Sponzorováno

TOP 10 příznaků toho, že máte střevní parazity 4.72/5 (85)

TOP 10 příznaků toho, že máte střevní parazityZní to nepříjemně a „strašně“, ale střevní problémy, jako nadýmání, kručení v břiše, bolesti břicha, průjmy, zácpy, či dokonce intolerance laktózy, mohou být důsledkem parazitární nákazy. Jedním z největších mýtů současnosti je domněnka, že střevní parazité žijí jen v chudých tropických zemích, s horšími hygienickými podmínkami. Přitom v našich končinách jsou paraziti jednou z nejčastějších příčin trávicích, ale i kožních potíží. Miliony lidí jsou nakažení, ale žádné příznaky nepociťují.

Dobrý lékař by měl parazity odhalit

Každý si pod slůvkem „parazit“ představí něco jiného. Většinou je to obraz nějaké „žížaly“ nebo červa, žijícího v střevě, který způsobuje různé tropické nemoci. Může jít však i o mikroskopické parazity, neviditelné pouhým okem.

Zmíněný předsudek, že jde o nemoc třetího světa, způsobuje, že lidé jen zmírňují své problémy léky, ale příčina – parazit, se nezjistí, nebo zjistí později. Ale pokud i máte zkušeného lékaře (a tato diagnóza ho „napadne“), stále nemáte vyhráno. Správná technika odběru (zejména ze stolice) je nesmírně důležitá a rozhodující. Aby lékař mohl zachytit nezvaného návštěvníka ve vašem těle, musí ovládat teorii životního cyklu parazita (protože každý má svůj vlastní), zvolit správný postup a načasování, a vy ho musíte důkladně dodržet.

10 nejčastějších příznaků, že máte parazity

Podívejte se na 10 nejčastějších příznaků toho, že máte problém s parazitem:

 1. Nevysvětlitelné zácpy, průjmy, plynatost, jiné příznaky tzv. syndromu dráždivého tračníku.
 2. Během pobytu v zahraničí jste překonali průjmové onemocnění.
 3. Měli jste tzv. otravu jídlem, a od té doby vám špatně tráví.
 4. Špatně usínáte, budíte se během noci, propadají vás pocity „vlčího hladu“.
 5. Kožní vyrážky, ekzémy, kopřivka, dokonce akné.
 6. Během spánku škrípete zuby.
 7. Bolí vás svaly nebo klouby, nebo máte horečky neznámého původu.
 8. Jste stále unavení, apatičtí, nemáte na nic chuť, jste nesoustředění.
 9. Máte pocit neuspokojení hladu, poté, co jste se najedli.
 10. Zjistili vám anémii z nedostatku železa.

Příznaky jsou různé a individuální, ale nejčastěji člověk nemá žádné příznaky. A právě tehdy může být nevědomým zdrojem nákazy pro své okolí a rodinu. Nejnebezpečnější jsou však stavy, kdy došlo k takovému přemnožení, které vede až k ucpání střeva, případně potížím, podobající se na zánět slepého střeva.

Kde na vás číhá nebezpečí?

Kontaminovaná voda či potraviny

V první řadě, jsou to potraviny a voda. Kontaminovaná, hnojená půda je příčinou infikování potravin, ale i hospodářských a jiných zvířat. Dbejte na pití ověřené vody!

Špatně zpracované (syrové) potraviny, třeba maso

Máte rádi sushi, tatarák či červené maso? Mějte se na pozoru, protože s nimi jste na nejkratší cestě k možné nákaze! Ne nadarmo bychom měli všechny potraviny důkladně mýt, i správně tepelně zpracovat.

Zvířata, domácí mazlíčci

Dalším zdrojem jsou zvířata. Zda jsou to psi, kočky, nebo jiná domácí zvířata, všechny musí být pravidelně odčervované a kontrolované. Ale ne vždy se tyto postupy řádně dodržují, nebo tato opatření selžou. Váš pejsek může venku čenichat cizí psí výkaly, vrtat se v půdě, i různých norách. Kromě tlapek, i na čenichu a jazyku může přenést vajíčka parazitů až k vám domů. Proto není zrovna nejvhodnější, abyste líbali své miláčky a nechali se od nich olizovat. A pokud přece, tak si pak důkladně umyjte ruce, či obličej.

Sponzorováno

Pokud máte podezření na střevní parazity

Nenechte se zmýlit různými podvodníky na internetu a jejich drahými, „speciálními přístroji“ na diagnostiku parazitů! Vaší první zastávkou by měl být váš praktický lékař!

Při diagnostice se zohledňují:

 • 3 vzorky ze stolice, které odebíráte 3 dny za sebou,
 • 3 perianální vyšetření; jde o speciálně připravené sklíčko s lepicí páskou, kterou nalepíte na konečník a okolí, vždy ráno (ihned po probuzení),
 • odběry krve,
 • odběry šťávy z dvanáctníku.

Jedním z úskalí při odběru vzorků je nesprávná technika odebrání stolice a nedostatečné poučení pacienta. Jde o nepříjemné a mírně tabu téma. Ostych není namístě! Ptejte se vašeho lékaře na správný postup, jde přece o vaše zdraví!

Každý vzorek ze stolice (stačí o velikosti vlašského ořechu) se odebírá do plastové nádobky. Odebírá se kousek z každého konce, i ze středu stolice, tedy ze tří míst. Tak se zvýší šance na zachycení vajíček, cyst, případně mikroskopických larev. Není výjimkou, že tři vzorky za sebou budou negativní, a až ve čtvrté (či jedné z dalších) se najdou vajíčka. Je to dáno tím, že životní cyklus parazita je složitý – dozrává, roste a vajíčka vylučuje cyklicky (v intervalech několika hodin až dnů, nemusíme je zachytit).

Velmi zřídka lidé zpozorují živého červa ve stolici. Tehdy je třeba, přinést ho k lékaři, který ho pouhým okem identifikuje (a určí léčbu).

Tkáňové parazitózy

Tzv. tkáňové parazitózy znamenají, že se parazit provrtal z střeva (zřídka přes kůži, či jiné cesty) do jiných orgánů, např. do jater, plic, srdce, či mozku. Epileptické záchvaty, křeče, vážné bolesti hlavy, poruchy zraku, bušení srdce, tlak na hrudi, dráždivý kašel, to vše mohou být příčiny cyst „zahnízdění“ parazita, či migrace larev. Takové nákazy se již dají poměrně spolehlivě a jednoduše zjistit z krve, pomocí hladin protilátek.

Jak se zbavit parazitů

„Němé“ nákazy probíhají bez příznaků – když parazit „zestárne“ (měsíce až roky), přestane se bránit, ve střevě se rozloží, a následně ho vyloučíme tak, že si to ani nevšimneme. Jindy se však cyklus opakuje pořád dokola, nákaza probíhá chronicky, dlouhodobě, a bez léčby se jí nezbavíte. Často se „re-infikujete“ ( „znovu-nakazíte“) sami, např. vykašľaním drobných larev (které se provrtali z střeva do plic), když je ve spánku spolknete, zda prostřednictvím nemytých rukou (po použití toalety, nebo u malých dětí, které si škrábou svědící konečník, a pak si ruce dávají do úst).

Pokud máte některé ze zmíněných obtíží, přičemž diagnostika se podařila, lékař vám předepíše léky, které budete brát několik dní. Pokud léčba zabere, uleví se vám. Po pár týdnech byste ještě měli absolvovat kontrolní vyšetření, aby se potvrdilo, že léčba byla úspěšná.

Jak předcházet parazitům

Mnohé přírodní alternativy mohou sloužit jako prevence. Jsou dostupné i volně prodejné preparáty, ale nechte si poradit od lékaře nebo lékárníka! V žádném případě neužívejte „zaručeně účinné léky“ z internetu (či jiného nespolehlivého zdroje)!

Jednou za čas si dopřejte syrový česnek, či rozkousání semínka vodního melounu. Jezte okurky, oloupané dýňová semínka, mrkev a další rostliny a plody, které obsahují antiparazitika.

Primární prevence proti parazitům

 • používejte jen nezávadnou vodu,
 • jezte správně tepelně upravenou stravu,
 • dodržujte hygienu rukou před / po každém styku s neumytým ovocem, zeleninou, či masem,
 • dodržujte hygienu rukou před / po každém použití toalety.

Máte nějaké zkušenosti se střevními parazity? Napište nám do komentářů.

Co si dále přečíst o parazitech?

VIDEO: Budeme se léčit pomocí střevních červů?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “TOP 10 příznaků toho, že máte střevní parazity”

  1. Viktor napsal:

   Klidně si dávejte semínka, nicméně problém s parazity už léta řeší Wurm-Ex. Je široce dostupný, najdete ho v každé lékárně ;)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva