Sponzorováno

Sportovní masáž – jaké má účinky, výhody pro zdraví a jak se provádí? 4.82/5 (22)

Sportovní masáž je, dá se říci, léčba speciálně určená při poranění a pro regeneraci měkkých tkání. Ačkoli se obecně dělá hlavně rukama, lze použít i jiné části těla, jako jsou lokty, předloktí, kolena a dokonce i nohy. Stejným způsobem může být také použita nějaká masážní pomůcka pro vyvinutí potřebného tlaku. Celkovým cílem sportovní masáže je poskytnout relaxaci a pohodu. Třeba po sportovním výkonu. Časté masáže se mohou na první pohled zdát jako zbytečný luxus, ale v tomto článku vám ukážeme, proč tomu tak není.

Sportovní masáž je jedním z mnoha typů masáží určených speciálně k léčbě poranění a bolesti pohybového aparátu. Je to jeden z druhů manuální terapie, protože zahrnuje ruce při vytvoření tlaku k hnětení postižených svalů. Do jisté míry sportovní masáž také zahrnuje manipulaci a mobilizaci kloubů. Kromě léčby pomáhá tento typ masáže také předcházet úrazům, zvyšuje výkon svalů a zvyšuje celkový atletický výkon.

Sportovní masáž lze také klasifikovat podle toho, kdy se provádí.

  • Sportovní masáž se může dělat např. do hodiny před samotnou hrou nebo aktivitou – pro povzbuzení a prokrvení svalů – vede to pak k lepšímu sportovnímu výkonu
  • ,
  • Pak obvykle následuje masáž mezi hrami (třeba o přestávce mezi fotbalovými poločasy) pro ty, kteří si potřebují odpočinout,
  • Pak se sportovní masáž provádí po sportovní události, když se sportovec zchladí, to je vlastně regenerační sportovní masáž.

Zde jsou tedy hlavní důvody, proč by masáž měla být součástí rutiny každého seriózního sportovce:

  • Masáž může snížit zranění
  • Masáž je prospěšná více než jen svalům

Masáž může snížit riziko zranění

Zranění je asi nejhorším postrachem každého sportovce. Poranění zhoršují výkon, hodně omezují trénink a plány na další sportovní rozvoj. Poranění jsou samozřejmě léčitelná, ale jsou také nákladná.

Léčení bolesti a omezené pohyblivosti po zranění je vyčerpávající, frustrující – prostě stojí za to udělat některá opatření nezbytná k tomu, aby nedošlo ke zranění.

Navíc si časem zranění vybírá na těle svou daň. Většinu času se poškozená tkáň hojí, ale když jsou svaly neustále přiváděny na maximum pomocí sportu a atletiky, zvyšuje se šance, že zranění, zejména opakující se, povede k trvalému stavu, trvalému problému.

Masážní terapie prošla dlouhou cestu. Od lázeňské léčby po relaxační terapii; ke specializovaným terapiím, jako je sportovní masáž; a v současné době podle posledních výzkumů masérská terapie činí pokrok v preventivním lékařství, jako je například prevence zranění sportovců.

Teprve výzkum z května 2016 z Oxfordské univerzity naznačuje, že masážní terapie může být prospěšná pro jednotlivce, kteří trpí bolestí. Bolest je vícerozměrná a lze ji lépe řešit holistickým biopsychosociálním přístupem. Masážní terapie se běžně praktikuje u pacientů, kteří hledají léčbu bolesti; její účinnost je však nejasná. Tato výzkumná studie je první, která důkladně posoudila kvalitu výzkumu masérské terapie a důkazy o její účinnosti při léčbě bolesti, funkčních a zdravotních výsledků života u všech populací.

Na základě těchto důkazů by měla být masážní terapie důrazně doporučována jako možnost léčby bolesti.

Vědci na McMaster University v roce 2012 uvedli, že masáž po intenzivním tréninku ve skutečnosti způsobuje zvětšení svalů a růst nových mitochondrií. Mitochondrie jsou hnací silou našich buněk a jsou zodpovědné za přeměnu živin na užitečnou energii. Takový růst mitochondrií může zlepšit vytrvalostní výkon zvýšením rychlosti, kterou svaly využívají kyslík.

Pro sportovce je energie všechno. Pro tělo je kyslík všechno. Vědci třeba sledovali 11 studentů ve věku 20 let. Studenti jezdili na kole déle než 70 minut, až se vyčerpali. Potom odpočívali 10 minut. Zatímco odpočívali, masážní terapeut lehce aplikoval masážní olej na obě nohy a poté provedl masáž po dobu 10 minut na jedné noze pomocí různých technik běžně používaných při rehabilitaci. Pak byly posouzeny jejich svaly. Vědci zjistili, že v masírované noze je snížený zánět. Výsledky naznačují, že masážní terapie otupuje bolest svalů stejnými biologickými mechanismy jako většina léků proti bolesti a může být tak jejich účinnou alternativou.

Výzkum také překvapivě dokázal vyvrátit jeden z často opakovaných mýtů: masáž nepomohla odstranit kyselinu mléčnou z unavených svalů.

Studie na McMaster University také zjistila, že masážní terapie zvyšuje rozsah pohybu ve svalech a zkracuje dobu zotavení mezi tréninky či závody. Masáž před kondičním tréninkem pomáhá předcházet úrazům a měla by být aplikována po zahřátí svalu.

Masáž je prospěšná nejen pro svaly, benefitů je více

Svaly vám za sportovní masáž budou neskutečně vděčni. To ano. Ale většina lidí hlásí také pocity čisté relaxace, snížené úzkosti, zvýšené pozornosti a zlepšené nálady. Ano, po vše po „obyčejné“ sportovní masáži.

Sportovci mohou psychologické výhody této masáže ocenit také. Pro terapii mysli a těla zároveň. Masážní terapie má tyto benefity:

Sponzorováno

  • Snižuje srdeční frekvenci.
  • Snižuje krevní tlak.
  • Snižuje dobu zotavení po zranění.
  • Snižuje úzkost.
  • Zlepšuje náladu.
  • Zvyšuje průtok krve v těle a přináší životně důležitý kyslík a živiny do potřebných míst v těle.
  • Zmírňuje bolest svalů a napětí.
  • Zlepšuje hojení pojivové tkáně, což podporuje pružnost svalů.
  • Stabilizuje hladinu kortizolu (to je stresový hormon, podobný adrenalinu).
  • Zlepšuje pružnost svalů, což pomáhá předcházet zranění.

A jakoby všechny tyto výhody nestačily, výzkum publikovaný v magazínu International Journal of Neuroscience naznačuje, že masážní terapie zlepšuje kvalitu spánku.

Sportovci prostě potřebují vynikající zdravotní a wellness strategie, aby udrželi optimální výkon svých těl. Pravidelnou masáží mohou sportovci udržovat svaly zdravé, zlepšovat jejich pružnost, udržovat relaxaci a mít lepší spánkový cyklus.

Jak často byste si měli dopřát sportovní masáž?

To vše závisí na požadavcích, které na své tělo kladete, a na tom, jak vaše tělo na tyto požadavky reaguje. Obecně a velmi nekonkrétně můžeme říct, že hráči během sezóny si dávají dvě větší masáže týdně. Většina elitních sportovců si zajde alespoň na jednu sportovní masáž týdně. Pro většinu amatérských sportovců, kteří stále sportují a trénují (např. pravidelně chodí do tělocvičny), se doporučuje jednu sportovní masáž týdně, až jednou za čtrnáct dní. Pro většinu lidí, kteří pravidelně provádějí lehké cvičení jednou za dva, tři nebo čtyři týdny, je obvykle dostačující.

Vezměte prosím na vědomí: Pokud se zotavujete ze zranění, doporučuje se častější pravidelná sportovní / léčebná masáž zaměřená na zraněnou oblast, dokud se zranění nezhojí a dokud se nevrátíte k plnému rozsahu pohybu bez bolesti. To je zejména případ, pokud se chystáte pokračovat v tréninku a soutěžit a nejste schopni poskytnout vašemu zranění dostatek času na uzdravení.

Dát si sportovní masáž před nebo po tréninku?

Krátká odpověď zní: sportovní masáž byste měli dostat před i po tréninku.

Po tréninku nebo soutěži je nejlepší dát si sportovní masáž do 48 hodin – to zkracuje dobu zotavení. Sportovní masáž si však můžete dopřát, jakmile se vaše srdeční frekvence sníží a budete mít čas na hydrataci.

Jeden nebo dva dny před závodem je vhodný čas na sportovní masáž nebo dokonce i ráno ve dni závodu či zápasu. Masáž ráno závodu je součástí vašeho rozcvičení, takže v ideálním případě je nejlepší lehčí a energičtější přístup. Vaše svaly se uvolní a to pomůže vaší mysli a tělu cítit se svěžejší, uvolněnější a připravené soutěžit.

Nejsem sportovec, je sportovní masáž vhodná i pro mě?

Sportovní masáž je ideální pro každého, kdo sem tam cvičí: od lidí, kteří jen chodí, po cvičení v tělocvičně jednou týdně. Sportovní masáž je také ideální pro lidi, kteří mají fyzicky náročnou práci nebo pro kohokoli, kdo trpí ztuhlostí nebo bolestí měkkých tkání (svalů).

Co byste měli vědět, než se vydáte na sportovní masáž?

Je pár věcí, které je dobré vědět. Pojďme se na ně společně podívat.

Různé masáže, různé techniky, rázné výsledky

Existuje mnoho různých stylů masáže a je důležité porozumět nuancím, abyste přesně věděli, na jakou masáž jdete.

Některé masáže mohou znít exoticky, ale jen málo zlepšují běh. Například švédská masáž přinejmenším zvlhčuje pokožku a masáž horkými kameny uklidňuje, ale nedělá nic, co se týče uvolnění napjatého svalu.

Pokud chcete opravdu svaly uvolnit, doporučuje se buď sportovní masáž (tj. cílené terapeutické ošetření pro jedinečné fyzické a biomechanické potřeby sportovců) nebo myofasciální uvolňovací masáž (tj. použití jemného, ​​trvalého tlaku na omezení měkkých tkání). Obě specificky cílí na uvolnění svalů a pomohou zlepšit flexibilitu, zmírnit bolest a zvětšit rozsah pohybu.

Na sportovní masáž přijďte dobře hydratovaní

Kvůli dehydrataci může ztuhnout fascie a svaly, což se promítá do bolestivější masáže. Než skočíte na stůl, ujistěte se, že jste vypili dostatečné množství čisté vody.

Co se týče běžného přesvědčení, že po masáži jsou zapotřebí další tekutiny: to je mýtus. Masáž neuvolňuje ani nevyplachuje žádné toxiny z těla, což znamená, že vás nedehydratuje. Masáž pomáhá při regeneraci od kyseliny mléčné, ale nezbavuje vás kyseliny mléčné. Po masáži můžete obnovit normální hydratační návyky.

Před sportovní masáží si dejte jen velmi lehké jídlo

Kromě zjevného nepohodlí při ležení na břiše dolů s plným břichem, masáž přirozeně zpomaluje vaše tělesné systémy – včetně trávicího procesu – což znamená, že přejídání před masáží bude pravděpodobně způsobovat, že se na stole budete cítit opravdu mizerně. A to přeci nechcete.

Nečekejte nějakou extra relaxační masáž

Pokud bude sportovní masáž provedena správně, není to výlet na Havaj. Buďte připraveni se pohybovat, fyzicky interagovat.

Bolest je normální

Když sestoupíte z masážního stolu, svaly na vás možná křičí, ale nebuďte naštvaní a běžte domů k pěnovému válci. Bolest je normální a může dokonce pomoci odhalit oblasti se slabostí, tedy ty, kterým by měla být věnována budoucí pozornost. Během 48 hodin by se měla napjatost a bolest rozptýlit, a pokud byla masáž udělána správně, můžete se dokonce cítit tak, jako byste byli v novém těle.

A co vy? Zajdete si sem tam na sportovní masáž? Budeme rádi za komentáře ke článku.

VIDEO: Sportovní masáž – ukázka

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva