Recept na bezový sirup, lahodný a léčivý nápoj našich babiček 4.86/5 (14)

Zkuste si doma udělat bezový sirup.

Zkuste si doma udělat bezový sirup.

Tento recept na bezový sirup je lahodnou a již léta vyzkoušenou recepturou, kterou můžu jen a jen doporučit. Každou sezónu jej udělám několik litrů a zatím se nenašel nikdo, komu by nechutnal. Vyzkoušejte tento osvědčený recept i vy.

Bezový sirup – jak a co léčí

Je možné jej používat v případě nachlazení, přidat si jej třeba do čaje nebo jen tak na lžičku hned po ránu. Já tento bezový sirup používám i pro děti spíše jen tak, místo sodovky, minerálky apod. Je velmi lahodný, chutný a bylinky mu dodají skvělé aroma i chuť.

Ředím jej vodou a používám jako šťávu, je to určitě zdravější než šťávy z obchodu, minerálky či sodovky. Přidat můžete i jedlé květy, ovoce, citrón apod. a mít tak skvělé osvěžení pro letní i jiné dny.

Bezový sirup – kdy a kde sbírat Bez černý

Sbíráme květy Bezu černého, které jsou již rozkvetlé. Ideální je, když ještě nejsou rozkvetlé úplně všechny, ale téměř všechny už ano. Důležitá je zralost květů, vystihnout tu pravou chvíli není úplně jednoduché. Nejčastěji může Bez černý v přírodě sbírat koncem května a v průběhu června.

Bez kvete jen chvíli, tak to dobře hlídejte. Sbíráme na čistém místě, protože květy nebudeme oplachovat.

Příprava bezového sirupu

Je to vlastně docela snadné:

Co budeme potřebovat

 • 1 litr převařené vody
 • cca 20 květenství bezu černého
 • 1 citrón
 • 1 kg cukru

Postup přípravy – recept na Bezový sirup

 1. Převaříme si vodu a necháme ji chladnout.
 2. Jdeme nasbírat květy bezu. Je dobré vzít si s sebou nůžky a větší košík, květů je potřeba docela dost.
 3. Opatrně trháme či stříháme celá květenství bezu. Obsahuje hodně pylu a ten chceme zachovat, proto s květy manipulujeme opatrně.
 4. Doma květy na chvíli rozložíme na čistý papír, plátno či na linku, aby z nich mohli vylézt broučci, ale vše velmi opatrně, abychom v nich zachovali pyl a další cenné látky.
 5. Mezitím si můžeme jít nachystat sklenice, víčka a vše vymýt, ať máme nachystáno na druhý den.
 6. Potom květy bezu naskládáme do velké sklenice či hrnce, přidáme nakrájený citrón bez kůry a zalijeme vychladlou převařenou vodou.
 7. Dáme do chladna, třeba do spíže či sklepa (do lednice je to zbytečné) a necháme takto společně působit cca 24 hodin.
 8. Druhý den sterilizujeme sklenice, ve kterých budeme bezový sirup uchovávat.
 9. Vodu a květy bezu přecedíme přes plátno či plenu a dobře vymačkáme.
 10. Přidáme cukr a necháme jej na zdroji tepla rozpustit. Nevaříme, stačí nám cca 70-80° C. Jen minutku či dvě, déle není třeba.
 11. Tento recept na bezový sirup je dobrý právě v tom, že není třeba vařit a zbytečně ničit látky, které z Bezu černého chceme získat.
 12. Přeléváme do sterilizovaných lahví ještě horké.
 13. Do každé lahve dáme úplně nahoru alkohol – slivovici, rum, vodku apod. Stačí jen nalít do víčka od lahve, tím ho také dezinfikujeme a potom obsah víčka přelít do lahve. Alkohol se drží nahoře a zabrání kažení bezového sirupu.
 14. Lahve uzavřeme a necháme vychladit. Potom dáme do spíže či sklepa. Takto sirup vydrží i rok, mám to vyzkoušeno už několikátou sezónu.

Vyzkoušejte tedy tento osvědčený recept na Bezový sirup a dopřejte si tuto skvělou chuť. Máte nějaký osvědčený recept vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Podívejte si na naše další články o sirupech

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva