Sponzorováno

Pomozte vašemu dítěti zvládnout školní stres 4.6/5 (5)

Pomozte vašemu dítěti zvládnout školní stresMezi domácími úkoly, testy, mimoškolními aktivitami a šikanou se děti mohou cítit vystresované. Pomoci by jim měli právě rodiče. Pokud je vaše dítě podrážděné, hodně pláče, nevěnuje se koníčkům, je nejisté nebo o sobě negativněš mluví, je třeba zpozornět. Možná si stěžuje na bolesti hlavy a břicha nebo trpí problémy se spánkem a chutí do jídla. Dokonce se nechce věnovat ani školním povinnostem. Doktorka Adelle Cadieuxová, dětská psycholožka, přináší na foxnews.com několik tipů, jak vystresovanému dítěti pomoci.

Zastavte chaos

Uspěchané dítě není nikdy klidné dítě. Měli byste se snažit pomoci dítěti při budování sebeúcty, zvládat stres a snižovat úzkost. Chaotické ráno dokáže nastavit tón pro celý den, takže si ráno nechte dostatek času a ujistěte se, že vše, co potřebujete, máte dostatečně brzy připraveno.

Děti, které mají dostatek spánku jsou pravděpodobně méně podrážděné a lépe zvládají školní stres. Hluboké dýchání, progresivní svalová relaxace a pozitivní myšlení jsou osvědčené způsoby, jak snížit stres, který ovlivňuje i děti. Denně je pochvalte a buďte konkrétní. Stačí i maličkosti. A rozhodně je neshadzujte ani příliš nekritizujte.

TIP: Vyberte pro dítě vhodný zájmový kroužek

I rozhovor pomůže

Pokud máte podezření, že má vaše dítě ve škole problémy nebo je šikanováno, otevřete komunikační linky. Zeptejte se, jaký mělo dítě den, ať se mu událo něco zajímavého a podobně. Zejména pro starší děti, které nechtějí prozradit, co se stalo, to může působit jako povzbuzení a pomoc při řešení problémů.

Promluvte si se školními pracovníky a ostatními rodiči o vašem dítěti. Dozvíte se, zda je ve škole jiné dítě, ​​má s někým konflikty a podobně. Nelžete svým dítětem o vašem stresu. Pokud budete mít za sebou těžký den v práci, řekněte dětem, co se stalo, ale podejte to klidně a s načrtnutým řešením. Když nezvládnete stres vy, jak může vaše dítě?

Méně povinností

Zaneprázdněnost se rovná štěstí? Spoustu povinností představuje nezdravý životní styl. Mnoho rodičů své děti zasype mimoškolními povinnostmi, což znamená méně času na domácí úkoly. Nechte dětem aktivity, které jejich baví a obohacují, ale nezabírají veškerý volný čas.

Některé děti tráví více než sedm hodin denně prací s technologiemi. Počítač, tablet, televize a mobil mohou zvýšit napětí v těle. Dejte dětem limit, který tento čas omezí, a raději prožijte více času jako rodina.

Sponzorováno

A další konkrétní rady, jak na školní stres

Zvládání školního stresu je důležité pro celkový duševní a emocionální rozvoj dítěte. Zde je několik způsobů, jak mu s tím můžete pomoci:

Otevřená komunikace: Vytvořte prostor pro otevřenou a upřímnou komunikaci. Dejte dítěti najevo, že může mluvit o svých obavách a stresujících situacích.

Naslouchání: Když dítě mluví, aktivně ho poslouchejte a projevujte zájem o jeho pocity. To mu může dát pocit, že jeho pocity jsou platné a že je mu rozuměno.

Empatie: Projevujte dítěti empatii a porozumění k jeho pocitům. Pomozte mu pochopit, že stres je normální a že ho mnoho lidí prožívá.

Učte strategie zvládání: Učte dítě strategie zvládání stresu, jako je hluboké dýchání, relaxace, pozitivní myšlení a vizualizace. Můžete společně zkoušet různé techniky a hledat ty, které mu nejlépe pomáhají.

Podpora organizace: Pomozte dítěti se zvládáním stresu tím, že mu pomůžete s organizací jeho času a povinností. Vytvořte společně plán, který zahrnuje učení, odpočinek a další aktivity.

Realistická očekávání: Ukažte dítěti, že není nutný perfekcionismus a že si může klást reálné cíle. Učte ho, že chyby jsou součástí učení a růstu.

Podpora sociálních vztahů: Mějte zájem o dítě i mimo školu. Podporujte jeho sociální vztahy a komunikaci s přáteli. Zdravé vztahy mohou sloužit jako výborná opora v dobách stresu.

Fyzická aktivita: Podporujte pravidelnou fyzickou aktivitu, která může pomoci uvolnit stres a zlepšit náladu.

Zdravá strava a spánek: Ujistěte se, že dítě má zdravou stravu a dostatek spánku. Správná výživa a odpočinek mají vliv na celkový duševní stav.

Hraní a zábava: Nezapomínejte na volný čas a zábavu. Hraní a relaxace jsou důležité pro vyrovnávání se se stresem.

Profesionální pomoc: Pokud si myslíte, že stres dítěte přesahuje vaše schopnosti mu pomoci, zvažte možnost konzultace s odborníkem, jako je psycholog nebo školní poradce.

Vlastní příklad: Buďte pro dítě příkladem v zvládání stresu. Pokud projevíte klid a pozitivní přístup k různým situacím, může si to dítě osvojit.

Pamatujte, že každé dítě je jedinečné, takže může být třeba vyzkoušet různé přístupy, než najdete ty nejefektivnější pro zvládání stresu vašeho dítěte.

Sponzorováno

A co vy? Jak dítě motivujete vy? Budeme rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva