Sponzorováno

Olej z hlohu (hlohový olej) a jeho vliv na naše zdraví 4.8/5 (25)

Olej z hlohu (hlohový olej) a jeho vliv na naše zdravíHloh je cennou léčivou rostlinou. Obsahuje organické kyseliny, fenolické sloučeniny, cholin a acetylcholin, fruktózu, řadu vitamínů, fytosteríny a minerální soli. Sbírají se květy nebo vrcholky výhonů s květy a listy na počátku kvetení. V lidovém léčitelství se hloh využívá proti vysokému krevnímu tlaku, skleróze a při srdečních potížích. Lihový extrakt i vodní zápar se používá ve zdravotnictví k normalizování srdečních stahů, zlepšení krevního oběhu v srdečním svalu a zmenšení jeho vzrušivosti. Léky z hlohu posilují také krevní oběh v mozkových cévách a snižují krevní tlak. Bylo dokázáno protisklerotické působení plodů hlohu.

Nemá žádné věkové či časové omezení na používání.

Hlohový olej a jeho vlastnosti

Hlohový olej díky svému unikátnímu složení má výrazné preventivní vlastnosti:

 • Zlepšuje činnost srdečního svalu
 • zabraňuje jeho předčasné únavě,
 • odstraňuje poruchy srdečního rytmu.
 • rozšiřuje koronární cévy a cévy v mozku, což zabezpečuje zlepšení dodávky kyslíku k myokardu a mozkové neurony.
 • snižuje propustnost cév a kapilár.
 • pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
 • pomáhá odstranit funkční poruchy srdeční činnosti, závratě, zadýchávání, nespavost a zvýšenou funkci štítné žlázy, onemocnění trávicího traktu,
 • je vhodný jako prostředek k povzbuzení metabolismu
 • účinně pomáhá v období klimakteria

Hloh působí především na srdce a krevní oběh. Příznivé účinky hlohu byly zaznamenány zejména při jeho dlouhodobém užívání starými lidmi postiženými „srdeční slabostí“. Pomáhá udržovat zdravé srdce a cévní systém. Má pozitivní vliv na oběhové a nervové funkce. Normalizuje hladinu krevního tlaku při jeho zvýšení. Správné prokrvení a zdraví cévní systém má vlil na srdce, mozek i paměť. Dlouhodobé užívání má relaxační účinky, které nám pomohou k nalezení zdravého spánku. Pomáhá překonávat doprovodné příznaky menopauzy.

Sponzorováno

Hloh obecný a trošku o něm

V rámci tohoto rodu existuje asi 50 druhů, u nás se vyskytují dva: hloh obecný a hloh jednosemenný. Roste na území celé Evropy v nížinatých i horských polohách. Vzhledem k hojný výskyt ve volné přírodě se s jeho kulturním pěstováním zatím neuvažuje. V sadařství se uplatňuje mnoho forem hlohu s pestrobarevnou škálou květů.

Biologické vlastnosti a pěstitelské požadavky:

Roste ve tvaru keře nebo menšího stromu do výšky 3 – 4 metrů. Kvete koncem května až v červnu. Hloh jednosemenný kvete o 10 – 14 dní později než hloh obecný. Plody hlohu obyčejného obsahují 2 – 3 směny, v plodech hlohu jednosemenný je jen jedno semeno. Na podmínky pěstování nemá hloh velké nároky. Vyhovují mu dobře osvětlené polohy. Ve volné přírodě se rozmnožuje semeny. V okrasném zahradnictví se rozmnožuje očkováním nebo roubováním na vlastní semenáče.

Využití hlohu

Plody hlohu dozrávají v září až říjnu, jsou jedlé hned po dozrání. Kromě přímého konzumu jsou vhodné i pro domácí zpracování. Z čerstvých plodů lze připravit marmeládu a sirup. Sušené plody jsou vhodné k přípravě léčivého čaje.

Hloh je cennou léčivou rostlinou. Obsahuje organické kyseliny, fenolické sloučeniny, cholin a acetylcholin, fruktózu, řadu vitamínů, fytosteríny a minerální soli. Sbírají se květy nebo vrcholky výhonů s květy a listy na počátku kvetení. V lidovém léčitelství se hloh využívá proti vysokému krevnímu tlaku, skleróze a při srdečních potížích. Lihový extrakt i vodní zápar se používá ve zdravotnictví k normalizování srdečních stahů, zlepšení krevního oběhu v srdečním svalu a zmenšení jeho vzrušivosti. Léky z hlohu posilují také krevní oběh v mozkových cévách a snižují krevní tlak. Bylo dokázáno protisklerotické působení plodů hlohu.

Lihový extrakt z květů hlohu

10 gramů květu, 1 dcl 70% lihu, nebo ve stejném množství vodky, louhuje se 10 dní. Užívá se 20 – 30 kapek extraktu s vodou 3x denně, 30 minut před jídlem. Doba jedné léčebné kúry je 20 – 30 dní. Extraktem se léčí funkční poruchy srdce, anginoneurózy, nespavost u kardiaků, počáteční formy vysokého tlaku a ateroskleróza. Snižuje vzrušivost centrálního nervového systému, posiluje koronární mozkový krevní oběh, odstraňuje arytmii, snižuje dušnost.

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva