Sponzorováno

8 věcí, které oslabují dětskou imunitu.. A jak funguje vůbec imunita? 4.75/5 (8)

8 věcí, které oslabují dětskou imunitu.. A jak funguje vůbec imunita?Čím se dětem poškozuje a oslabuje imunitní systém? V dnešní době na naše děti ovlivňuje celou řadu negativních vlivů, které přispívají k oslabení imunitního systému. Sestavili jsme žebříček osmi věcí, které dětskou imunitu oslabují nejvíce.

Dle našeho žebříčku to jsou:

 1. Každá překonaná infekce dočasně snižuje přirozenou odolnost organismu, v konečném důsledku však imunitu posiluje (mluvíme o běžných infekcích)
 2. Nesprávná výživa a životospráva
 3. Nedostatek spánku
 4. Znečištěné životní prostředí toxickými látkami
 5. Opakovaný či dlouhodobý stres
 6. Negativní emoce
 7. Nadměrné užívání antibiotik a jiných léků
 8. Různé druhy záření

A co že je to vůbec imunita?

Naše tělo je soustavně vystavováno mnoha faktorům, které za určitých okolností dokáží způsobit onemocnění. Díky tomu jsme si postupně vyvinuli složitý systém obrany vůči milionům potenciálně škodlivých organismů a činitelů, které by mohly kdykoli napadnout naše tělo. To je imunita.

Během celého života na nás útočí:

 • bakterie
 • viry
 • paraziti
 • plísně a houby
 • celá řada chemických toxinů
 • radiace

Aby se naše tělo dokázalo bránit před těmito nebezpečnými původci chorob, vyvinulo si obranný systém – imunitní systém (IS), který je mimořádně složitý. Během svého vývoje si tento systém vytvořil několik mechanismů rozpoznávání cizorodých a nežádoucích látek v těle a následné odstranění.

Vedle něho v harmonii existuje stejně důležitý kontrolní mechanismus, díky kterému se imunitní systém aktivuje pouze tehdy, když je to nezbytné a na tak dlouhou dobu, jaký je potřebný k tomu, aby původce neohrožoval zdraví.

Imunita je…

Imunita je souhrn obranných mechanismů, kterými se organismus brání proti vnějším škodlivým činitelům, látkám a organismům vnikající do těla. Hlavním znakem imunitního systému je to, že se může adaptovat a že si může pamatovat a rozpoznávat „sám sebe“ čili za normálních podmínek nezasahuje proti vlastním zdravým tkáním. Schopnost odolávat zejména škodlivým vnějším činitelům se vyjadřuje mírou imunity, kterou člověk může zdědit, a tehdy je řeč o přirozené (vrozené) imunitě, nebo získat a tehdy mluvíme o získané imunitě.

Sponzorováno

TIP: Jak na péči o dětskou pokožku?

Imunitní systém

Nemá svou přesnou adresu v lidském těle, říká se, že je difúzním orgánem. Buňky se nacházejí a volně cirkulují v krvi a míze (lymfě) nebo se nacházejí v tkáních a orgánech.

Tyto se dělí na: primární, ve kterých se vytvářejí (kostní dřeň, brzlík) a sekundární, do kterých se dostávají a dále vyvíjejí podle potřeby (slezina, lymfatické uzliny, Peyerovy pláty a apendix ve slepém střevě)

Lymfatický systém je důležitou složkou imunitního systému.

Jak funguje imunita

Donedávna byli vědci a lékaři přesvědčeni, že imunitní systém (IS) v podstatě reguluje sám sebe pomocí zpětné vazby. Poslední výzkumy v imunologii potvrdili úzké propojení mezi psychikou, nervovým systémem a imunitou.

Stresové, frustrující a konfliktní situace mohou napomáhat při vyvolání patologické reakce nebo onemocnění. Nervové změny jsou schopny ovlivnit IS a naopak, poruchy imunity se projevují i na psychickém stavu postiženého.

Současně vznikl nový lékařský obor, který se zabývá právě tímto fenoménem – psychoneuroimunologie. Z toho vyplývá, že základem funkce imunity je složitá a dynamická komunikační síť. Při kontaktu s cizí látkou začnou imunitní buňky produkovat chemické látky, které umožňují buňkám regulovat svůj vlastní růst a chování, mobilizovat další buňky a nasměrovat je na problematická postižená místa.

Orgány imunity jsou rozmístěné v celém těle a spolu s nervovým, srdečním, pohybovým a trávicím systémem zajišťují harmonickou činnost organismu jako celku.

TIP: Jak léčit dětský kašel a rýmu doma?

VIDEO: Jak funguje naše imunita?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva