Sponzorováno

Děti a antibiotika – pozor na zkreslené představy + nejčastější otázky 4.79/5 (14)

U dětí velmi dbejte na správné užívání antibiotik.

U dětí velmi dbejte na správné užívání antibiotik.

Podávání antibiotik dětem je někdy nezbytné, ale často o této problematice máme zkreslené představy. Jaké případy většinou bývají virového původu a antibiotická léčba by akorát uškodila? Na podobné dotazy jsme se zeptali MUDr. Milana Trojánka, PhD. z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a FN Bulovka.

Kdy je vhodné použít antibiotika u dětí?

Antibiotika jsou vhodná u onemocnění, která jsou vyvolaná bakteriemi. V dětském věku se však velmi často setkáváme s infekcemi, které jsou vyvolány spíše viry. Především infekce dýchacích cest, které obvykle prozradí typické symptomy jako je rýma, kašel či bolesti v krku. Pro dětský věk je typické, že i v případě banální virové infekce dochází často k rozvoji horečky a celkových symptomů.

Jaké příznaky u respiračních infekcí mohou prozrazovat, že je třeba nasadit antibiotika? Jde to odhadnout?

Antibiotika (ATB) jsou nutná jen v případě, že má onemocnění bakteriální původ. Bohužel odlišení virové a bakteriální infekce je mnohdy velmi náročné. U dětí i obyčejné virózy mohou být doprovázeny vysokou horečkou a celkovými příznaky. Zjednodušeně lze říct, že převážná většina infekcí horních cest dýchacích, které se projevují rýmou, kašlem a bolestmi v krku, je vyvolána viry. Stejně tak zánět hrtanu či průdušek je typicky virová infekce. Na bakteriální infekce je potřeba pomýšlet v některých případech zánětu středouší, anginy či zápalu plic. Případnou indikaci ATB ovšem určí lékař.

Když má dítě žlutou nebo zelenou nudli, je to příznak bakteriální infekce?

Určitě není. Je to známka toho, že dochází k odlučování buněk ze sliznice poškozené virovou infekcí. Při běžném nachlazení je zcela normální, že hlen z nosu zhoustne a změní se na žlutý nebo zelený. Jednoznačně se nejedná o důvod pro nasazení antibiotik, ani lokálních.

Může se z nachlazení rozvinout bakteriální infekce?

Komplikací běžné virové rýmy může být i následná bakteriální infekce. Někdy může dojít k rozvoji bakteriálního zánětu středouší či zápalu plic. Je však nutné dodat, že užívání ATB „dopředu“ jako prevence není účinné. Proto je třeba možné komplikace včas diagnostikovat a zahájit odpovídající léčbu, když nastanou. Nicméně tyto bakteriální komplikace jsou vzácné.

Sponzorováno

Pomůžou antibiotika dítěti s bolestí v krku?

Ve více než v 80 % případů bývá tzv. zánět hltanu (faryngitida) – nejčastější příčina bolestí v krku – pouze virového původu. Pro ně je typické, že dochází k postižení i dalších sliznic či více etáží respiračního traktu. Proto děti mají také rýmu, kašel nebo třeba chrapot. Pro bakteriální infekce jsou typické spíše lokalizované příznaky, takže mají především bolesti v krku a zvětšené spádové uzliny. Odlišení virové a bakteriální infekce ale nemusí být jednoduché. Rozhodně není chybou, když lékař vyčká se zahájením antibiotické terapie.

Mohou antibiotika vyvolat u dětí nějaké vedlejší účinky?

Bohužel mohou. Nejčastěji se jedná o vyrážky, alergie, nevolnost, zvracení či průjem. Zároveň nesmíme zapomenout, že ATB významně ovlivňují přirozenou mikroflóru, což nevyřeší podání běžných probiotik, protože střevní mikroflóra je velmi pestrá a množství prospěšných mikroorganismů v probioticích je omezené. Proto každé podání ATB musí být pečlivě zváženo. Jejich užívání je totiž hlavním faktorem pro rozvoj a šíření rezistentních bakterií, na něž už ATB nefungují.

Užívají se antibiotika i na záněty uší u dětí?

Ukazuje se, že většina zánětů středouší je způsobena viry a nevyžaduje léčbu ATB. Se zmírněním bolesti ucha poradí lékař a doporučí volně prodejné léky a vhodné dávkování. Nicméně v určitém procentu případů se jedná o bakteriální infekci, kdy jsou ATB indikována.

Mohou antibiotika způsobit u dítěte průjem? Jak pak postupovat?

Ano, výskyt průjmu je u uživatelů antibiotik poměrně častý, protože během léčby dochází k narušení střevní mikroflóry. Samotný průjem se dá řešit relativně snadno, často ustupuje po ukončení antibiotické terapie či při podání běžných léků na průjem. Samotné ovlivnění mikroflóry střeva může přetrvávat ale i měsíce.

Jak bezpečně u dětí používat antibiotika?

Podávejte lék přesně podle pokynů lékaře. To je důležité. ATB jsou určená pouze jednomu konkrétnímu dítěti, nikdy je nepodávejte někomu dalšímu, i když má podobné příznaky! Zbytky vraťte do lékárny nebo lékaři.

Sponzorováno

Více na www.antibiotickarezistence.cz. Zde najdete dostatečné množství informací.

A další články o antibioticích

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva