Jak se vyhnout mozkové mrtvici? 4.83/5 (12)

Dopřejte cévám pohyb, zeleninu, ovoce i krátkého šlofíka. Měli byste ale také vědět, co vašim cévám škodí nejvíce.

Proto, abyste měli cévy v dobrém stavu a neukládaly se v nich sklerotické pláty, které pak ztěžují průtok krve, můžete udělat mnoho. Recept je opravdu celkem jednoduchý – žít co nejzdravěji.

Stačí jíst pravidelně, zdravá jídla a zejména naše domácí potraviny. Dbejte na to, abyste měli na talíři co nejvíce zeleniny, ovoce a jídel obsahujících kvalitní bílkoviny. Nemusíte se pěchovat výživovými doplňky, ani různými přípravky na podporu imunity.

Celému tělu, tedy i cévám, prospívá pravidelný pohyb. Choďte pěšky všude, kde to jen trochu jde. Výtahem nejezděte, raději jděte po schodech. A do obchodu taky choďte pěšky.

Různé druhy mozkové mrtvice

Ztuhnutí cév, ateroskleróza, je nebezpečné zejména kvůli tomu, že může způsobit náhlou mozkovou cévní příhodu. Sklerotický plát, který se na stěnách tepny ukládá roky, ji může ucpat, nebo doputuje až do mozku a tam ucpe tepnu. Zastaví průtok krve a místo zůstává mrtvé.

Jiný typ cévní mozkové příhody je, když se stěna tepny změní, při vysokém tlaku náhle praskne a krev se vylije do mozku. Krvácení může tříštivým zasáhnout mozkový kmen, na což je bohužel medicína krátká. Druhým typem je krvácení, které se opouzdří, vytvoří se hematom, který se nerozšíří se do okolí. Pokud je dobře lokalizován a přístupný, neurochirurg ho odsaje a rozšíření zabrání.

Vypněte alespoň na hodinu denně

Podstatou aterosklerózy je ukládání tukových látek ve stěnách tepen. Napomáhají tomu zejména mastná, těžká jídla, škodlivé látky z cigaret, cukrovka, neléčený nebo špatně léčen vysoký krevní tlak a také příliš mnoho stresu.

Každý z nás potřebuje i odpočinek, během dne je proto třeba alespoň na chvíli vypnout, výborný je krátký šlofík. Výzkum, který dělali na Kalifornské univerzitě ukázal, že lidé, kteří si odpoledne alespoň hodinu přispali, lépe zvládali test a byly pak v práci výkonnější.

Unavená mysl se nedokáže dobře soustředit, naplno nepracuje ani paměť, unavené jsou i cévy. Podle amerických výzkumníků je ideální délka odpočinku, která pomůže tělu i cévám, dvacet až devadesát minut.

Co může varovat

Arterioskleróza nevynechává žádné cévy, ani mozek. Projevuje se velmi různorodě, začne vás například trápit paměť, nespavost, můžete mít i potíže se soustředěním.

Vyvarujte se potravin s vysokým obsahem tuku. Mívají vysoký obsah LDL cholesterolu, který může přispět k ucpání tepen. Tyto „špatné tuky“ také zvyšují hladinu triglyceridů v krvi (množství tuku v krvi). Zdravé tuky, jako jsou Omega-3, však mohou ve skutečnosti snížit hladinu triglyceridů v krvi a snížit riziko mrtvice a srdečních chorob.

Definujme si 6 důležitých bodů, s jejichž pomocí se můžete vyhnout mrtvici

Takže, doporučujeme tyto kroky:

1. Hýbejte se

Pravidelná fyzická aktivita pomůže snížit váš cholesterol a krevní tlak, dva z největších rizikových faktorů mrtvice. Zaměřte se na 30 minut mírné aktivity pětkrát týdně. Něco tak jednoduchého, jako je rychlá procházka nebo jízda na kole s kamarádem, udělá s vaším celkovým zdravím zázraky.

Pokud máte problém najít si čas na cvičení, zkuste jej začlenit do svého pracovního dne. Vyzkoušejte stůl, u kterého se stojí, udělejte si rychlou procházku během polední přestávky nebo si za pěkného počasí zajezděte do práce na kole.

2. Přestaňte kouřit

Kuřáci mají dvakrát vyšší pravděpodobnost mrtvice než nekuřáci. Opravdu, potvrzují to studie. Důvodem je, že kouření zahušťuje krev a zvyšuje pravděpodobnost sraženin. Pokud se vám nedaří přestat kouřit, požádejte o pomoc svého lékaře. A podívejte se na náš blog s tipy na to, jak přestat kouřit.

3. Jezte zeleninu

A fazole, celozrnné produkty a ořechy také – to vše je základem zdravé výživy. Zlepšení vaší stravy pomůže snížit váš cholesterol a krevní tlak a pomůže vám udržet si zdravou váhu.

4. Pijte méně alkohol

Alkohol může zvýšit krevní tlak a riziko mrtvice. Pít málo je klíčové: U mužů ne více než dva nápoje denně a u žen ne více než jeden. Ale spíše ještě míň.

5. Pozor na fibrilaci síní

Fibrilace síní je typ nepravidelného srdečního tepu. Pokud se fibrilace síní neléčí, může způsobit krevní sraženiny v srdci, které se mohou přesunout do mozku a způsobit mrtvici. Poraďte se svým lékařem o fibrilaci – zejména, pokud se u vás objeví příznaky, jako je bušení srdce nebo dušnost.

6. Pochopte věci, které nemůžete ovládat

Ačkoli zlepšení vaší stravy, zvýšení aktivity a zdravý životní styl mohou snížit riziko mrtvice, existují některé rizikové faktory, které nemůžete ovlivnit. Věci jako věk, pohlaví, geny a rasa hrají roli v riziku mrtvice, a přestože tyto faktory nemůžete změnit, je důležité pochopit a vědět, zda jste k mrtvici náchylnější.

A co vy? Děláte vše pro to, aby vás mrtvice neohrozila?

Další informace o mrtvici

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva