Bazalková semínka a jejich účinky na zdraví – zásobárna živin a vitamínů 4.74/5 (19)

Sponzorováno

Bazalková semínka a jejich účinky na zdraví - zásobárna živin a vitamínůZnáme chia semínka, známe konopná semínka. Ve většině domácností je také běžně a možná i hojně používaná, známá chutná a voňavá bylinka – bazalka. Ovšem slyšeli jste už o bazalkovém semínku? Tato nenápadná studnice vitamínů původem z Mexika patří v asijských zemích k absolutním produktům zdravé a vyvážené stravy a do popředí se pomalu dostává i u nás.

Bazalková a chia semínka jsou podobná

Vzhled bazalkového semínka a chia semínka je na první pohled téměř totožný. Při bližším zkoumání však můžeme najít mírné rozdíly. Způsob užití mají ale obdobný. Obě velmi dobře využijeme ve zdravém stravování, obě obsahují množství prospěšných látek, ale jsou mezi nimi i rozdíly. Semínka bazalky se na rozdíl od chia semínek nejedí bez předchozí přípravy. Než je budete jíst, měli byste je alespoň na chvíli namočit ve vodě. Semínka jsou hydrofobní, což znamená, že ve vodě dokáží zvětšit svůj objem až 36 x.

Rozdíl mezi chia semínky a bazalkovými semínky ve vodě.

Rozdíl mezi chia semínky a bazalkovými semínky ve vodě.

Bazalková semínka a jejich účinky na zdraví

Namočením se uvolní antioxidanty a zažívací enzymy, proto je ve vodě ponechte klidně několik hodin. To je velký rozdíl, protože chia semínka se konzumují jak namočená, tak v suchém stavu.

Semínka bazalky jsou výborným zdrojem vlákniny, vitamínů, minerálů a dalších výživných látek. Jsou také zdrojem tuků (35%, sacharidů (24%), bílkovin (18%), minerálů. Složení minerálů (vápník, draslík, hořčík, měď, železo, fosfor) a vitamínů (A, B1, B2, B6, B9 C, E, K je podobné jako u bazalky.

Přesto, že použití chia semínek je možná o něco snazší, v obsahu vlákniny a schopnosti nasytit rozhodně vedou semínka bazalky. Tuto skutečnost ocení zejména ti, kteří se snaží zhubnout a jsou fyzicky aktivní. Bazalková semínka jsou dalším obohacením pestrého jídelníčku fyzicky aktivního člověka. Mají vynikající schopnost zpomalovat vstřebávání sacharidů do organismu a z toho důvodu se mohou skvěle využít ve dnech, během nichž nemáme dostatek času na pestré stravování.

Sponzorováno

Tedy v praxi to může vypadat tak, že pokud k ranním jídlem přidáme bazalkové semínka, prodlouží dobu zasycení například až do svačiny. Tento fakt se dá výborně využít i u lidí trpících diabetem, protože bazalkové semínka udržují správný poměr glukózy v krvi.

Jaké jsou další výhody bazalkových semínek?

Kromě toho, že dokáží zasytit na dlouhou dobu, celkově podporují trávení. Jsou prevencí zácpy, nadýmání a přinášejí úlevu při pálení žáhy. Využívají se i při chřipce, horečce a zimnici, protože při přehřátí organismu (přirozeně ochladí váš organismus)- snižuje tělesné teplo. Jsou nápomocné při kožních problémech, mají také diuretickou schopnost. Mají antioxidační a antibakteriální vlastnosti, což je prospěšné například při drobných ranách nebo infekcích. Příznivě působí i na krvetvorbu a celkově posilují imunitní systém. Zároveň snižují hladinu špatného cholesterolu.

Pokud vás trápí únava, pociťujete nervozitu, stres nebo máte sklony k depresi, rozhodně je zařaďte do svého jídelníčku.

Jak již bylo řečeno, bazalkové semínko je třeba nechat před užíváním nějakou dobu ve vodě, ideální je co nejdéle. Tedy pokud si je dáte například do kaše nebo smoothie, nechte je chvíli jen tak stát a pořádně nabobtnat. Díky své schopnosti ho tedy můžete použít také na zahuštění dezertů, ale využití určitě najde také ve studené kuchyni, jako vylepšení salátů nebo veganských sýrů.

Zdravý nápoj či drink z bazalkovými semínky

Co na tento extra zdravý drink budete potřebovat?

 • Čistou studenou vodu – podle potřeby a podle chuti
 • Citronová šťáva – 2 polévkové lžičky nebo prostě dle chuti
 • Cukr nebo stévii – 3 polévkové lžičky nebo opět dle chuti
 • Bazalková semínka – 1 polévková lžíce

A jak na přípravu drinku?

 1. Dejte bazalková semena do misky a přidejte 1/2 šálku vody a nechte je namočit po dobu 10 minut.
 2. Do rendlíku dejte 1/2 šálku vody, přidejte cukr a dobře promíchejte. Dejte na chvíli na sporák a nechte cukr roztopit.
 3. Nyní rendlík odložte a nechte vše vychladnout. Přidejte citronovou šťávu a dobře promíchejte.
 4. Nyní si vezměte vysokou skleničku, přidejte namočená semena bazalky, citrónovou šťávu a vodu. Dobře promíchejte. Dobrou chuť.

TIP: Co takhle zkusit domácí bazalkový olej?

VIDEO: Kokosovo limetkový dezert s bazalkovými semínky

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Bazalková semínka a jejich účinky na zdraví – zásobárna živin a vitamínů”

  1. Felis napsal:

   Zamilovala jsem si bazalková semínka, podle mně jsou lepší než chia, rychleji zvětší svůj objem, dají se lehce kousat a vypadají moc pěkně v každém nápoji. Kvalita, ale bývá různá, já jsem koupila bazalku s křemelinou na diatomplus a musím říci, že jsem opravdu velmi spokojená.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva