Sponzorováno

Jednoduchý recept na levandulové mýdlo 4.8/5 (10)

Vyrobte si vlastní levandulové mýdlo

Vyrobte si vlastní levandulové mýdlo

Tento recept na levandulové mýdlo je rychlý a jednoduchý. Navíc mýdlo voní božsky! Je to i skvělý tip na doma vyrobený vánoční dárek pro všechny dámy.

Miluji malá, ručně vyráběná mýdla. Kdykoli jdu na místní trh, přitahují mě stánky s nádherně prezentovanými mýdly s okvětními lístky růží nebo levandulí.

Vždy jsem si myslela, že je příliš složité je vyrobit doma. Ale v dnešní době, kdy jsou dostupné různé mýdlové soupravy – stačí roztavit a nalít – si domácí mýdlo může vyrobit kdokoli (je to mnohem levnější!).

Na této stránce vám ukážu, jak vyrobit levandulové mýdlo, a několik různých způsobů, jak můžete své domácí mýdlové tyčinky prezentovat, aby vypadaly mimořádně krásně!

Co budete potřebovat pro výrobu levandulového mýdla

Množství materiálů, které budete potřebovat, se bude hodně lišit v závislosti na velikosti vaší formy. Zde je obecný seznam materiálů, které budete potřebovat k výrobě jednoduchého levandulového mýdla, a níže najdete přesné rozměry blokových a kulatých mýdel, které jsem vyrobila.

Pro výrobu mýdla budete potřebovat:

 • Mýdlový základ (použila jsem bílý mýdlový základ, můžete si koupit mnoho dalších, jako je olivový olej, čiré mýdlo atd.)
 • Levandulový esenciální olej
 • Sušené květy levandule
 • Hmoždíř a palička nebo kuchyňský robot (volitelně)
 • Různé nádoby jako formičky (použila jsem plastovou nádobu a formu na muffiny vyloženou košíčky)
 • Prkénko a nůž
 • Džbán vhodný do mikrovlnné trouby nebo skleněná mísa a rendlík
 • Hnědý papír, jiný dekorativní papír do balení (volitelné)
 • Tiskárna pro tisk štítků
 • Někteří lidé přidávají další přísady, jako jsou ovesné vločky nebo rozmarýn, tento recept je dobrým výchozím bodem – přidat si pak můžete cokoliv

Recept na levandulové mýdlo: 6 malých čtvercových mýdel na ruce (nebo 2)

K výrobě tohoto mýdla jsem použila:

 • 300 g mýdlového základu – jde pohodlně roztavit a nalít
 • 1/4 šálku mletých levandulových květů (pro vmíchání do mýdla)
 • 1/4 šálku levandulových květů (pro posypání navrch mýdla)
 • 5 ml (100 kapek) levandulového esenciálního oleje

Nechcete toho tolik? Pak zkuste použít množství na 2 kulatá levandulová mýdla na ruce:

 • 100 g mýdlového základu
 • 1/4 šálku sušených květů levandule (pro posypání navrch)
 • 2 ml (30-50 kapek) levandulového esenciálního oleje

Příprava

Chcete-li určit, kolik mýdlového základu budete potřebovat, nejjednodušší metodou je zvážit, kolik vody naplní vybranou formu do požadované výšky. Já pro své mýdlo potřebuji přibližně 300 g mýdlového základu.

Budu potřebovat 300g mýdlového základu

Budu potřebovat 300g mýdlového základu

Z mýdlového základu odřízněte požadované množství mýdla. Nakrájejte ho na malé kousky, aby se rovnoměrně rozpustily.

Mezitím si do mýdla namelte trochu levandule na zamíchání. (Tento krok je volitelný, použila jsem ho pouze ve výše uvedeném receptu na větší levandulové mýdlo). Mletí levandulových květů uvolňuje esenciální oleje, takže se stanou voňavějšími a mají další exfoliační vlastnosti. Odměřte malé množství sušených květů levandule. Rozdrťte je tedy pomocí hmoždíře nebo v kuchyňském robotu, dokud se nerozpadnou na kousky. Namelte květy levandule tak jemně, jak chcete. Je to na vás.

Výroba levandulového mýdla

Nyní rozpusťte mýdlový základ podle pokynů na obalu. To obvykle zahrnuje roztavení mýdla v misce zavěšené nad vroucí vodou nebo ohřívání v krátkých dávkách v mikrovlnné troubě (rychlé a účinné pro malé množství mýdla). Jakmile se všechny kousky tuhého mýdla rozpustí, odstraňte směs ze sporáku.

Vmíchejte levandulový esenciální olej a rozemleté květy levandule (pokud používáte).

Sponzorováno

Přimíchejte levandulové květy

Přimíchejte levandulové květy

Nalijte svou směs do formy. Pracujte rychle, posypte levandulovými kvítky povrch mýdla a jemně zatlačte, aby zapadly na místo.

Posypejte mýdlo kvítky

Posypejte mýdlo kvítky

Ztuhlo vaše levandulové mýdlo příliš brzy?

Hlavně nepanikařte! Pokud zjistíte, že vaše mýdlová směs tuhne velmi rychle a ještě předtím, než mýdlo stihnete posypat levandulovými květy, není vše ztraceno!

Vyklopte všechny nepřilepené pupeny a poté vložte formu na několik sekund do mikrovlnné trouby, aby se mýdlo znovu rozpustilo (pokud je směs vhodná do mikrovlnné trouby). V případě potřeby zamíchejte. Pracujte rychle, zkuste ještě jednou posypat levandulovými květy nahoře.

Vyjmutí levandulového mýdla z forem

Jakmile vaše mýdla dokonale ztuhnou (informace o tom najdete na obalu mýdlového základu, mému to trvalo několik hodin, než zcela ztuhlo), vyklopte z povrchu vašeho mýdla veškerou nepřilepenou levanduli. Uvolněte formu a jemně odstraňte blok mýdla. Ostrým nožem pak nakrájejte mýdlo na požadovanou velikost.

Levandulové mýdlo nakrájejte

Levandulové mýdlo nakrájejte

A hotovo. Vyrobili jste si vlastní levandulové mýdlo.

Použití květů levandule v mýdle

Při použití levandulových květů a poupat v mýdle je jeden hlavní problém – mají tendenci hnědnout. Přimíchejte je do mýdla, než ztuhne, a určitě zhnědnou. Posypte je nahoru a pravděpodobně zhnědnou. Existují dva triky, jak tomu zabránit.

Nejprve do mýdla asi pět minut poté, co ho nalijete, lehce vtlačte stonky levandule. Ujistěte se, že se mýdla skutečně dotýká pouze spodní okraj, jak je znázorněno na fotografii níže. Ujistěte se, že ani stonky neizolujete, protože je teplo udělá hnědé.

Stonky levandule v mýdle

Stonky levandule v mýdle

Další způsob, jak zabránit zhnědnutí levandule na mýdle, je ještě chytřejší. Nechte svá mýdla plně ztvrdnout po dobu 48 hodin. Poté vršky postříkejte alkoholem, nasypte navrch poupata levandule a znovu nastříkejte. Alkohol způsobí, že levandule bude držet. Postupem času levandule přirozeně zhnědne, ale bude to trvat týdny nebo dokonce měsíce. Pomocí těchto tipů zajistíte, že zhnědnutí nebude okamžité nebo přes noc.

Přírodní exfolianty pro levandulové mýdlo

Super způsobem, jak si můžete přizpůsobit levandulové mýdlo, je přidání přírodních exfoliantů. Ovesné vločky či mák jsou skvělou volbou a přidávají také vizuální dojem. Vypadají pak krásně.

Sponzorováno

A jak děláte levandulové mýdlo vy? Budu moc ráda za komentáře.

A dále si o levanduli přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva