Sponzorováno

Klasická hudba dětem rozšiřuje obzory a zlepšuje soustředění 4.5/5 (6)

Klasická hudba dětem rozšiřuje obzory a zlepšuje soustředěníSlyšeli jste už tvrzení, že díky klasické hudbě jsou děti inteligentnější? Nyní je zde novinka. Přehrávání klasické hudby, jako Beethoven a Mozart, u malých dětí zvyšuje koncentraci a sebekázeň.

U dětí se díky té správné hudbě zlepší poslech a sociální dovednosti. Susan Hallamová, profesorka vzdělávání a hudební psychologie v Londýně, představila veřejnosti program, který má představit dětem ve věku sedm až deset let klasickou hudbu a její autory. Program si vyzkoušelo 4500 dětí v Londýně a více než 22 000 mladých lidí na koncertech.

Je třeba ve školách více hudební výchovy?

Učitelé zhodnotili, že hlavním přínosem byl rozvoj schopnosti naslouchat, následovaly hudební znalosti a zvýšená úroveň koncentrace, aspirace, sebekázně a osobních a sociálních dovedností. Jeden učitel pro dailymail.co.uk řekl: „Děti se opravdu těší na setkání. Myslím si, že poslech hudby v intimním prostředí (ve třídě) umožňuje rozvoj schopnosti naslouchat.“

Profesorka Hallamová vysvětlila: „Pro některé dětí byl program inspirativní, dokonce se u nich nevyvinuly předsudky vůči klasické hudbě. Víme, že preference hudby jsou ovlivněny mírou vystavení této hudbě. Čím větší expozice, tím větší sympatie. Poslech klasické hudby v prvních letech základní školy proto pravděpodobně povede k ocenění širšího spektra hudby.“

Sponzorováno

S hudbou jste bystřejší

Mary Igoeová , bývalá ředitelka jedné ze škol, která program vyzkoušela, říká: „Dovednosti důkladného poslechu a rozlišování hudebních zvuků se dá přenést i do jiných oblastí učiva a zlepšit tak u žáků schopnost soustředit se a věnovat pozornost detailům.“ Minulé výzkumy například prokázaly, že hudebníci mají ostřejší mysl a je méně pravděpodobné, že budou trpět úpadkem duševních schopností.

Čtěte také: Hudební výchova dětem prospívá

Výzkumníci říkají, že mistrovské ovládání hudebních nástrojů, jako je klavír, flétna nebo housle, zlepšuje schopnost lidí objevit chyby a rychle je opravit. Rychleji plní úkoly a nenechají se rozptylovat nepodstatnými detaily. Hraní na hudební nástroj by mohlo lidi chránit i před zhoršením mentálních schopností souvisejících se stářím nebo s nemocemi.

TIP: Hudba a její vliv na délku života

VIDEO: PhDr. Miroslava Mašková, Význam hudby pro zdraví člověka

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva