Sponzorováno

Kouzelné barvy semaforu: Lidé díky nim jedli zdravěji 4.8/5 (5)

semafor-potravinaOriginální pokus s jednoduchým principem, ale o to výraznějším účinkem uskutečnila nemocnice v americkém státě Massachusetts. Její vedení již delší dobu přemýšlelo nad tím, jak přimět pacienty a zaměstnancw k zdravému stravování. Konečně našli inspiraci v barvách.

Trik přímo v jídelně

Nemocnice se rozhodla založit pokus na existující teorii „Červené světlo, zelené světlo, jez zdravě“, kterou využívají zejména odborníci zabývající se bojem proti dětské obezitě. Malý „test“ spočíval v tom, že jídlo prodávané v jídelně speciálně označili a rozmístili na základě předem stanovených pravidel tak, aby podpořili koupi těch nejzdravějších výrobků z nabídky.

Vše, co vědci na realizování zdravého „pokusu“ potřebovali, přitom byly jen běžné etikety ve třech základních barvách, s nimiž se lidé dennodenně setkávají při pohledu na pouliční semafor – červená, žlutá a zelená.

Zdravá trikolóra

Cíl byl tedy jasný – zjistit, zda se může i banální psychologický tah přetransformovat do lepších stravovacích návyků hladových návštěvníků jídelny. V bufetu tedy rozdělili zdravá a nezdravá jídla pomocí barevných etiket. Zelená etiketa značila zdraví prospěšnou potravinu, žlutá méně vhodnou variantu a červená nálepka kupujícímu napovídala, že konzumací daného produktu svému zdraví více ublíží než pomůže.

Sponzorováno

Navíc, potraviny bohaté na vitamíny, minerály či vlákninu v místnosti umístili do úrovně očí tak, aby na nich hned po příchodu spočinulo co nejvíce zraků. Ty nezdravé naopak putovaly na místa, které nebyly natolik viditelné (podobný trik využívají obchodníci běžně, ale tím, v mnoha případech jde víc o prodeji jako o samotné zdraví zákazníků). Na probíhající akci nemocnice zároveň upozornila pomocí reklamních tabulí umístěných v areálu.

Potěšující výsledek

A jaký byl výsledek? Více než pozitivní. Po vyhodnocení odborníky se zjistilo, že výrobky s červenou etiketou, tedy nezdravé varianty pochoutek, si za rok koupilo o tři procenta méně lidí než dříve. Pozitivně bylo zejména to, že největší propad v prodejnosti zaznamenaly odborníky proklínané slazené nápoje. Po barevném označení po nich sáhlo až o devět procent méně zákazníků.

Zdravá jídla se naopak těšili větší pozornosti kupujících. Během roku si je z původních 41 procent zákazníků zakoupilo o pět procent lidí více, tedy 46 procent, což vědci považovali za potěšující nárůst. Najvzornejšími zákazníky byly po vyhodnocení samotní zaměstnanci nemocnice, kteři pohrdli fastfoody a sladkostmi natolik, že jejich prodejnost klesla o 20 procent.

Sponzorováno

Nápaditým testem americká nemocnice dokázala, že zlepšit zdravé smýšlení lidí nemusí být vůbec náročné na finance. „Tyto výsledky naznačují, že obyčejný zásah do prostředí, ve kterém se potraviny nacházejí, mohou sehrát hlavní roli ve politice veřejného zdraví zaměřené na redukci obezity,“ dodávají autoři studie.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva