového měchýře a močovodu (ureter). Obrázky a videa ukazují velikost a tvar močového měchýře, aby pomohly lépe porozumět základnímu problému.

Co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva