Sponzorováno

Pro děti máslo nebo margarín? Ani specialisté nejsou zajedno 4.86/5 (7)

Pro děti máslo nebo margarín? Ani specialisté nejsou zajednoCo patří malým dětem na chlebíček? Dilema nám pomohli rozlousknout specialisté z různých oborů.

Tuky střídejte

Doc. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc. – Odbornice na výživu

Ve výživě dětí netřeba otázku – máslo či margarín – chápat konfrontačně, nejvhodnější je jednotlivé druhy tuků střídat. Děti v útlém věku rychle rostou a vyvíjejí se, mají vyšší potřebu tuků jako nejvýznamnějšího zdroje energie, proto se jim do tří let nedoporučují nízkotučné výrobky. V jejich výživě preferujeme máslo, hodí se do tepelně upravené stravy i jako pomazánka na chléb.

Výjimkou jsou děti, které musí dodržovat speciální diety. Margaríny jsou vhodné jako doplněk pestré stravy ve studené kuchyni – jako pomazánka na chléb – a díky své lepší roztíratelnosti jsou vhodné pro přípravu domácích pomazánek, například Cicerová, luštěninových, tvarohových, zeleninových, vajíčkových, ochucených bylinkami, které jsou na chlebíček mnohem vhodnější než šunka, párky či jiné uzeniny.

Na internetu i v časopisech pro rodiče se často setkáváme s nesmiřitelným odporem k margarínům. Mnoho rodičů si však neuvědomuje, že nezdravé tuky s vyšším obsahem transmastných kyselin jsou obsaženy v oblíbených dětských pamlscích, ve sladkostech, sušenkách, sušenkách, méně kvalitních čokoládách, čokoládových polevách, müsli tyčinkách a mnoha jiných, které jim bez problémů dopřávají. Doporučuji důkladně prostudovat složení výrobku – nezdravé tuky se ukrývají pod názvem „ztužený pokrmový tuk“.

Nejdůležitější rozdíl mezi máslem a margarínem je v jejich původu. Margaríny jsou rostlinné, vyrábějí se z různých rostlinných olejů. Podle současných doporučení jsou rostlinné tuky součástí zdravé a vyvážené stravy dospělých i dětí již od útlého věku. Měly by tvořit dvě třetiny všech zkonzumovaných tuků. Máslo je živočišného původu a živočišné tuky by měly tvořit pouze třetinu snědených tuků. Většinu z nich zkonzumujeme ve formě takzvaných skrytých tuků v živočišných potravinách, jako je maso a mléčné výrobky. V současnosti vyráběné margaríny jsou z hlediska vlivu na zdraví na vysoké úrovni, kvalitní výrobky mají na obalech podrobně uveden obsah všech živin.

Bez umělin

MUDr. Monika Antošová – dětská lékařka

Dětem je třeba dávat máslo. Je to přirozený zdroj výživy, neobsahuje umělé přísady, zato obsahuje přirozené vitaminy A a D. Cholesterol nacházející se v másle je u dětí do dvou let potřebný pro vývoj mozku.

Samozřejmě, i když máslo má výhody, netřeba to s nim přehánět. Živočišné tuky by měly tvořit přibližně třetinu celkově přijatých tuků. Pro přípravu jídla je vhodné použít rostlinný olej.

Hledejte kvalitu

MUDr. Anna Popracová – dětská lékařka

V našem přechemizovaném světě bych určitě sáhla u dítěte po másle vyrobeném z kvalitní smetany a jen u dítěte, které má problémy s nadváhou, bych řešila margarín. Hlavní je číst složení výrobků, protože náš trh je zaplaven různými náhradami a napodobeninami.

Malé děti potřebují cholesterol

MUDr. Iveta Valachová – dětská gastroenterologička

Sponzorováno

Máslo doporučuji každopádně dětem do pěti let věku, vzhledem k jejich intenzivní vývoj a růst. Tuky i cholesterol obsažené v másle jsou nezbytné pro vyzrávání orgánů, metabolické a hormonální funkce v organismu. Omezení tuků ve stravě malých dětí má dalekosáhlé následky v dalším vývoji. Margaríny obsahují více nenasycených tuků a neobsahují cholesterol, proto jsou vhodnější pro lidi s kardiovaskulárními problémy, jako jsou onemocnění srdce, vysoký krevní tlak, ateroskleróza.

Pro děti jsou méně vhodné, protože mohou obsahovat různá barviva a konzervační prostředky. Výhoda margarínů je v případě nutnosti bezlaktózovou dietu, neboť rostlinné margaríny laktózu neobsahují, dokud máslo ano. U malých dětí tedy rozhodně doporučuji máslo.

U starších dětí ve školním věku to závisí na jejich zdravotního stavu. Pokud mají problémy s tukovým metabolismem, riziko zvýšeného krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a podobně, pak je vhodnější margarín.

Přirozené potraviny

MUDr. Boris Hruškovič – alergolog, imunolog

V zásadě jsou ztužené rostlinné tuky nepřirozené a hlavně plné „chemie“. Je třeba se vrátit ke kvalitním a přirozeným potravinám s minimem konzervačních přísad, barviv a podobně.

Máslo sice obsahuje více nasycených tuků než margarín, ale ty jsou problematické zejména v dospělosti, když už se jedná o problém komplexní, souvisí s celkovým životním stylem charakterizovaným nedostatkem pohybu, nadbytkem stresu a nezdravým stravováním. To vede ke zvýšené hladině systémového zánětu v celém těle, což se mimo jiné odrazí i ve zvýšeném riziku kardiovaskulárních onemocnění. U dětí je však toto riziko velmi zanedbatelné, s výjimkou vzácných vrozených metabolických onemocnění.

Margaríny nejsou z ropy!

Prof. Ľubomír Valík, PhD. – Fakulta chemické a potravinářské technologie STU v Bratislavě

Mnozí si margaríny zaměňují s pevnými tuky, zmíněnými v souvislosti s polevami na cukrovinkách. Tyto ztužené tuky však mají velmi daleko od výrobků určených k natírání pečiva, které známe pod názvem rostlinné tukové pomazánky nebo margaríny. Fakt je, že margaríny kdysi skutečně obsahovaly poměrně vysoké množství škodlivých transmastných kyselin.

Když se však v devadesátých letech potvrdil jejich vliv na zvyšování rizika aterosklerózy, výrobní procesy prošly změnami. Současné margaríny už transmastné kyseliny obsahují v nutričně zanedbatelném množství do jednoho procenta, což je dokonce méně než obsah přirozených transmastných kyselin v másle a mléčných výrobcích, které však mají odlišnou strukturu. Poměrně častým tvrzením je umělý původ margarínů, blízkost k plastům, výroba z ropy a podobně. V tomto případě jde skutečně o mýty, pravděpodobně způsobené nesprávným překladem z angličtiny. Podle americké FDA (Food and Drug Administration) se totiž margarín definuje jako „the food in plastic or liquid emulsion“, kde však slovo plastic neznamená plastový, ale překládá se jako měkký, poddajný, snadno tvarovatelný.

Sponzorováno

Margaríny jsou ve skutečnosti stejně jako máslo přírodního původu, vyrábějí se z rostlinných olejů. Jediným rozdílem je, že zatímco živočišné tuky a rostlinné oleje jsou většinou jednodruhové, margaríny jsou převážně vícedruhové, čili se jedná o směs několika rostlinných olejů a tuků.

A co si dále o tomto tématu přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva