Peyerovy pláty (plaky) v těle – co to je a na co jsou dobré? 4.26/5 (19)

Sponzorováno

Peyerovy pláty (někdy též Peyerovy plaky, zkráceně PP) jsou organizovanou lymfoidní tkání tenkého střeva, tvořící součást slizničního imunitního systému.

Peyerovy pláty (někdy též Peyerovy plaky, zkráceně PP) jsou organizovanou lymfoidní tkání tenkého střeva, tvořící součást slizničního imunitního systému.

O co jde?

Peyerovy pláty jsou seskupení lymfoidních folikulů ve sliznici, která lemuje tenké střevo. Lymfoidní folikuly jsou malé orgány ve vašem lymfatickém systému, které jsou podobné lymfatickým uzlinám.

Váš lymfatický systém se skládá z tkání a orgánů obsahujících bílé krvinky, které pomáhají vašemu tělu bojovat s infekcí. Vaše slezina, kostní dřeň a lymfatické uzliny jsou součástí vašeho lymfatického systému.

Peyerovy pláty hrají důležitou roli v imunitním sledování látek ve vašem zažívacím systému. Imunitní sledování označuje proces, kterým váš imunitní systém (plaky) rozpoznává a ničí potenciální patogeny. Peyerovy pláty jsou tedy považovány za spouštěcí místa slizniční imunity, protože obsahují B-lymfocyty.

Kde v těle jsou?

Peyerovy pláty jsou umístěny v tenkém střevě, obvykle v oblasti ileum. Ileum je poslední část vašeho tenkého střeva. Kromě trávení jídla, které jíte, absorbuje ileum také vodu a živiny z jídla.

Většina lidí má mezi 30 a 40 Peyerovými pláty – mladší lidé jich mají tendenci mít více než starší lidi. Výzkumní pracovníci věří, že počet Peyerových plátů vrcholí v ileu cca kolem 20 let.

Velikost, tvar a celkové rozdělení Peyerových plátů se liší u každého z nás.

Názvosloví: Peyerovy pláty (někdy též Peyerovy plaky, zkráceně PP). Používají se tyto názvy.

Jaká je jejich funkce?

Peyerovy pláty mají dvě důležité funkce týkající se vašeho imunitního systému a toho, jak reaguje na potenciální infekce.

1. Reakce na infekci

Peyerovy pláty obsahují celou řadu imunitních buněk, včetně makrofágů, dendritických buněk, T buněk a B buněk. Vedle vašich Peyerových plátů jsou také specializované buňky, nazývané M buňky. Tyto M buňky dodávají antigeny makrofágům a dendritickým buňkám vašich Peyerových plátů. Antigen je látka, jako je virus, která by mohla vyvolat odpověď z vašeho imunitního systému.

Makrofágy a dendritické buňky pak ukazují tyto antigeny na vaše T buňky a B buňky, které určují, zda antigen vyžaduje imunitní odpověď. Pokud rozpoznají antigen jako škodlivý patogen, signalizují T buňky a B buňky v Peyerových plátech vašemu imunitnímu systému, aby na něj zaútočil.

Sponzorováno

Bakterie a viry někdy mohou tímto mechanismem proniknout a použít jej pro vstup do zbytku těla pomocí tenkého střeva.

2. Orální imunitní tolerance

Všechno, co jíte, se nakonec dostane do vašeho tenkého střeva. Vaše tělo nerozpoznává potraviny jako cizí látky kvůli tzv. orální imunitní toleranci. To se týká inhibice imunitních odpovědí na určité antigeny. Vaše Peyerovy pláty jsou často vzorkem materiálu ve vašem tenkém střevu, takže pravděpodobně hrají roli při určování, které látky vyžadují imunitní odpověď.

Nikdo si není jistý přesnou úlohou Peyerových plátů v tomto procesu. Zde je relevantní studie týkající se myší.

Peyerovy pláty pravděpodobně hrají nějakou roli ve vývoji perorální imunitní tolerance, ale vědci stále zjišťují podrobnosti.

Problémy týkající se Peyerových plátů

Bakteriální infekce

Různé bakterie mohou napadnout vaše tělo zacílením na M buňky a Peyerovy pláty. Například v jedné studii z roku 2010 bylo uvedeno, že Listeria monocytogenes, bakterie která způsobuje listerii, interaguje s M buňkami a Peyerovými pláty. Bakterie L. monocytogenes mohou:

 • migrovat efektivně přes M buňky a rychle se pohybovat do Peyerových plátů myší
 • replikovat se v Peyerových plátech
 • rychle se přesunout z Peyerových plátů do jiných vnitřních orgánů

Mezi další typy bakterií, o kterých je známo, že toto také umí, patří enterohemoragická Escherichia coli, která způsobuje infekce E. coli, a Salmonella typhimurium, které mohou způsobit otravu jídlem.

Virová infekce

Viry mohou také použít M buňky a Peyerovy pláty k zahájení replikace. Například tento výzkum zjistil, že poliovirus, který způsobuje obrnu, dává přednost replikaci v tenkém střevě.

Mezi další viry, o nichž je známo, že takto činí, patří HIV-1, který způsobuje nejčastější typ HIV.

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida jsou dva typy zánětlivých střevních onemocnění. Crohnova nemoc obvykle zahrnuje zánět ileu, zatímco ulcerózní kolitida obvykle postihuje tlusté střevo.

Lidé s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou zdroj mají sklon mít léze na nebo kolem svých Peyerových plátů, což naznačuje, že pravděpodobně budou hrát roli při vývoji těchto stavů.

Nemoci prionů

Priony jsou patogeny, které mohou změnit tvar nebo strukturu proteinů, zejména proteinů v mozku. Stavy zahrnující priony se nazývají prionová onemocnění. Běžným příkladem je Creutzfeldt-Jakobova choroba, která je pravděpodobně způsobena stejným prionem, který je zodpovědný za nemoc šílených krav.

Sponzorováno

Napište nám do komentářů, pokud máte nějaké poznatky o Peyerových plátech.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  2 Komentářů u článku “Peyerovy pláty (plaky) v těle – co to je a na co jsou dobré?”

  1. martin napsal:

   Prosím Vás, oni sú to Peyerove Plaky a nie pláty, skontrolujte si prosim odbornú literatúru nakolko chybná nomenklatúra hned v názve nedodáva extra kredibilitu Vášmu článku.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva