Sponzorováno

Perfekcionismus a jeho 10 příznaků – co přesně to je a dá se léčit? 4.67/5 (9)

  • Perfekcionismus je psychologický termín, který popisuje tendenci jedince k nastavení vysokých standardů pro sebe, sebekritiku a snahu po dokonalosti ve všem, co dělají. Perfekcionisté mají tendenci mít vysoká očekávání od sebe samých a často cítí, že musí dosáhnout nebo překonat tyto standardy za každou cenu.
  • Perfekcionismus může mít několik různých aspektů: Vysoké nároky k sobě samému: Perfekcionisté mají tendenci být velmi nároční na sebe samé. Nesnáší vlastní chyby a chyby, a často se sami za ně trestají. Silná obava z chyby: Perfekcionisté se často bojí chybovat a často připisují velký význam chybám, které udělají. Prokrastinace: Perfekcionisté mohou odložit začátek nebo dokončení úkolů, protože mají strach, že je nedokončí v perfektním stavu. Nedostatek spokojenosti: Perfekcionisté mají tendenci nikdy nepociťovat uspokojení z dosažených výsledků, protože vždy vidí nedostatky nebo chyby.
  • Perfekcionismus může mít pozitivní i negativní dopady. Z jedné strany může motivovat lidi k dosažení vysokých standardů a kvality v jejich práci, ale z druhé strany může způsobit silný stres, úzkost a deprese, pokud perfekcionisté nedokážou splnit své vlastní očekávání.
  • Je fakt hodně důležité rozlišovat mezi zdravým perfekcionismem, který může sloužit jako motivace k dosažení kvality, a neurotickým perfekcionismem, který vede k nepřiměřenému stresu a nespokojenosti. Lidé s neurotickým perfekcionismem mohou potřebovat psychologickou pomoc, aby se vyrovnali s negativními důsledky svého chování.

Perfekcionismus je psychologickým termínem, který popisuje tendenci jedince k nastavení vysokých standardů pro sebe a k náročnému hodnocení svého vlastního výkonu.

Perfekcionismus je psychologickým termínem, který popisuje tendenci jedince k nastavení vysokých standardů pro sebe a k náročnému hodnocení svého vlastního výkonu.

Perfekcionista má „nadměrně vysoké osobní standardy a přehnaně kritické sebehodnocení.“ Perfekcionisté trvají na dokonalosti a nepřijímají nic, co by nebylo bráno jako bezchybnost. To se může projevit jako kritika sebe a druhých a ve snaze ovládat situace a lidi.

Známky a příznaky perfekcionismu

Pokud přemýšlíte, zda jste perfekcionista, existuje velká šance, že jste – tedy alespoň do určité míry.

Perfekcionisté jsou hodně podobní těm, kteří dosahují dobrých výsledků, ale s některými zásadními rozdíly. Níže ukazujeme a odhalujeme deset výmluvných příznaků perfekcionisty – příznaků, které můžete vidět u sebe nebo u lidí, které znáte.

Myšlení typu všechno nebo nic

Perfekcionisté, stejně jako úspěšní lidé, si stanovují vysoké cíle a tvrdě pracují na dosažení těchto vysokých cílů. Zatímco úspěšný člověk se může spokojit s tím, že odvede skvělou práci a dosáhne skoro dokonalosti (nebo něčeho blízkého), i když jejich cíle nejsou zcela splněny, perfekcionista nepřijme nic menšího než dokonalost. „Téměř dokonalé“ je považováno za selhání.

Je vysoce kritický

Někdo s perfekcionistickou povahou je kritičtější k sobě i k ostatním než člověk s vysokými nároky a úspěchy. Vysoce úspěšní lidé jsou hrdí na své úspěchy a mají tendenci podporovat ostatní, ale perfekcionisté si často všimnou chyb a nedokonalostí a ukazují na ně.

Perfekcionista se zaměří spíše na nedokonalosti a bude mít problém vidět něco jiného. Jsou soudnější a tvrdší k sobě i k ostatním, když dojde k „selhání“.

Pocit tlačený strachem

Vysoce úspěšní jsou často taženi ke svým cílům touhou je dosáhnout. Jsou také spokojeni s každým krokem správným směrem. Na druhou stranu perfekcionisté bývají tlačeni strachem z něčeho menšího, než je dokonale splněný cíl.

Má nerealistické standardy

Dalším znakem toho, že jste perfekcionista, je stanovení cílů, které nemusí být rozumné, reálné. Vysoce úspěšní lidé se zdravou motivací si mohou stanovit své cíle vysoko a užít si legraci z toho, že po dosažení těchto cílů jdou ještě o něco dále. Perfekcionisté často stanovují své počáteční cíle mimo dosah, mimo realitu.

Protože perfekcionisté mívají nerealistické standardy, často odmítají úspěch, protože mají pocit, že jejich činy nejsou nikdy dost dobré, aby dosáhly této úrovně.

Zaměření pouze na výsledky

Vysoce úspěšní se zdravou motivací si mohou proces honby za cílem užít stejně nebo více než skutečné dosažení cíle samotného. A naopak perfekcionisté vidí jen cíl a nic jiného. Tolik jim záleží na tom, aby dosáhli cíle a vyhnuli se neúspěchu, že si nemohou užít proces růstu a vynaloženého úsilí.

Pocit deprese z nesplněných cílů

Perfekcionisté jsou často méně šťastní než úspěšní lidé. To potvrzují i studie. Zatímco úspěšní lidé se dokážou poměrně snadno odrazit od zklamání, perfekcionisté mají tendenci se bít a utápět se v negativních pocitech, když se jejich vysoká očekávání nenaplní.

Kromě toho, že lidé s perfekcionistickou osobností mají méně pocitů štěstí, mívají také vyšší míru úzkosti a nižší úroveň psychické pohody.

Velký strach z neúspěchu

Perfekcionisté mají větší strach z neúspěchu než lidé se zdravou motivací. Protože kladou velký důraz na výsledky a jsou zklamáni něčím menším než absolutní dokonalostí, neúspěch se pro ně stává děsivou vyhlídkou. A protože cokoli menšího než dokonalost je považováno za selhání, je pro ně obtížné začít s něčím novým.

Sponzorováno

Prokrastinace

Zdá se to možná trochu paradoxní, že perfekcionisté by byli náchylní k prokrastinaci, protože tento osobnostní rys může být škodlivý pro produktivitu. Výzkum však zjistil, že perfekcionista, který není schopen přizpůsobit se své situaci nebo prostředí – tzv. maladaptivní perfekcionismus – je často náchylnější k prokrastinaci.

Důvodem je to, že perfekcionisté, kteří se bojí neúspěchu, si někdy budou dělat takové starosti s tím, že něco neudělají nedokonale, že práci oddalují a ve finále neudělají vůbec nic. Tato prokrastinace pak může vést k větším pocitům selhání a dále se udržuje tento začarovaný a paralyzující kruh.

Reagují defenzivně

Protože méně než dokonalý výkon je pro perfekcionisty tak bolestivý a děsivý, budou na konstruktivní kritiku často reagovat defenzivně. Na druhou stranu zdravě motivovaní lidé mohou vnímat kritiku jako cennou informaci, která pomůže zlepšit jejich budoucí výkon.

Nízké sebevědomí, sebeúcta

Zdravě motivovaní lidé mívají stejně vysokou úroveň sebeúcty a i sebevědomí. To není případ perfekcionistů. Ačkoli je snaha o perfekcionismus spojena s vyšším sebevědomím, když se někdo s perfekcionistickou osobností hodnotí kriticky, přispívá to místo toho naopak k nízkému sebevědomí.

Perfekcionisté mohou být také osamělí nebo izolovaní kvůli své kritické povaze a rigiditě, která ostatní, řekněme si to upřímně a na rovinu, odhání. To opět může vést k ještě nižšímu sebevědomí, což má v konečném důsledku vážný dopad na sebeobraz dané osoby a celkovou životní spokojenost a zároveň to negativně ovlivňuje její vztahy.

Příčiny perfekcionismu

Mnoho faktorů může ovlivnit šance člověka na to mít perfekcionistickou osobnost. Mezi hlavní příčiny perfekcionismu patří:

  • Strach z odsouzení nebo nesouhlasu od ostatních
  • Zkušenosti z raného dětství, například mít rodiče s nerealisticky vysokými očekáváními. To bývá mimochodem celkem častá příčina.
  • Mít duševní zdravotní stav spojený s perfekcionistickými sklony, jako je obsedantně-kompulzivní porucha
  • Slabé sebevědomí
  • Pocity vlastní nedostatečnosti
  • Potřeba kontroly
  • Spojování vlastní hodnoty s úspěchy

Svou roli v perfekcionismu mohou hrát i společenská a kulturní očekávání.

Úskalí perfekcionismu

Být perfekcionistou je náročné, protože je těžké být vždy dokonalý nebo dokonce dosáhnout osobního maxima. Dalším problémem s perfekcionismem – a důvodem, proč budete chtít vědět, jestli máte perfekcionistické rysy – je to, že perfekcionisté mají ve skutečnosti tendenci dosahovat méně a více se stresovat než ti, kteří dosahují „pouze“ dobrých výsledků.

Nezdravý perfekcionismus se vyznačuje přílišným zaměřením na kontrolu. Perfekcionisté se mohou stát extrémně vybíravými a zaujatými tím, aby bylo vše bezchybné, což může vést k pokusům ovládat situace nebo lidi. To může mít dost negativní vliv na mezilidské vztahy.

Může také přispět k vyšší hladině stresu. Stres způsobený perfekcionismem pak může vést k pocitům úzkosti a byl spojen s řadou negativních důsledků, včetně nízkého sebevědomí, poruch příjmu potravy, poruch spánku a psychického strádání. Takže na to opravdu pozorů

Jak překonat či léčit perfekcionismus

Pokud jste perfekcionista a chcete snížit některé jeho negativní dopady na váš život, existuje několik věcí, které můžete udělat. Mezi strategie, které vám mohou pomoci překonat perfekcionismus, patří:

  • Vytváření prostředí, kde se cítíte přijímáni okolím.
  • Zapojte do života pozitivní sebemluvu
  • Nesrovnávejte se s ostatními
  • Cvičení všímavosti, které vám pomůže naučit se soustředit se na přítomnost, aniž byste se tolik starali o minulost nebo budoucnost
  • Použití technik z kognitivně behaviorální terapie, jako je zpochybňování negativních myšlenek. To hodně pomáhá.

Shrňme si informace o perfekcionismu

Zdravý perfekcionismus může lidi přimět k tomu, aby podávali nejlepší výkony. Ale nezdravý perfekcionismus může vést ke stresu, úzkosti, nízkému sebevědomí a dalším problémům, které mohou ovlivnit kvalitu jejich života.

Perfekcionisté jsou často nezdravě kritičtí, řízeni strachem, mají nerealistická očekávání, obávají se selhání a jsou defenzivní, když čelí jakékoli kritice.

Pokud na sobě vidíte některé z těchto perfekcionistických rysů, nezoufejte. Má to mnoho z nás. Uvědomit si, že může být potřeba změna, je velmi důležitým prvním krokem. Jakmile si uvědomíte, jak vás tyto tendence mohou negativně ovlivnit, můžete začít pracovat na zdravějším přístupu, který vám stále umožní dosáhnout vašich cílů s menším stresem a negativitou.

Sponzorováno

A jak to máte vy? Jste perfekcionisté? Nebo to máte ve zdravých mezích?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva