Sponzorováno

Jak se stravovat před a po cvičení? 4.78/5 (9)

Co jíst před cvičením a co po něm?

Co jíst před cvičením a co po něm?

Cvičení by mělo být neodmyslitelnou součástí našeho života. Nejde však jen o samotné cvičení, důležitou roli hrají také další aspekty. Víte například, jak se správně stravovat předtím, než začnete cvičit a také po cvičení? Je vhodné cvičit nalačno, nebo sníst něco malého?

To jsou poměrně zásadní otázky, na které je důležité znát odpověď. Věřte, že pokud chcete dosáhnout při cvičení maximálního efektu, je důležité dbát také na určité zásady. Říká se, že s těžkým břichem se špatně cvičí a po cvičení se nemá jíst vůbec, je to pravda, nebo jde jen o mýty?

Nikdy nehladovět!

Mnoho lidí se domnívá, že když se před cvičením nají, je to špatně. Cvičit s prázdným žaludkem však také není příliš zdravé. Málokdo si uvědomuje, že tělo spaluje tuky jedině tehdy, má-li co spalovat. Na druhou stranu také potřebuje energetický příjem, ne pouze výdej. Zkusme si dát příklad.

Jdete hladoví na dlouhou procházku, kde vám ještě více vytráví. Výsledek bude takový, že se mnohem rychleji unavíte a zadýcháte, a také vám bude špatně od žaludku. Jakmile přijdete domů, rychle se najíte a tím docílíte jen toho, že se budete cítit ještě hůř.

Takto tedy rozhodně ne!

Přibližně hodinu předtím, než se vydáte cvičit, byste měli sníst něco malého a lehce stravitelného. Ideální je jogurt, müsli tyčinka nebo třeba banán. Vhodná jsou také jablka či sušené ovoce. Potřebujete dodat potřebnou energii, kterou však lehce strávíte a nebude se cítit „těžce“.

Je velký rozdíl dát si malou svačinku a sníst pět knedlíků, na to pozor. Důležité jsou sacharidy. Klasické větší jídlo si však dejte minimálně 3 hodiny před cvičením, aby vám vytrávilo. Jít cvičit s hodně plným žaludkem je velice nezdravé a navíc nebudete schopní podat ten správný výkon.

Nezapomínejte na tekutiny!

Tekutiny hrají při cvičení velmi důležitou roli. Na pití byste měli myslet v průběhu celého dne, ovšem při větší fyzické námaze je potřeba tekutiny doplňovat ve zvýšené míře. Proto si s sebou na cvičení berte láhev s vodou, kterou upíjejte pouze po malých dávkách. Není vhodné napít se hodně najednou.

Sponzorováno

Stačí dva, tři loky, ale častěji. Zamezíte tak dehydrataci a zvýšené únavě. Nejvhodnější je čistá voda, která tělo ochlazuje a brání přehřátí organismu. Zároveň také odvádí z buněk odpadní látky. Dejte přednost neperlivé vodě a zajistěte si dostatečný příjem před, v průběhu i po cvičení. Pijte raději málo a častěji.

Po cvičení si dejte bílkoviny

Po cvičení doplňte energii nejlépe během první půlhodiny. Ale pozor, opět jen malou svačinku, například banán, pomerančový džus nebo jablko. Odborníci také doporučují sacharidový nápoj, který urychluje regeneraci svalů.

Jako první větší jídlo po cvičení se doporučuje strava bohatá na bílkoviny. Vhodný je například tuňák, kuřecí či krůtí maso. Vhodné jsou tedy zejména saláty nebo grilované maso se zeleninovou přílohou. Naopak se vyhýbejte bílému pečivu.

Stravujte se tak, abyste se cítili dobře

Vyjmenovali jsme si obecné zásady, které jsou vhodné pro stravování při cvičení. Každý z nás by však měl poznat, co mu nejvíce vyhovuje. Důležité je, abyste se při cvičení cítili příjemně. Proto byste měli konzumovat jídlo v takové formě, aby vám nebylo těžko. To platí také pro zdravý životní styl.

Pokud chcete zhubnout, je třeba naučit se správně stravovat a cvičit a propojit tyto dvě činnosti. Jestliže chceme zhubnout, je třeba se na to zaměřit komplexně. Pokud se přejíte, výsledkem bude pocit těžkosti a únavy. Takto se rozhodně nedá cvičit, naopak se vám bude chtít spíš spát.

Ovšem pokud budete tělo udržovat ve „bdělém“ stavu za pomoci pomalého, ale pravidelného přísunu živin, také cvičení bude pro vás snazší.

Co si dále přečíst o stravě a cvičení?

VIDEO: Co jíst po tréninku?

VIDEO: Strava před a po tréninku

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva