Sponzorováno

Kolik kilo nosí? Zvážili jsme školní tašky žákům 1. stupně 4.92/5 (13)

  • Váha školní tašky pro dítě, které jde do první třídy, by měla být pečlivě zvažována, aby se minimalizovalo riziko přetěžování páteře a zádového svalstva. Doporučená hranice váhy školní tašky závisí na váze samotného dítěte. Obecně platí, že váha školní tašky by neměla přesahovat 10–15 % váhy dítěte.
  • V tomto článku je několik tipů, které by vám mohly pomoci zajistit, aby školní taška byla správně vážená a nesla se v souladu s doporučenými zásadami.
  • Zvolte lehkou tašku: Pokuste se vybrat školní tašku, která je co nejlehčí, ačkoliv dostatečně pevná a odolná. Existují tašky s ergonomickým designem a dobře polstrovanými popruhy, což může pomoci snížit zátěž na zádech dítěte.
  • Minimalizujte zbytečnou výbavu: Snažte se omezit množství věcí, které dítě nosí do školy. Vyberte jen ty nejnutnější pomůcky a učebnice.
  • Distribuce váhy: Dbejte na to, aby váha školní tašky byla rovnoměrně rozložena. Těžké předměty dejte blíže k tělu, aby se minimalizovalo narušení postavení těla.
  • Orientace na dítě: Mluvte s dítětem o pohodlnosti a komfortu nošení školní tašky. Pokud se dítě bude cítit nepohodlně nebo bude stěžovat na bolesti zad, je důležité brát jeho pocity vážně.
  • Zvažte alternativy: Některé školy umožňují, aby děti zanechávaly některé učebnice ve škole, což může snížit váhu tašky, kterou dítě nosí domů.
  • Každé dítě je individuální a může mít odlišné potřeby. Je důležité dbát na to, aby nošení školní tašky nezpůsobovalo zbytečné zatížení páteře a zádového svalstva, které by mohlo mít dlouhodobé dopady na zdraví. Pokud máte obavy, můžete se poradit se školním zdravotníkem nebo lékařem.

Kolik kilo nosí? Zvážili jsme školní tašky žákům 1. stupněI vám se zdá, že vaše dítě má v aktovce doslova cihly? Zvážili jsme školní tašky těch nejmenších žáků. Kolik z nich nosí na zádech více kilo, než doporučují lékaři? Na digitální váhu jsme pověsili aktovky deseti žáků prvního stupně základní školy v hlavním městě. Výsledek? Téměř všechny děti měly přetížené páteře!

Rekord je téměř 6 kilo!

Lékaři se shodují, že taška by neměla vážit více než desetinu hmotnosti žáka. To znamená, že pokud má dítě například dvacet kilogramů, taška nemá přesáhnout dva kilogramy. Tuto normu však v testu splnila pouze jediná!

Rekordman byl prvňáček Samko, který dostal displej váhy na povážlivých 5,75 kilogramu.

Jelikož sám váží 26 kilo, i při maximální toleranci váha jeho tašky dvojnásobně překročila doporučení lékařů – měla více než 22 procent jeho hmotnosti. S oběma přimhouřenýma očima se dá říci, že jedině šestiletý Adam se jakž takž držel při horní hranici tolerance. Žáček váží 22 kilo a jeho taška 2,35 kila.

Naopak, všechny čtyři slečny – Máša, Paťa, Soňa i Matilda – si na hřbetech nesli 1,5 – až dvojnásobek toho, co by měly.

Sponzorováno

Příliš těžkou tašku měli i Boris, Jakub, Matouš a Marek. Překvapuje, že mnozí rodiče si při vážení dokonce povzdechli – právě dnes mají děti lehčí tašku jako obvykle! Ředitel základní školy v přiznává: „Nedivil bych se, kdyby aktovka vážila i sedm kilo.“

Čtete: Jak vybrat tašku pro prvňáčka?

O kolik kilo víc nesou na zádech

Žák a jeho hmotnost, Hmotnost tašky, Více o:

1. Samko (6), 1. ročník 26 kg 5,75 kg 3,15 kg
2. Matilda (8), 3. ročník 23 kg 4,45 kg 2,15 kg
3. Marek (7), 1. ročník 25 kg 4,60 kg 2,10 kg
4. Paťka (7), 2. ročník 30 kg 4,95 kg 1,95 kg
5. Soňa (8), 3. ročník 30 kg 3,95 kg 0,95 kg
6. Jakub (10), 4. ročník 37 kg 4,60 kg 0,90 kg
7. Matouš (6), 1. ročník 26 kg 3,35 kg 0,75 kg
8. Boris (7), 2. ročník 28 kg 3,50 kg 0,70 kg
9. Máša ( 9 ) , 4. ročník 36 kg 4,00 kg 0,40 kg
10. Adam ( 6 ), 1. ročník 22 kg 2,35 kg 0,15 kg

Ortopédka Blažena Brozmanová : Trpí páteř

Co může nadměrná zátěž zad dětem způsobit? Vysvětlí vám Blažena Brozmanová, lékařka ortopedické kliniky Dětské fakultní nemocnice s poliklinikou v Bratislavě.

Kolik má vážit taška žáka na prvním stupni ZŠ?
Mělo by to být do 10-15 procent jeho hmotnosti, ale závisí také na kondici dítěte a jak daleko tu tašku nosí.

Jaká je ideální taška?
Má popruhy přes ramena, v nejlepším případě i přes pás. Nejhorší je, když popruhy na ramenou nejsou dostatečně fixovány.

Co se může při přetěžování páteře stát?
V první řadě se dítě oslabuje. Pokud tašku nosí velmi volnou, vzniká kulatá záda a předsunutá ramena. Při tomto hrbení je zhoršená i dechová kapacita. Nezapomínejme ani na to, že to podporuje vznik skoliózy.

Nosí podle vás školáci na hřbetech více, jak by měly?
Ano, vždyť si představte, že mají s sebou litr vody, pak svačinu, učebnice, přezůvky, věci na tělocvik… Je to vše potřebné, ale příliš těžké.

Jak mohou pomoci rodiče?
Rodiče by měli dětem občas tašku i zkontrolovat, zda v ní nenosí věci z celého týdne a opravdu se zaměřit jen na to nezbytné pro další den. I škola se může na sdružení s rodiči dohodnout, co by měla obsahovat a co je prioritní.

Myslíte na správnou váhu aktovky svého malého prvňáčka? Napište nám do komentářů.

A dále ke čtení

VIDEO: Jak vybrat školní batoh?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva