Sponzorováno

Cholesterol a krevní tlak – několik důvodů proč se stravovat zdravě 4.8/5 (5)

Tradiční velikonoční speciality budou zaslouženou odměnou za dlouhou zimu. Uzené maso, majonéza s vajíčky, sladký beránek jsou však pro organismus velkou zátěží. Je důležité vědět, co si můžete během svátků dovolit.

Pozor na Váš cholesterol

I pokud máte váhu v pořádku, ještě to neznamená, že jste zdraví a nehrozí vám žádné potíže. Důležité jsou i jiné zdravotní parametry, například krevní tlak nebo cholesterol. Změřit si body mass index nebo váhu je poměrně jednoduché. Nakonec, úsudek se dá udělat i z pohledu do zrcadla. S cholesterolem a krevním tlakem je to horší. „Zvýšené hodnoty nemají specifické příznaky, nemusíte je dokonce vůbec pociťovat. Dokonce i mladý člověk se správnou hmotností, zdravou stravou a dostatečným pohybem může mít zvýšenou hladinu cholesterolu“ upozorňuje praktická lékařka MUDr. Iveta Vaverková, prezidentka Slovenské společnosti všeobecného praktického lékařství.

Sponzorováno

Vysoký krevní tlak a cholesterol patří k rizikovým faktorům srdečně-cévních chorob. I proto se od 1. dubna bude v rámci preventivních prohlídek cholesterol měřit častěji. Praktická lékařka považuje takovou prevenci za velmi užitečný krok. „Stoupá nám totiž počet mladších lidí, kteří mají problémy s vysokým cholesterolem a hraničními hodnotami krevního tlaku.“ uvádí MUDr. Vaverková.

Pozor na problémy s trávením po Velikonocích

Nárazové hodování v kombinaci s nicneděláním svátcích se může odrazit negativně na tělesných hodnotách a způsobit problémy s trávením. Mírně úpravy jídelníčku se proto hodí v každém případě: Místo krémových zákusků si lze dopřát sušené ovoce, uzené maso nahradit dušeným či grilovaným, jíst hodně zeleniny, ve studené kuchyni upřednostnit rostlinné tuky s nižším obsahem nasycených mastných kyselin, které pomáhají v prevenci srdečně-cévních chorob. Obecně odborníci doporučují kombinovat pestrou vyváženou stravu a pravidelný pohyb. „Nejlepší cestou však je upravit si životní styl trvalo, nejen během svátků, a tak udržovat své parametry na uzdě,“ radí MUDr. Vaverková.

Sponzorováno

TIP: Správnými potravinami snížíte svůj cholesterol

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Cholesterol a krevní tlak – několik důvodů proč se stravovat zdravě”

  1. […] natřít chléb častěji máslem, dospělí, zejména lidé s nadváhou nebo vyšší hladinou cholesterolu, mohou preferovat margarín pro vyšší obsah nenasycených mastných […]

  2. […] krevní tlak má u nás 52 % mužů a 40 % žen. Vysoký krevní tlak (hypertenze) může být příčinou […]

  3. […] avokádo každý den po dobu jednoho týdne, přičemž u nich došlo k poklesu hladiny celkového cholesterolu v průměru o 17 procent. Hladina špatného cholesterolu, které souvisí s onemocněním srdce, […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva