Rehabilitace po operaci ramene, rehabilitace ramenního kloubu 4.85/5 (89)

Sponzorováno

S rehabilitací po úrazech ramene je vhodné začít, jakmile to stav dovolí. Vždy je nutné zvažovat, zda jde o úraz, či o stav po operaci. K fixaci ramenního kloubu se používají většinou ortézy Obr. 1., abdukční dlahy či válce Obr. 2., nebo jen šátkový závěs. Již po operaci či úraze bráníme rozvoji otoku tím, že rameno intenzivně chladíme. Led zabalený do látky (žínky) přikládáme na ramenní kloub, což vede i k rychlejší resorpci otoku či krevního výronu. Pozor, nesmí přijít do kontaktu s kůží, aby nedocházelo k omrzlinám. Případné bolesti tlumíme nesteroidními antirevmatiky, jak celkově (léky), tak lokálně (masti, gely, krémy, spreje).

 

Rehabilitaci je třeba vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem, ten upřesní způsob a rozsah pohybů, které jsou pro rehabilitaci bezpečné a též určí sílu, kterou je možné cvičit. Rehabilitace po úrazech ramene zahrnuje cvičení celé horní končetiny, včetně loktu, zápěstí a prstů, ale taktéž svalů zádových (mezilopatkových) a cvičení páteře. Žádné cvičení není vhodné provádět přes bolest, neboť vede k reflexním obranným mechanismům organismu, zvýšení bolesti a rozvoji otoku, což může rehabilitaci výrazně prodloužit.

 

Tlakové masáže ramenního kloubu

Při úrazech v oblasti ramenního kloubu „sestupuje“ vzniklý otok a krevní výron po paži do oblasti loketního kloubu, kde se postupně odbarvuje. Masáž je třeba provádět jak v oblasti ramenního kloubu, tak paže a loktu. K masírování je vhodné použít molitanový míček, kterým postupnými krouživými pohyby masírujeme celé rameno a paži. Síla masáže by neměla vyvolávat bolest. Masáže můžeme provádět, i pokud je rameno fixováno ortézou. Cvičíme 2 x denně ve dvou sériích.

 

 

 

 

Cvičení svalové síly deltového svalu

Během fixace dochází k oslabení svalové síly nejen svalu deltového, ale i ostatních svalů. Cílem tohoto cvičení je udržení svalové síly svalů oblasti ramenního kloubu. Horní končetinu zvedneme do upažení asi 60 stupňů a držíme 10 sekund. Následuje uvolnění. Cvik cvičíme 3 x denně po 4 sériích. (Cvik je možné provádět, pokud o stav po sutuře manžety rotátorů).

 

Cvičení svalové síly zádových svalů

Posadíme se na židli a tlačíme obě ramena dozadu po dobu 10 sekund. Následuje uvolnění. Cvik cvičíme 3 x denně v sérii po 3 cvicích.

 

 

 

Cvičení svalové síly dvouhlavého svalu pažního

Ve fixaci se snažíme přitáhnout předloktí k paži, ale tak, aby nedošlo k pohybu. Napnutí držíme 10 sekund a následuje uvolnění. Cvik cvičíme 2 x denně v sérii po 3 cvicích.

 

Sponzorováno

Cvičení svalové síly trojhlavého svalu pažního

Ve fixaci poraněný napíná svaly zadní strany paže, jakoby chtěl napnout horní končetinu v loketním kloubu, ale pohyb neprovádí. Napnutí držíme asi 10 sekund a cvičíme 2 x denně v sérii po 3 cvicích.

 

 

 

Zvedání ramen

Posadíme se vzpřímeně a zvedneme obě ramena směrem k uším. Výpon držíme po dobu 10 sekund. Při cvičení se snažíme dýchat pomalu a zhluboka. Cvik provádíme 3 x denně v sérii po 2 cvicích.

 

 

 

Kroužení ramen

Posadíme se na židli jako při předchozím cviku a pomalu zvedneme ramena směrem k uším, pomalu přemísťujeme ramena dopředu dolů a dozadu (provádíme krouživé pohyby v ramenním kloubu). Cvik provádíme 3 x denně v sérii po 2 cvicích.

 

 

 

Pasivní rozcvičování ramene

Předkloníme se co možná do největšího předklonu, rameno necháme viset volně vlastní vahou směrem dolů a pomalými pohyby „mácháme“ paží nejprve ve směru předozadním a následně opačně. Velikost předklonu určuje rozsah možných máchavých pohybů. Mácháme pomalu v každém směru asi 20 sekund 2 x denně. Cvik by neměl vyvolávat bolest v ramenním kloubu.

 

 

 

 

Pohyby pomocí tyče

Ke cvičení použijeme tyčku délky asi 1m, delší vařečku nebo násadu od koštěte. Oběma rukama uchopíme tyčku asi 80 cm od sebe a postupně zvedáme obě ruce do předpažení. V krajní poloze, do které se nám podaří ruce zvednout, vydržíme asi 10 sekund. Následně spustíme ruce k tělu. Cvičíme 3 x denně v sérii po 3 cvicích.

 

 

„Lezení“ prsty po zdi

Postavíme se čelem ke zdi a ruku poraněné končetiny opřeme o zeď ve výši, do které jsme schopni končetinu zvednout. Prsty postupně „lezeme“ po stěně směrem vzhůru. V krajní poloze, do které se dostaneme, můžeme ještě udělat dřep tak, abychom měli pocit tahu v ramenním kloubu, ale ještě necítili bolest. Cvičíme 2 x denně v sérii po 2 cvicích.

 

 

 

 

 

 

Cvičení vnitřní rotace

Posadíme se ke stolu, loketní kloub opřeme o desku a paži tlačíme dlaní směrem k desce stolu. V krajní pozici si můžeme pomoci druhou rukou do pocitu tahu v ramenním kloubu. V krajní poloze držíme asi 10 sekund. Cvičíme 3 x denně v sérii po 3 cvicích.

VIDEO: Rehabilitace ramena po OP/ SLAP TEAR

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    4 Komentářů u článku “Rehabilitace po operaci ramene, rehabilitace ramenního kloubu”

    1. Janek napsal:

      Rehabilitace není třeba podceňovat. Mně hodně po operaci kloubu pomohli k tomu abych co nejdřív normálně fungoval. Začátky byly těžší, když jsem byl ve Forme clinic poprvé tak jsem to měl ztuhnuté a měl strach něco rukou udělat, ale čím déle jsem ně chodil, cítil jsem větší úlevu. Teď ramenem bez problému hýbu a bolest zmizela.

      • Hana Vojtěchová napsal:

        Mám strach po operaci ramenní kloubu. Tři týdny jsem měla ortézu. Nyní mám začít rehabilitaci, ovšem pouze na oddělení následné péče. Později snad v zařízení Sagena. Co dělat aby rameno bylo funkční? Ortopedie mi nenabízí žádné lázně..

        • Věra napsal:

          Dobrý den,byla jsem na operaci rotátorové manžety.5tydnů jsem měla ortézu,pak jsem začala chodit na motodlahu a když jsem byla poprvé,ruku jsem zvedla jen tak trošku ale pokaždé návštěvě to bylo lepší.Pak jsem nastoupila na rehabilitační cvičení,které že začátku hodně bolelo ale za měsíc jsem rukou pohybovala skoro jako se zdravou Sice ještě rotace nejsou tak jak by měli být ale už můžu dělat vše.Hlavne to chce hodně cvičit i doma,jen rehabilitace nestačí, vůbec se toho nebojte ale chce to trpělivost a domácí cvičení,já cvičila taky 3x denně

      • Irena napsal:

        Dobrý den, Janku, mohl byste, prosím, napsat? Ráda bych se s Vámi poradila jak cvičit po operaci ramenního kloubu. Děkuji. Irena

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva