Sponzorováno

Citlivá dětská pokožka – jak ji chránit? 4.89/5 (9)

Citlivá dětská pokožka - jak ji chránit?Pokožka člověka slouží jako ochranný štít. Působí na ni množství vnějších i vnitřních vlivů, které mohou vyvolat její podráždění. V dnešní době má problémy s citlivou pokožkou každý třetí člověk. Přecitlivělost vzniká často v raném věku, protože dětská pokožka je oproti dospělé jemnější, méně odolná a náchylnější k podráždění. O dětskou pokožku se proto musíme pečlivě starat a používat vhodné kosmetické a prací prostředky.

Dětská pokožka je specifická

Dětská pokožka je až pětkrát tenčí a citlivější než pokožka dospělého člověka. Její schopnost promaštění ještě není plně vyvinuta a přirozená regulace vlhkosti ještě nefunguje tak jak má.
Vždy je třeba mít na paměti výrazný nepoměr mezi povrchem těla a váhou dítěte. Z toho vyplývá výrazně vyšší riziko intoxikace dítěte tím, co na jeho pokožku nanesete. Doktoři někdy říkají, že to, co na dítě natřete, jakoby jste mu podali ústy. Dostane se mu do tělíčka úplně stejně (týká se to až příliš častého používání různých léčiv jako „prevence“, masti s kortikoidy například).

Příčiny podráždění dětské pokožky

Citlivá pokožka se projevuje zarudnutím, nadměrným vysušováním, svěděním nebo pálením. Podráždění pokožky dítěte může být reakcí na stravu, znečištěné prostředí, špatnou hygienu, nevhodné kosmetické nebo prací prostředky, oblečení, sluneční záření ale i na únavu, stres nebo metabolické změny v organismu dítěte.

Pamatujte – s koupáním to netřeba přehánět

Je třeba si opravdu uvědomit, že není třeba koupat děti v novorozeneckém a kojeneckém věku každý den. Optimální je koupat je tři až čtyři krát týdně. Při koupeli se doporučuje používat vlažnou až mírně teplou vodu a minimální množství dětských mycích přípravků. U dětí se suchou pokožkou je vhodnější přidat do koupele malé množství přírodního oleje jako olejovat nebo mazat dítě po koupeli. Vykoupané dítě třeba zabalit do suché osušky z přírodního materiálu a nechat vysušit bez tření.

Sponzorováno

Pokožka v plenkové oblasti je obzvláště citlivá

Zvláštní pozornost je třeba věnovat péči o pokožku v plenkové oblasti. Když je červená, podrážděná a svědí, je třeba postižené oblasti pravidelně mýt pod tekoucí vodou a vyhnout se používání čisticích ubrousků. Pokud se podráždění rozšíří, je třeba pokožku udržovat v suchu, častěji měnit plenky, případně je včas nahradit bavlněnými. Při přetrvávání problémů lze pokožku jemně ošetřit antibakteriální mastí. V případě výraznějšího začervení je třeba vyšetření u pediatra a následná léčba.

Dbejte na správný výběr vhodných prostředků na praní

Další komplikací, které se dá snadno předejít, je podráždění pokožky dítěte nevhodným složením nebo praním oblečení. Dítě je v kontaktu s oblečením téměř nepřetržitě, proto je třeba věnovat výběru vhodných přírodních materiálů a kvalitních pracích prostředků mimořádnou pozornost.

Dnes se dají koupit prací prostředky, které mají vysokou prací schopnost a jsou přitom velmi jemné a šetrné k pokožce. Prádlo je třeba po praní opakovaně vymáchat v čisté vodě a vyždímat. Dětskou pokožku mohou dráždit i běžné aviváže. I při výběru aviváže platí to, co u pracího prostředku – měla by být jemná a šetrná k pokožce. Dejte si proto při výběru opravdu pozor.

Dopřejte svému dítěti to nejlepší

V současnosti se těžko zcela vyhneme faktorům, které dráždivě ovlivňují pokožku našeho dítěte. Musíme se však snažit eliminovat jejich působení na minimum. Čistotu ovzduší a další negativní externality odstranit neumíme, výběr vhodných kosmetických a pracích prostředků ale ano. Věnujte proto jejich výběru pozornost a upřednostněte sensitivní prostředky, které jsou vyvinuty speciálně pro děti a lidi s citlivou pokožkou. Dopřejte svému dítěti to nejlepší.

Rehabilitace.info radí:

Pokud vaše dítě nemá suchou pokožku, není nutné jej po každé koupeli natírat. Jinak si jeho pokožka navykne na přísun maziva zvenčí a její přirozená rovnováha se nemusí správně vyvinout.

TIP: Jak obecně na citlivou pokožku?

VIDEO: Jak správně pečovat o dětskou pokožku?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva