Sponzorováno

Transesofageální echokardiografie – co je to a jak probíhá? Časté otázky a odpovědi 4.39/5 (18)

Transesofageální ECHO je semiinvazivní vyšetření srdce, při kterém je echokardiografická sonda zavedena do jícnu a žaludku. Výhodou je podstatně vyšší rozlišovací schopnost než u klasické ECHO - kardiografie vyplývající z velmi těsné blízkosti sondy a srdečních struktur.

Transesofageální ECHO je semiinvazivní vyšetření srdce, při kterém je echokardiografická sonda zavedena do jícnu a žaludku. Výhodou je podstatně vyšší rozlišovací schopnost než u klasické ECHO – kardiografie vyplývající z velmi těsné blízkosti sondy a srdečních struktur.

Co je to transesofageální echokardiogram (TEE)?

Echokardiogram (echo) používá ultrazvuk k vytváření snímků pohybu vašeho srdce. Transesofageální echokardiogram (TEE) je typ echa, který používá dlouhou, tenkou trubici (endoskop) k vedení ultrazvukového měniče dolů jícnem (tedy „trubicí“, která vede z úst do žaludku). Transezofageální echokardiografie je tedy druh ultrazvukového vyšetření srdce, při kterém je ultrazvuková sonda zaváděna do jícnu a žaludku.

Metoda transezofageální echokardiografie (jícnová echokardiografie) využívá těsného sousedství jícnu a srdce.

To umožňuje lékaři vidět obrázky srdce, aniž by mu bránily žebra nebo plíce. Transesofageální echokardiografie se provádí, když váš lékař potřebuje bližší pohled na vaše srdce nebo nedostane potřebné informace z klasického echokardiogramu (v některých situacích je echokardiografické vyšetření přes hrudník nedostačující, protože je pacient hůře vyšetřitelný nebo jsou vyšetřované oblasti srdce z hrudníku nepřístupné).

Možná budete potřebovat kombinaci transesofageálního echokardiogramu, Dopplerova ultrazvuku a barevného Dopplera, abyste získali informace o tom, jak krev proudí přes srdeční chlopně.

Proč se tato vyšetřovací metoda provádí?

Test se používá ke:

  • kontrole toho, jak dobře fungují vaše srdeční chlopně a komory
  • diagnostice problémů, jako je onemocnění chlopně, onemocnění myokardu, perikardiální onemocnění, infekční endokarditida či vrozená srdeční onemocnění
  • kontrole toho, jak dobře fungují vaše srdeční chlopně po operaci
  • kontrole abnormalit v levé horní komoře srdce (levá síň)

Co mám dělat před transesofageální echokardiografií

Pokud máte podstoupit transesofageální echokardiografii, informujte svého lékaře, pokud máte nějaké problémy s jícnem, jako je hiátová hernie, nějaké potíže s polykáním, spánková apnoe nebo podobně. Váš lékař by o tom měl určitě vědět. Je důležité informovat svého lékaře, pokud užíváte léky, které vám třeba pomáhají spát, zmírňují úzkost nebo léky proti bolesti.

Naplánujte si, že vás někdo odveze domů. Budete pod sedativy a nebudete moci řídit ve stejný den. Přiveďte někoho s sebou, aby vás odvedl domů. Den po testu již můžete znovu řídit.

Sponzorováno

Mohu v den vyšetření jíst nebo pít?

Nejezte a nepijte nic po dobu nejméně šesti hodin před vyšetřením.

Mám brát léky v den vyšetření?

Užívejte všechny své léky v obvyklých dobách podle pokynů svého lékaře. Pokud jsou čtyři hodiny před testem, vezměte si léky pouze malým douškem vody.

Pokud máte cukrovku a užíváte léky na úpravu hladiny glukózy v krvi, požádejte svého lékaře o konkrétní pokyny týkající se užívání léků před provedením testu.

Naplánujte si, že vás někdo odveze domů

V den vyšetření by s vámi měl někdo jet, aby vás odvedl / odvezl domů. Řídit byste neměli, nejdřív až den po zákroku. Sedativa během vyšetření způsobují ospalost, závratě a zhoršují váš úsudek, takže pro vás není bezpečné řídit nebo obsluhovat stroje.

Co se děje během Transesofageální echokardiografie?

  • Před tímto vyšetřením se dozvíte podrobně o postupu, včetně možných komplikací a vedlejších účinků. Zeptejte se lékaře na jakékoli dotazy. Podepíšete formulář souhlasu, který prokáže, že rozumíte rizikům a výhodám testu a souhlasíte s jeho provedením.
  • Převlečete se do nemocničního oblečení. Na hrudník vám budou umístěny elektrody (malé, ploché, lepkavé záplaty). Používají se k měření elektrické aktivity vašeho srdce (elektrokardiograf – EKG).
  • Na paži vám bude umístěna manžeta na měření krevního tlaku.
  • Na váš prst se umístí malá spona připojená k pulznímu oxymetru, která sleduje hladinu kyslíku ve vaší krvi.
  • Kloktáte roztok, který vám znecitliví hrdlo. Sestra vám nastříká lék na zmírnění bolesti do zadní části krku.
  • Léky vám budou podány IV, ty vám pomohou uvolnit se. Můžete se cítit ospalí.
  • Ležíte na levé straně na vyšetřovacím stole.
  • Vaše ústa budou odsávána, aby se odstranily přebytečné sliny.
  • Lékař vám zavede tenký lubrikovaný endoskop do úst, do krku a do jícnu. Tato část testu trvá několik sekund a může být nepříjemná. Endoskop neovlivňuje vaše dýchání. Možná budete muset polknout, abyste pomohli přesunout endoskop na to správné místo.
  • Jakmile je endoskop na místě, jsou obrázky srdce pořizovány z různých úhlů (tuto část testu necítíte).
  • Vaše srdeční frekvence, krevní tlak a hladina kyslíku v krvi budou pečlivě sledovány i během a bezprostředně po vyšetření.

Jak se budu cítit během testu?

Sedativum může způsobit vaši ospalost. Vaše hrdlo může být po vyšetření trochu bolestivé nebo necitlivé. Tyto pocity zmizí.

Jak dlouho test trvá?

Test bude trvat asi 60-90 minut. Poté možná budete potřebovat další testy.

Mohu po testu jíst?

Sponzorováno

Na jídlo nebo pití počkejte alespoň jednu hodinu po provedení testu (nebo dokud nezmizí otupělost v krku). Začněte vypitím chladné tekutiny. Pokud nemáte problémy s pitím chladných tekutin, můžete jíst a pít jako obvykle.

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva