Sponzorováno

Pijete mléko? Pokud ano, budete mít vyšší děti 4.83/5 (6)

Pijete mléko? Pokud ano, budete mít vyšší dětiMůže vám každodenní pití mléka pomůže k vyššímu potomstvu? Prý ano. Alespoň to tvrdí dánští vědci. Asi většinu lidí v dětství upozorňovali, že mléko je zdraví prospěšné. A opravdu se podepíše na lidském těle. Dokonce ještě před narozením. Dánská studie, o níž informoval portál sheknows.com, tvrdí, že mléko ovlivňuje výši nenarozených dětí.

Zmiňovaná studie srovnávala 685 dánských dvojic matka-dítě za období dvaceti let. Výzkumníci sledovali matčinu konzumaci mléka během těhotenství a pak změřili výšku dětí při narození a pak znovu ve věku 20 let. Odborníci porovnali i jiné faktory matky (výška, věk, BMI) a zjistili, že matky, které vypili o 150 mililitrů nízkotučného mléka více, měli vyšší děti.

Ve věku 20 let byly děti „mlékoholičiek“ o něco víc než centimetr vyšší, než děti matek, které tolik mléka nepili. Měli také vyšší hladinu IGF-1, což je inzulínu podobný růstový hormon, který podporuje růst kostí. „Zatím se nepodařilo odhalit mnoho faktorů prenatální výživy nebo životního prostředí, které by vysvětlovaly růst dětí. Ale mléko může být jedním z nich.

Zvyšuje hmotnost a výšku dítěte již při narození, ale možná působí až do dospělosti“ nastínil výzkumník Thorhallur Halldórsson z Centra fetálního programování Státního institutu v Kodani v Dánsku.

Sponzorováno

Je možné mléko nahradit? Náhrady mléka

Názory na kravské mléko jsou různé, ale lékaři nám ho jednoznačně doporučují. Je totiž zdravé a našemu tělu dodává cenný vápník a několik vitamínů.

Sójové či rýžové?

Ale možná i vy máte problém, že se po vypití mléka začnete nafukovat nebo máte křeče v břiše. Zřejmě vám chybí enzym laktáza. Mnozí lidé, kterým mléko nedělá dobře, si proto kupují buď bezlaktózovou verzi, nebo sójové, rýžové, zda pšeničné „mléko“. Uvozovky jsme napsali proto, že tyto výrobky ve skutečnosti nejsou mléko, i když mají bílou barvu. Jde však o výluh ze sojových bobů nebo z rýžových, zda pšeničných zrn a o pitnou vodu.

Hledejte vápník

„Takové náhrady mléka nemůžeme z výživového hlediska považovat za rovnocenné mléce zejména proto, že mají velmi nízký obsah přirozeného vápníku. Do mnoha však výrobci již začali přidávat vápník, kupujte tedy ty“ doporučila lékařka Kateřina Baniská z Lékařské fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě.

Dbejte na pestrou stravu

Nedostatek laktázy trápí podle výzkumů každého šestého dospělého.

Ale nemusíte mít tento problém navždy. Doktorka Alžběta Béderová z Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví v Bratislavě vysvětlila: „Laktáza štěpí laktózu, tedy mléčný cukr v mléce, na dva jednoduché cukry – glukózu a galaktózu. Tento enzym nám může chybět trvale, nebo jen dočasně“. Jak dále zdůraznila, důležité je především to, abyste měli pestrý jídelníček.

Sponzorováno

„Čili se nemusíte striktně držet jen bezlaktózovou mléka“ dodala odbornice.

A více si přečtěte o mléce

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva