Sponzorováno

Vařte doma, je to zdravější než výživa z obchodů 4.8/5 (5)

Vařte doma, je to zdravější než výživa z obchodůVýrobci dětské výživy používají vysoké množství cukru a méně živin než najdete v mateřském mléce nebo doma vařených jídlech. Mnohé druhy dětské výživy obsahují hodně cukru a některé jsou určeny ke konzumaci již od tří měsíců, i když by v té době měly být děti stále na mateřském mléce. Takto budou muset děti sníst dvojnásobné množství potravy, aby přijaly dostatek energie a bílkovin.

Studie výživy z University of Glasgow tvrdí, že pevná strava velmi malému dítěti neprospívá. Děti by měly kojit alespoň do šesti měsíců, a mnoho přesnídávek v obchodech je prý vhodných od tří měsíců. Ze 479 zkoumaných výživ až 79% bylo určeno pro krmení dítěte lžičkou a 44 % byla zaměřených na děti od čtyř měsíců. Zhruba 65 % výrobků bylo příliš sladkých.

Vařte raději doma

Výzkumníci pro theguardian.com uvedli, že obsah kalorií v koupené výživě a v mléce je shodný. Ale mléko a jídla vyrobené doma jsou mnohem výživnější, například dušené maso s kaší nebo rýžový nákyp s jablkem. Koupené výživy zase obsahují příliš mnoho cukru a málo železa.

Sponzorováno

Čísla hovoří jasně – 50 gramů měkkého domácího jídla obsahuje stejné množství energie a bílkovin než 100 gramů koupené dětské výživy. Kojení by mělo pokračovat nejméně v množství půl litru mléka až do prvních narozenin dítěte. Koupi dětské stravy byste měli dobře zvážit, právě kvůli cukru v ní, který může přispět ke vzniku zubního kazu.

TIP: Jezte to, co vám chutná

Většina výrobců dětské výživy podle theguardian.com odvolala na normy, jimž musí strava podléhat a doporučují ji doplnit mateřským mlékem. Rosemary Doddsová, poradkyně v Národním porodnickém trustu, se vyjádřila: „Výrobci jsou pozadu za skutečností, že děti před dosažením šesti měsíců nepotřebují pevnou stravu.“

Dětem mnohem více prospívá domácí pyré z ovoce a zeleniny, které může částečně nahradit živiny z mléka. Mnozí rodiče považují koupenou výživu za pohodlnou, zejména mimo domov, ale měly by se zaměřit na domácí stravu.

TIP: Zde si přečtěte více o prvních příkrmech

VIDEO: Dětská výživa – první příkrmy

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva