Ananasová dieta – když chcete shodit trochu tuku a pročistit si organismus 4.93/5 (14)

Sponzorováno

Tak co, zkusíte ananasovou dietu?

Tak co, zkusíte ananasovou dietu?

Máte rádi ananas? Pak bude tato dieta chutnat i vám! Ananasová dieta je vhodná když chcete shodit trochu tuku a pročistit si organismus. Účinné látky obsažené v ananasu ulevují játrům a slinivce a napomáhají odbourat tuky.

Základní pravidla ananasové diety

Jedná se o velmi účinnou, avšak pouze krátkodobou dietu. Zdůrazňujeme KRÁTKODOBOU. Ananas jezte buď čerstvý nebo odšťavněný, rozhodně se vyhněte ananasu v konzervě! Pro denní dávku diety je vhodné konzumovat asi 1,5 až 2,5 kilogramu.

Konzervovaný ananas může být při této dietě vhodný, ale ujistěte se, že najdete variantu ananasu, která je ve vlastní šťávě, nikoli v sirupu. Ale obecně spíše používejte čerstvý ananas.

Čím je ananasová dieta specifická?

Jak již bylo uvedeno, jedná se o dietu krátkodobou a nárazovou. Je vhodné zařadit do svého jídelníčku jednou za dva až tři měsíce a vyhradit si 2 dny v týdnu (ne po sobě jdoucí). Někteří ji drží třeba i 4 až 7 dní v kuse, ale tělu by to mohlo způsobit šok a osobně to rozhodně nedoporučuji, mnohem vhodnější je zařadit ji jednou za čas do jiné redukční diety, ve které konzumujeme pestrou stravu a tělo tak pravidelně dostává potřebné látky.

Jak ananasová dieta funguje

Přestože je ananas velmi sladký, jedná se o dietní potravinu a hubnutí tak napomáhá nejen složení této plodiny, ale také rapidní snížení energetického příjmu.

Jak by měl vypadat jídelníček?

 • Ráno bychom měli začít pravidelnou snídaní, například 2 plátky knäckebrotu nebo jiného dietního chleba s nízkotučným sýrem. Rozhodně se vyhněte jakémukoli běžnému pečivu – a to i celozrnnému. Je vhodné doplnit i citrusy – například jeden pomeranč, grep, nebo dvě mandarinky (nebo šťávu z těchto plodů).
 • Na svačinku si dejte jeden větší plátek čerstvého ananasu nebo jej odšťavněte a konzumujte jako šťávu.
 • Oběd by měl být také dietní, avšak vydatný. Dejte si třeba 150gramů kuřecího libového masa nebo jiného dietního – výbornou alternativou je i pstruh, okoun, treska nebo jiná dietní ryba, krabí maso nebo krevety. K tomu si dejte 3 plátky ananasu.
 • Na odpolední svačinu si dejte 1 plátek ananasu a nízkotučný jogurt.
 • Na večeři si dejte 3 nebo 4 plátky ananasu.

Během dne byste neměli mít hlad, pokud vás však dostihne, dojezte se dalším ananasem nebo zeleninou, popř. zeleninovým (rostlinným) vývarem.

Ananas je skvělý zdroj vitamínů C, B, vitamínů a minerálů jako je mangan.

Jak ananas začlenit do svého jídelníčku

Existuje spousta způsobů, jak si toto šťavnaté žluté ovoce vychutnat. Můžete grilovat plátky ananasu a servírovat je s masem. Nebo můžete hodit zmrzlé kousky do koktejlů a rozmixovat je. Můžete si také samozřejmě dát ananas čerstvý.

V čem nám ananasová dieta pomůže

 • Úbytek váhy
 • Dodá tělu spoustu vitamínů, přestože omezeného složení
 • Hubneme bez hladu – kdykoliv během dne lze jíst ananas!

Další důvody, proč zkusit ananasovou dietu

A k tomu všemu ještě připočtěte tyto benefity:

Sponzorováno

 • Vynikající živinou v ananasu je vitamín C, který podporuje imunitní systém a má silné antioxidační výhody. Vitamin C je důležitý, protože podporuje růst a hojení těla.
 • Možná jste slyšeli, že ananas může velmi pomoci v hubnutí. Neexistuje úplně mnoho důkazů, které by toto tvrzení podpořily, ačkoli studie na zvířatech publikovaná v dubnu 2018 v magazínu Food Science and Biotechnology zjistila, že ananasová šťáva může pomoci snížit tvorbu tuku a naopak zvýšit rozklad tuků. K potvrzení tohoto výsledku je však zapotřebí více studií na lidech.
 • Jeho sladká chuť je super i z jiného důvodu. Ananas má méně kalorií než jiné sladké dobroty, takže pokud si užijete podávání ananasu místo zmrzliny, můžete konzumovat méně kalorií a i takto zhubnout.
 • Ananas obsahuje bromelain, což je směs enzymů, o kterých studie ukazují, že mohou snížit zánět a otok, a také může pomoci při hojení ran a popálenin.
 • Mangan, který je v ananasu, je spolu s vápníkem nezbytný pro udržení silných kostí. Jeden šálek ananasu obsahuje asi 76 procent doporučené denní hodnoty manganu.
 • Ananas je skvělý zdroj antioxidantů, konkrétně fenolů, flavonoidů a vitamínu C. Antioxidanty jsou sloučeniny v potravinách, které mohou pomoci v boji proti zánětům a volným radikálům v těle. Díky těmto antioxidantům má prý ananas protirakovinné vlastnosti.
 • Příliš mnoho zánětů může vést k mnoha nemocem, včetně onemocnění koronárních tepen, cukrovce, rakovině a Alzheimerově chorobě. Naštěstí strava bohatá na protizánětlivé potraviny, jako je ananas, může pomoci snížit množství zánětů v těle.

Jak přesně ananasová dieta funguje? Lze opravdu zhubnout 3-5 kg za několik dní?

Při ananasové dietě tvoří ananas, kiwi nebo jiné tropické ovoce 90 % vaší stravy. Podle zásad této diety můžete konzumovat až 2kg ananasu či jiného tropického ovoce denně.

Díky nízkému obsahu kalorií v tomto ovoci musí váš organismus brát novou energii (kalorie) z vlastních zásob – a sice z vašich tukových zásob a vaší svalové hmoty. Při ananasové dietě tedy spálíte mnoho tuku a svalové hmoty a navíc ztratíte mnoho vody.

Můžete tedy zhubnout s pomocí ananasové diety 3-5 kg za několik dní?

Určitě můžete – pokud máte nyní nadváhu 20 a více kg, můžete očekávat úbytek 5 a více kg, pokud máte jen pár kg navíc, počítejte i s menším úbytkem hmotnosti.

Jak se vyhnout zklamání – jak zabránit jojo efektu po skončení diety?

Existují 2 možnosti:

a) Nadále se drasticky omezovat v jídle a „návrat na normální stravu“ provádět postupně během 10 – 14 dní.
To však jen málokdo vydrží a navíc takto dlouhé období agresivní diety může zanechat zdravotní následky.

b) Začít ihned po ananasové dietě aktivně komunikovat s výživovým poradcem nebo obezitologem a nechat si doporučit plán „zotavení se“ po ananasové dietě. Musel(a) byste tedy začít dodržovat takový stravovací režim, který by Vám obezitolog na hubnutí stejně doporučil.

Pokud neprovedete po ananasové dietě jeden z těchto kroků, není možné se jojo efektu vyhnout. Stačí si přečíst zkušenosti jiných lidí s touto dietou a přesvědčíte se sami.

Jaká je pravděpodobnost, že si při ananasové dietě poškodíte zdraví?

Pokud budete ananasovou dietu držet pouze 3-5 dní, nemusíte se bát žádných katastrofálních scénářů.

S čím však musíte počítat:

 • Dojde k překyselení Vašeho organismu – můžete tak pociťovat pálení žáhy, bolesti svalů a křeče.
 • Úbytek svalové hmoty.
 • Nedostatek všech živin může obnovit dřívější zdravotní potíže.
 • Dojde ke zpomalení metabolismu, to znamená Váš organismus v reakci na nedostatek kalorií sníží spotřebu energie, čili zpomalí spalování kalorií. Tento pomalý režim však vydrží ještě několik dní po ukončení diety.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste ananasovou dietu držet? Budeme rádi, pokud nám svoje výsledky a pocity z této diety napíšete do komentářů.

A co si dále o ananasu přečíst?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva