Sponzorováno

Nenechte tašku ničit vaši páteř – noste ji správně 4.81/5 (16)

taska-zdraviNejlepší taška je prázdná taška. Vždyť je také nejlehčí. Ale ať už jdete do školy, do práce nebo na nákupy, nesprávné nošení tašky může dát zabrat vašim zádům. Naučte se ji nosit tak, abyste nepotřebovali služby fyzioterapeuta. Tašky jsou pro lidstvo požehnání – jsou módní doplněk i prostředek pro jednodušší přenos věcí. Jsou každodenní součástí života. Batohy pro děti do školy, tašky na laptop, na věci do tělocvičny nebo dámské kabelky všech možných rozměrů. Působí však na držení těla a při nesprávném nošení mohou způsobit bolesti zad nebo vážné zdravotní problémy.

Jak si poradit s taškou?

Špatnou zprávou je, že nejlepší způsob, jak nosit těžkou tašku, je nenosit těžkou tašku. Lehčí zatížení klade menší nároky na její nositele a minimalizuje změny v držení krku a páteře. Dospělí i děti jsou stejně náchylní k problémům se zády (včetně skoliózy a kyfózy) od nošení těžkých břemen.

Noste maximálně 15 % vaší tělesné hmotnosti. I těžký vak by měl držet pod touto hranicí, ideálně by to však mělo být maximálně 10 %. Takže například osoba vážící 65 kilogramů by měla mít tašku vážící maximálně 9 kilo. Cokoliv těžší výrazně mění držení těla a může vést k dlouhodobým problémům s páteří.

Sponzorováno

Umístěte těžší předměty na dno. Pokud při nošení tašky cítíte, že si namáháte krk, uložte většinu předmětů co nejníže. Takové uspořádání věcí v tašce způsobuje méně změn v držení těla a zakřivení páteře. To platí i pro školní děti. Zatížení zmírní i přestávky. Pokud již jsou těžké předměty nezbytné, snažte se posílit jádro těla, zádové svaly a rukou. To vám pomůže zabránit zkroucení páteře a udržet zdravé držení těla.

Návrat ruksaků?

Používejte dva popruhy. News.health.com tvrdí, že bolesti krku jsou způsobeny jedním bodem, na který je při nošení vyvíjen tlak. Zkuste raději nosit vak, který má dva popruhy místo jednoho, což vám pomůže správně držet tělo a rovnoměrněji rozložit váhu. Pokud se nedokážete vzdát tašky nošené na jednom rameni, alespoň zkuste pravidelně vyměňovat pravé a levé rameno. Pomůže také cvičení na posílení zad.

Při balení věcí do tašky se snažte rozložit váhu v ní rovnoměrně abyste zamezili posturální stres. Rovnoměrně vyvážená taška snižuje boční páteřový pohyb při vstávání a sedání na židli. Asymetrické tašky by se měly řídit stejnými principy, ale určitě neváží více než 10 % hmotnostních jejího nositele. Tím se sníží pravděpodobnost zranění.

Sponzorováno

Nechte si tašku blízko těla. Hmotnost je pouze jedním ze dvou faktorů, které mohou vést ke zranění. Posturální houpání je množství točivého momentu a napětí umístěného na páteři právě těžkým nákladem. Nesení tašky blíže k tělu sníží množství houpání a zatížení působícího na svaly kolem páteře. Pokud si neumíte vybrat vhodnou tašku, zkuste oslovit fyzioterapeuta. Ten vám poradí typ tašky s ergonomií nejlépe vyhovující typu vašeho těla.

Co s ještě přečíst na toto téma?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva