Sponzorováno

Africký prasečí mor – pro člověka není zatím nebezpečný, pro prasata smrtelný 4.75/5 (4)

Africký prasečí mor - pro člověka není zatím nebezpečný, pro prasata smrtelnýAfrický prasečí mor je vysoce nakažlivé hemoragické virové onemocnění domácích a divokých prasat, které způsobuje vážné ekonomické a produkční ztráty. Je způsobeno virem z rodiny Asfarviridae, který také infikuje klíšťata rodu Ornithodoros.

Ačkoli příznaky afrického prasečího moru a klasického moru prasat mohou být hodně podobné, virus afrického moru ale nijak nesouvisí s virem klasického moru prasat.

Přenos a šíření afrického prasečího moru

Epidemiologie afrického prasečího moru je složitá a liší se v závislosti na prostředí, typech systémů produkce prasat, přítomnosti / nepřítomnosti kompetentních vektorů klíštěte, lidském chování a přítomnosti / nepřítomnosti divokých prasat.

Druhy přenosu mohou být tyto:

  • přímý kontakt s infikovanými domácími nebo divokými prasaty;
  • nepřímý kontakt, požitím kontaminovaného materiálu (např. potravinového odpadu, krmiva nebo odpadu);
  • kousnutí nakaženými klíšťaty.

Pohyb infikovaných zvířat, kontaminovaných produktů z vepřového masa a nedovolená likvidace jatečně upravených těl jsou nejvýznamnějším prostředkem šíření nákazy.

Riziko pro veřejné zdraví

Africký prasečí mor nepředstavuje riziko pro lidské zdraví.

Klinické příznaky

Klinické příznaky a úmrtnost se mohou lišit v závislosti na virulenci viru a typu / druhu prasete:

Akutní formy afrického prasečího moru se vyznačují vysokou horečkou, depresí, anorexií a ztrátou chuti k jídlu, krvácením do kůže (zarudnutí kůže na uších, břiše a nohou prasete), potratem u březích prasnic, cyanózou, zvracením, průjmem a smrtí v rozmezí 6-13 dnů (nebo až 20 dní). Míra úmrtnosti může být až 100%.

Subakutní a chronické formy jsou způsobeny středně nebo nízko virulentními viry, které produkují méně intenzivní klinické příznaky, které lze pozorovat mnohem delší dobu. Míra úmrtnosti je nižší, ale stále se může pohybovat v rozmezí 30-70%. Mezi příznaky chronické choroby patří úbytek hmotnosti, občasná horečka, respirační příznaky, chronické kožní vředy a artritida.

Různé druhy prasat mohou mít různou citlivost na infekci virem afrického prasečího moru. Africké divoké kočky mohou být infikovány, aniž by vykazovaly klinické příznaky.

Sponzorováno

Diagnostika

Africký prasečí mor může být podezřelý na základě klinických příznaků, ale vše musí být potvrzeno laboratorními testy, zejména jeho odlišení od klasického moru prasat.

Prevence a kontrola

V současné době neexistuje žádná schválená vakcína pro africký prasečí mor.

Prevence v zemích bez výskytu nákazy závisí na provádění příslušných dovozních politik a opatření biologické bezpečnosti, která zajistí, že ani infikovaná živá prasata ani produkty z vepřového masa nebudou dováženy do oblastí bez výskytu afrického prasečího moru. To zahrnuje zajištění řádné likvidace odpadních potravin z letadel, lodí nebo vozidel pocházejících z postižených zemí a boj proti nedovolenému dovozu živých prasat a produktů z vepřového masa z postižených zemí.

Během ohnisek a v postižených zemích může být kontrola tohoto moru obtížná a musí být přizpůsobena specifické epidemiologické situaci.

Mohou být použita klasická hygienická opatření včetně včasného odhalení a humánního usmrcování zvířat (při řádné likvidaci jatečně upravených těl a odpadu); důkladné čištění a dezinfekce; zónování / kompartmentalizace a pohybu; dohled a podrobné epidemiologické vyšetřování; přísná opatření biologické bezpečnosti na farmách.

Jak bylo pozorováno v Evropě a v některých regionech Asie, zdá se, že přenos afrického prasečího moru do značné míry závisí na hustotě populace divokých prasat a jejich interakci se systémy produkce prasat s nízkou biologickou bezpečností. Dobré znalosti a řízení populace divokých prasat a dobrá koordinace mezi veterinárními službami, divočinou a lesními úřady jsou nezbytné pro úspěšnou prevenci a kontrolu afrického prasečího moru.

V Indonésii byl problém s africkým prasečím morem

Indonésie se stala nejnovější asijskou zemí, která čelí vypuknutí afrického prasečího moru, smrtícího prasečího viru, který ničí zemědělce v celém regionu.

Tamní ministerstvo zemědělství země uvedlo, že na chorobu v Severní Sumatře zemřelo téměř 30 000 prasat. Očekává se, že tento rok tento virus zlikviduje více než polovinu stáda čínských prasat.

Austrálie se čím dál více obává, zintenzivňuje opatření biologické bezpečnosti, aby zabránila moru prasat.

Přestože je tento mor pro člověka neškodný, může nemoc zabít prasata během několika dnů a podle Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) může být úmrtnost až 100%.

Závěrem

Sponzorováno

Africký prasečí mor je virové onemocnění prasat a divokých prasat, které je pro prase obvykle smrtelné. Neexistují žádné vakcíny ani léky. Z tohoto důvodu má v postižených zemích vážné socio-ekonomické důsledky. Lidé nejsou náchylní k této nemoci.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva