Sponzorováno

Který sport je vhodný při nachlazení? 4.82/5 (11)

Který sport je vhodný při nachlazení?Pokud se cítíte pod psa, smrkáte, kašlete a kýcháte, poslední, na co myslíte, je cvičení. Tělo zažívá přece už tak dost stresu. Ale v některých případech může lehká aktivita nachlazení porazit. Doktor Richard Besser pro msn.com uvedl základní pravidlo: „Pokud jsou příznaky nachlazení kýchání, ucpaný nos a tlak v hlavě, mírně zapocení při pohybu je bezpečné. Poslouchejte své tělo a zvažte tu správnou aktivitu.“ Které pohybové aktivity jsou vhodné, a které vám naopak dokonce uškodí? Čtěte dále.

Ty nejlepší možnosti

Rýma může ohrozit vaši hladinu energie. Ale například 20 minut chůze vám může pomoci těžit z výhod pravidelného cvičení, a tedy zmírnit nachlazení. Pokud máte ucpané dutiny, chůze a hluboké dýchání tento stav potlačí. Samozřejmě, pokud zjistíte, že vám chůze nebo jiný druh fyzické námahy spíše uškodí, raději odpočívejte. Ale nezapomeňte, že už mnohé studie dokázal , že pravidelně cvičící lidé bývají méně nemocní. Pokud je běh součástí vaší pravidelné rutiny, neexistuje žádný důvod, proč se ho vzdát kvůli nachlazení. Běh vám přirozeně pročistí dutiny a díky němu se budete cítit lépe. Důvodem je, že vaše tělo pracuje na plné obrátky, což zažene infekci. Pokud však máte chřipku, a při běhu je vám nevolno či na zvracení, určitě ho na určitý čas odložte.

Tanec, zumba nebo jiné taneční kardio, zda pohupování v rytmu vaší oblíbené hudby při úklidu, může sloužit jako technika na odbourání stresu, který zhoršuje váš zdravotní stav i při nachlazení. Lidé, kteří poslouchají alespoň 50 minut taneční hudby denně, mají v těle méně kortizolu a více protilátek účinných na nachlazení. Při tanci můžete jít svým vlastním tempem a brát to s nadhledem, pokud nejste úplně fit.

Zpomalte

Pomalé cvičení jménem Qi Gong je křížencem křížencem bojových umění a meditace. Intenzita cvičení není náročná a nezapotíte se. Spíše se zbavíte stresu a úzkosti, zlepší se váš krevní oběh a nabije vás energií. V čínské medicíně je Qi Gong známé jako léčba „chi“, tedy energetické síly těla.

Sponzorováno

Při nachlazení zkuste třeba jógu

Tělo se i při józe uvolní a zbaví se kortizolu. Může tak bojovat s infekcemi, jako je i nachlazení. Může rovněž přispět k posílení imunity. Takový strečink zmírňuje i bolesti spojené s nachlazením a infekcí dutin. Zaměřte se spíše na méně náročné polohy a nezapomeňte na správné dýchání.

Na toto pozor!

Trénujete na maratón? Během nachlazení si dejte pauzu. Obecně platí, že pravidelné cvičení stimuluje imunitní systém a pomáhá udržovat vaše zdraví. Ale pravidelné cvičení při vysoké intenzitě může mít opačný účinek. Imunitní systém může být ohrožen po dobu až 24 hodin po delším cvičení, a tedy po takovém, které trvá jeden a půl hodiny, či více. Vaše síla a výkon jsou při nachlazení jednoznačně zhoršené. Takže při zvedání těžkých závaží vám hrozí i zranění. Svalové napětí při zvedání závaží způsobuje tlak na dutiny a bolesti hlavy. Pokud máte doma snadněji činky, zkuste cvičit s nimi. Případně si zvyšte množství opakování, pokud potřebujete výzvu.

Kromě toho, jak cvičíte, když jste nemocní, je také důležité zvážit, kde budete cvičit. Pokud váš trénink zahrnuje posilovnu a úzký kontakt s jinými lidmi, je třeba se zeptat sebe sama, jestli se chcete o svou nemoc podělit. Dýchání, kašlání a kýchání rozšíří bakterie po celé posilovně. Tak raději zůstaňte doma, kde nikoho cizího nenakazíte.

Nejlepší z nejhorších

Stejně jako procházky a běh, i jiné formy kardio střední zátěže mohou pomoci při nachlazení. Nefunguje to však u každého. Plavání, například, může působit osvěžujícím a uvolnit dýchací cesty. Ale někteří lidé mohou v chlorované vodě zažívat problémy s dýcháním. Cykloturistika může být také pěkné, mírné cvičení, ale může vysušovat nosní dutiny a zhoršit bolest v krku a rýmu. I sporty, které zahrnují fyzický kontakt mohou podporovat šíření choroby. Týmové sporty omezte během nemoci ze stejného důvodu, jako posilovnu. Virus se totiž šíří kapénkově, a při kontaktu je to mnohem rychlejší.

Sponzorováno

Počasí je již výrazně chladnější, a pobyt venku může být pro některé lidi trpící nachlazením nebezpečný. Chladné počasí samo o sobě neoslabí imunitu nebo nezpůsobí, že onemocníte, když jdete ven bez kabátu, nebo se potíte a máte mokré vlasy. Co se však může stát, je to, že studený, suchý vzduch může dráždit dýchací cesty, což vyvolá rýmu, kašel, nebo příznaky podobné astmatu. Pokud zjistíte, že jste citliví na tyto podmínky, dávejte si pozor i při zimních sportech.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva