Sponzorováno

Citlivé zuby? Pak nejezte tyto potraviny 4.71/5 (7)

Citlivé zuby? Pak nejezte tyto potravinyCítíte bodavou bolest pokaždé, když si ukousnete z chleba nebo se napijete ledového nápoje? Vaše zuby jsou zřejmě přecitlivělé. Zuby takto extrémně bolestivě reagují, když je otevřenější přístup k jejich nervům, například při prasklém zubu nebo při paradentóze. I některé druhy potravin mohou zhoršit citlivost vašich zubů.

Teplota nápojů a potravin

Horké tekutiny, jako jsou polévky, káva a čaj mohou způsobit velkou bolest v ústech, pokud máte citlivé zuby. Stejně tak opačný extrém, velmi chladné potraviny, jako je zmrzlina a ledové nápoje vědí způsobit utrpení. Jediné řešení, dříve než navštívíte zubaře, je pokusit se pít přes brčko a minimalizovat kontakt potravin a nápojů s vašimi zuby.

Kyselina

Kyselé potraviny, jako jsou citróny, limonády, zda okurky reagují na vaši poškozenou sklovinu a přispívají k citlivosti zubů. Vyhněte se proto i takovému druhu občerstvení, abyste zbytečně nezhoršovali vaše orální zdraví. I kyselina ze žaludku (reflux) může vyvolat trápení se zuby. Pokud trpíte žaludečním refluxem, vyvarujte se potravin, které onemocnění ještě zhoršují.

Sponzorováno

Tvrdé jídlo

Jíst velmi tvrdé potraviny může způsobit prasknutí zubu a vést k jeho citlivosti. Pokud si nejste jisti, jak vaše zuby zareagují, jídlo si krájejte na malé kousky, nekousejte ho, rozhodně necucejte tvrdé bonbóny a vyhněte se konzumaci ledu. Nejen, že chlad způsobí bolest, ale led vám může prasknout zuby. Velmi lepkavé potraviny, jako je karamel mohou také dokončit tuto zkázu ústní dutiny.

Léčba citlivých zubů

Návštěvu zubaře rozhodně neodkládejte. U velmi citlivých zubů třeba zjistit příčinu. Pokud vám ustupují dásně, budete potřebovat urychleně léčbu. Popraskané zuby se dají zahojit a opravit. Pokud vám kyselé potraviny ve stravě poškozují permanentně zubní sklovinu, bohužel, budete muset změnit své stravovací návyky.

Čtěte také: Bolest zubů a dásní

Používejte zubní pasty určené pro citlivé zuby, spolu s měkkými štětinami na zubním kartáčku. Lékař vám může dodatečně předepsat fluoridovou terapii. Fluorid pomáhá vybudovat pevnější zubní sklovinu a může eliminovat citlivost zubů. Možná budete muset navštívit i specialistu, pokud máte nějaký zdravotní problém jako je např. žaludeční reflux nebo bulimie, které zuby doslova ničí.

TIP: Jak na správnou prevenci proti zubnímu kazu?

VIDEO: Správná péče o citlivé zuby a dásně

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva