Sponzorováno

Zdravý mikuláš – jak připravit zdravý mikulášský balíček? 4.7/5 (10)

Do mikulášského balíčku dejte dětem co nejvíce ovoce!

Do mikulášského balíčku dejte dětem co nejvíce ovoce!

I letos si děti připraví básničku, aby jim Mikuláš mohl přinést dobroty. Pokud chcete dítě potěšit, ale nechcete mu zničit zdraví, připravte s Mikulášem zdravější alternativu.

Zkuste připravit kvalitnější a zdravější mikulášský balíček podle našich tipů. Co v něm nesmí chybět?

Čokoláda

Asi nemusíme zdůrazňovat, že vše, co na první pohled vypadá jako čokoláda, čokoládou není. Dávejte si pozor při výběru mikulášských figurek a jiných čoko pochoutek. Mnohé z nich jsou jen kakaově tukové pochoutky, které se tváří jako čokoláda. Vybírejte dětem kvalitnější čokoládu, nejlépe hořkou, s vysokým podílem kakaa. Pokud má dítě problém s nahořklou chutí a rozhodnete se pro mléčnou, vybírejte kvalitní druhy. Výrobky nesmí být označeny jako kakaové pochoutky a podobně. Bílá čokoláda je přeslazená, té se vyhněte úplně.

Bonbóny a lízátka

I v tomto případě se dá vybrat zdravější alternativa. V různých obchodech se zdravou výživou najdete několik lízátek pro děti, které jsou nesrovnatelně zdravější než ty běžně prodávané. Zaplatíte sice více, ale určitě se to vyplatí. Lízátka jsou většinou z javorového sirupu nebo z hroznového cukru. Ze stejného složení najdete i bonbony.

Sušenky

I různé sušenky děti mají rády, těžko se však hledá zdravější varianta, která by dětem i chutnala. I ve výrobcích určených pro děti je obrovské množství cukru. Zkuste si připravit vlastní sušenky, například z ovesných vloček, oslazené medem a ovocem, které můžete zabalit do malé krabičky, nebo nádobky. Aby vypadaly lákavěji, můžete přidat i kousky kvalitní čokolády. Šikovné maminy určitě zvládnou i jiné drobné pečivo nebo muffiny s vánočními zdobením.

Sponzorováno

Ovoce, ořechy

Do balíčku přidejte co nejvíce ovoce, neměly by chybět jablíčka, mandarinky, pomeranč, či banány. Vhodné jsou i nepřislazené a nesířené druhy sušeného ovoce a různé druhy oříšků. Vybírejte nepražené a nesolené, při menších dětech však buďte opatrní. Přibalit můžete i ovocnou dřeň, zda výživu, ale dobře sledujte složení. I u těchto výrobků se dá najít zdravější alternativa bez přidaného cukru.

Vsaďte na ořechy – díky obsahu zdravých esenciálních mastných kyselin, vitamínů a minerálů by v mikulášském balíčku neměly chybět. Oproti burským oříškům upřednostněte vlašské ořechy, které mají velmi zdravé složení tuku. Vhodné jsou i mandle, pistácie a lískové oříšky.

Odbornice říká

Podle Věry Pillmannové, domažlické lektorky programu Stop obezita, bychom to neměli přehánět ani se sušeným ovocem. „Málokdo možná ví, že sušené ovoce je potírané medem a je kaloricky mnohem vydatnější než čokoláda. Za stravovací návyky dětí jsou zodpovědní především rodiče. Čtyřleté dítě sotva pochopí, když dostane k Mikuláši spoustu sladkostí, že to pro ně není zdravé,“ uvedla Pillmannová s tím, že k období Mikuláše a Vánoc čokoláda patří, avšak v malém množství.

Doporučujeme k přečtení také článek o zdravém Mikuláši na webu vimcojim.cz.

Zkuste zajít do obchodu se zdravými potravinami nebo do bio-obchodu a určitě tam najdete dostatek inspirace pro zdravou mikulášskou nadílku.

Souhrn a několik tipů na závěr

1. Tradiční sladkosti můžeme nahradit kvalitní čokoládou s vysokým podílem kakaa a kakaového másla.
2. V balíčku se budou krásně vyjímat i jablíčka, mandarinky či hrušky a zároveň úžasně chutnají.
3. Oříšky v kombinaci s ovocem jsou neodolatelné. A navíc zdravé.
4. Malá hračka v balíčku nic nepokazí, právě naopak, vykouzlí úsměv na tváři :)

Sponzorováno

A co dáváte dětem do mikulášského balíčku vy? Podělte se s ostatními v komentářích.

Co si dále o Mikuláši přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva