BOSU cvičení – balanční cviky vás budou bavit – cviky + videa 4.83/5 (30)

Sponzorováno

Pořiďte si balanční (bosu) podložku. Při tomto tréninku ji využijete.

Pořiďte si balanční (bosu) podložku. Při tomto tréninku ji využijete.

V poslední době se stále častěji setkáváme s pojmem balanční cvičení. Balanční cvičení je soubor různých cviků, které čerpají z nestabilní polohy těla. Tyto cviky přispívají k odstranění či zmínění různých problémů, mezi které patří bolesti páteře, kloubů, vadné držení těla. Balanční cvičení je také ideální způsob, jak zpevnit postavu.

Toto cvičení zahrnuje velmi rozmanitý počet cviků s pomocí různých pomůcek. Uvolňuje napětí a přispívá k celkové regeneraci organismu. Rovnováha, je důležitá jak psychická, tak fyzická. Zkuste docílit rovnováhy právě s pomocí balančních cviků, které zvládne každý.

V čem spočívá balanční cvičení?

Hlavní podstatou balančních cviků je schopnost udržet si statickou nebo dynamickou rovnováhu. K tomuto účelu se používají speciální balanční pomůcky, mezi které patří balanční podložky, velké míče, protahovací gumy, overbally a jiné). Cílem je zapojit a také posílit hluboké svalové struktury, které při běžném cvičení používáme mnohem méně. Balancování rozvíjí rovnováhu a tím napomáhá správnému držení trupu.

Mnoho lidí trpí úpornými bolestmi zad a krční páteře v důsledku sedavého zaměstnání. Nedostatek pohybu a špatné držení těla vedou k dalším problémům. Předcházet jim lze právě s pomocí balančních cviků, které využívají také fyzioterapeuti. Základním efektem balancování je posílení takzvaného středu těla a posílení bedro – kyčlo – pánevního komplexu, ale také hrudní a krční páteře.

Kdy vám může balanční cvičení výrazně pomoci?

Balanční cvičení pomáhá zejména v případě následujících problémů:

 • lehká bolest páteře
 • pomáhá napravit vadné držení těla
 • formuje problematické partie
 • zlepšuje koordinaci pohybů a také rozvíjí rovnováhu
 • vhodné při nadváze
 • uvolňuje celkové napětí organismu a přispívá k lepšímu fyzickému i psychickému stavu

TIP: Cvičení s BOSU není nudné. Bude vás bavit. A o to jde ne?

Jak začít s balančním cvičením?

Balanční cvičení spočívá v navození nestabilní polohy. Jde o přirozené balancování, které je pro naše tělo velice prospěšné. Vede k aktivaci konkrétní svalové skupiny. Efektivní cvičení spočívá zejména ve zvládnutí správného držení těla. Teprve poté lze přejít k samotným cvikům. Nejprve je vhodné začít cvičit na podložce bez dalších pomůcek.

Cviky je třeba dodržovat opravdu důsledně. Balanční cvičení je pomalé, téměř relaxační, přesto velice účinné. Nenechte se odradit namoženými svaly, které se mohou zpočátku ozvat. Později můžete začít využívat různých pomůcek, které se nabízejí. Jde zejména o míče, balanční točny, dynamické a vzduchové podložky, houpací desky a jiné.

Jakmile se dostanete do kondice, postupně lze zvyšovat intenzitu cvičení. Později můžete střídat různé balanční pomůcky. U balančního cvičení jistě oceníte nenáročnost na prostor a také přijatelnou cenu cvičebních pomůcek, které si lze pořídit také domů.

Kdo může využít balančního cvičení?

BOSU cvičení může využívat prakticky každý, je vhodné také pro děti i starší lidi. Lze zvolit různé formy zátěže podle vaší kondice i zdravotního stavu. Cvičit mohou laici i vrcholoví sportovci. Pokud však s balančním cvičením teprve začínáte, raději zpočátku cvičte pod dohledem instruktora či fyzioterapeuta. Balancujte pro své zdraví!

Sponzorováno

4 TOP balanční cviky

Nyní se podíváme na velmi oblíbené 3 cviky, které se při balančním tréninku s oblibou používají. Využívají balanční podložku, kterou si určitě doporučujeme sehnat.

1. Skákání na balanční podložce

Skákejte na balanční podložce

Skákejte na balanční podložce

Tento cvik patří asi mezi ty úplně nejoblíbenější, co se balančního tréninku týče. Skákejte na balanční podložce. Ideální je přitom měnit světové strany, vždy se tedy při skoku o 90 stupňů otočte. Super cvik, doporučujeme.

2. Kliky na balanční podložce

Na podložce můžete dělat i kliky.

Na podložce můžete dělat i kliky.

Otočte si svoji balanční podložku vzhůru a zkuste na ni dělat různé kliky a jejich variace.

3. Cviky s balónem

Přidejte ke cvičení na balanční položce i balón.

Přidejte ke cvičení na balanční položce i balón.

Přidejte k balančnímu tréninku i balon. Házejte s ním o zem nebo o zeď a přitom balancujte na podložce. Opět perfektní cvik.

4. Sklapovačky nebo sezení na podložce

Sedněte si na podložku a držte rovnováhu.

Sedněte si na podložku a držte rovnováhu.

Dělejte sklapovačky na podložce nebo seďte a držte rovnováhu (můžete si do ruky vzít i činky, nějaké lehčí).

A jaké cviky dále zkusit?

 • Dřepy na otočené balanční podložce
 • Dřepy s činkami na podložce
 • Zkuste stát na podložce na jedné noze a nohy měňte

Zajímavost: A co vlastně znamená zkratka BOSU? Je to z anglického „BOth Sides Up“. To naznačuje, že tuto fitness pomůcku můžeme využít vícero způsoby – buď „hlavou“ nahoru, nebo i opačně. Fantazii se meze nekladou.

Co si dále přečíst o balančním cvičení?

VIDEO: Komplexní trénink s balančními pomůckami

VIDEO: 20 minutové bosu cvičení a trénink

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva