Sponzorováno

Meruňkový olej a jeho vnitřní užití – dá se jíst? 3.75/5 (4)

  • Meruňkový olej je možné jíst a může být zdravý, pokud se konzumuje v přiměřeném množství.
  • Meruňkový olej se získává lisováním semen (pecek) meruněk a může mít různé zdravotní výhody díky svému složení.

Meruňkový olej se dá užívat i vnitřně, musí to na něm být ale výslovně uvedeno

Meruňkový olej se dá užívat i vnitřně, musí to na něm být ale výslovně uvedeno

Meruňky jsou krásně oranžové, malé peckové ovoce s jádrem (semenem) uvnitř, o kterém se říká, že má velkou léčivou sílu. Meruňky mají výbornou, kyselo-sladkou chuť. Navzdory své sladké chuti mají meruňky jen poměrně nízký obsah cukru (8,5 g na 100 g ovoce).

Meruňkový olej se vyrábí z pecek (jader) meruněk a používá se hlavně na kůži. Meruňkový olej má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti.

Několik slov o meruňkovém oleji

Meruňková jádra vypadají jako mandle. Když je olej extrahován a zpracováván, je meruňkový olej chemicky podobný oleji z hořkých mandlí. Dokonce jej můžete použít jako náhradu za mandlový olej při vaření. Má vysoký kouřový bod, takže je vhodný na smažení a restování. Jeho chuť je příjemně jemná, takže jeho vliv na chuť vašich pokrmů nepostřehnete. Není ve výsledném jídle nijak cítit.

Meruňkový olej je bohatý na kyselinu olejovou, což potvrzuje studie publikovaná v magazínu Antioxidants. Kyselina olejová je omega-9 mastná kyselina, která je pro nás mimořádně dobrá, posiluje zdraví srdce a mozku. Je to ta mastná kyselina, díky které je olivový olej tak cennou součástí vyvážené stravy, a i díky ní jsou jedlé formy meruňkového oleje také zdravým doplňkem vaší stravy.

Meruňkový olej bývá také součástí pleťových produktů, různých krémů, peelingů a sér. Kosmetický meruňkový olej je změkčující a má vysoký obsah vitamínu E; snadno se vstřebává do pokožky a je vhodný pro všechny typy pleti, je vhodný i pro citlivou pleť. Použijte jej jako nosný olej pro aplikaci koncentrovanějších esenciálních olejů, jako je levandule nebo máta peprná.

Kosmetický, jedlý. Jak je to s jeho konzumací?

Je to tak, že existuje jedlý meruňkový olej, ale také meruňkový olej, který není určen k jídlu, ale jen k vnějšímu použití, zejména v kosmetických a terapeutických produktech. Rozdíl mezi jedlým a nejedlým meruňkovým olejem spočívá v procesu výroby a často i v kvalitě surovin.

Rozdíly mezi jedlým a nejedlým meruňkovým olejem:

Proces výroby

  • Jedlý meruňkový olej: Tento olej je vyroben tak, aby splňoval potravinářské standardy, což znamená, že je pečlivě lisovaný a často filtrovaný, aby se odstranily případné nečistoty. Bývá lisován za studena, což pomáhá zachovat jeho výživné látky.
  • Nejedlý meruňkový olej: Tento olej může být vyroben z méně kvalitních surovin nebo za použití procesů, které nejsou vhodné pro potravinářské účely. Může obsahovat přídavné látky, které nejsou bezpečné pro konzumaci.

Jedlý meruňkový olej je určen k použití v potravinách a kuchyni. Může být použit jako zálivka do salátů, na vaření nebo jako doplněk stravy. Kosmetický meruňkový olej se používá v kosmetických výrobcích, jako jsou pleťové krémy, tělové oleje, masážní oleje, šampony a kondicionéry. Tento olej je oblíbený pro své hydratační vlastnosti a je často používán pro péči o pleť a vlasy.

Jedlý meruňkový olej je testován a certifikován pro potravinářské použití, což znamená, že je bezpečný pro konzumaci. Kosmetický meruňkový olej není testován pro konzumaci a může obsahovat složky, které nejsou vhodné nebo bezpečné pro vnitřní použití.

Pokud si nejste jisti, zda je meruňkový olej, který máte, jedlý nebo nejedlý, vždy zkontrolujte etiketu výrobku. Na etiketě by mělo být jasně uvedeno, zda je olej určen k vnitřnímu nebo vnějšímu použití. Pokud to na etiketě není jasně uvedeno, je lepší se zdržet jeho konzumace a použít jej pouze v souladu s doporučeným použitím na obalu.

Zdravotní výhody jedlého meruňkového oleje

Obsah zdravých tuků

Meruňkový olej obsahuje mononenasycené a polynenasycené tuky, které jsou pro tělo prospěšné. Tyto tuky mohou přispět ke zdraví srdce a snížení hladiny špatného cholesterolu (LDL).

Sponzorováno

Je bohatý na vitamíny

Meruňkový olej obsahuje vitamín A a vitamín E, které jsou antioxidanty a pomáhají chránit tělo před poškozením volnými radikály.

Podpora zdraví pokožky

Díky svým hydratačním a výživným vlastnostem je meruňkový olej často používán v kosmetice, ale také při vnitřní konzumaci může přispět ke zdraví pokožky.

Má protizánětlivé účinky

Některé studie naznačují, že meruňkový olej může mít protizánětlivé účinky, což může být prospěšné pro lidi trpící zánětlivými onemocněními.

Meruňkový olej a střevní dysfunkce

Výzkum z roku 2014 zjistil, že meruňkový olej může být možným doplňkovým lékem při zánětlivých střevních poruchách. Studie sice byla provedena na krysách, ale zjistila, že extrakt z meruňkových jader jak s olejem, tak bez něj, zlepšil nepříjemné příznaky kolitidy.

Turecká studie publikovaná v roce 2018 v magazínu Biotechnic and Histochemistry zkoumala gastroprotektivní účinek oleje z meruňkových jader na žaludeční vředy, také u potkanů. Meruňkový olej ve skutečnosti chránil sliznici (nebo výstelku střev) krys před vznikem vředů ve srovnání s krysami, kterým byl podáván pouze ethanol. Vědci dospěli k závěru, že je to kvůli protizánětlivým a antioxidačním účinkům meruňkového oleje. Meruňkový olej může být ve skutečnosti účinným způsobem, jak snížit závažnost žaludečních vředů.

Ochrana srdce a úleva při chemoterapii

Jeden starší výzkum popsal potenciální kardioprotektivní účinky oleje z meruňkových jader. Studie byla provedena opět na krysách a ukázala, že meruňkový olej může mít schopnost stimulovat určité příznivé reakce v kardiovaskulárním systému, aby se zabránilo infarktu myokardu (srdečnímu infarktu).

Studie vysvětluje antioxidační hodnotu meruňkového oleje. Relativně vysoká fenolická složka oleje 2,2 miligramu na mililitr je srovnatelná s olivovým olejem a může mít ochranné účinky proti srdečním onemocněním.

Meruňkový olej může být také účinným způsobem, jak zmírnit negativní účinek chemoterapie na imunitní systém. V jedné studii bylo zjištěno, že krysy, kterým byl podáván cyklofosfamid a také meruňkový olej, zaznamenaly menší degradaci orgánů než ty, které právě dostaly chemoterapeutický lék. Bílé krvinky těch krys, které dostaly meruňkový olej, také vykazovaly zdravější hladinu důležitých imunitních sloučenin. Hodně zajímavé, že?

Jak konzumovat meruňkový olej

Meruňkový olej se dá jíst třeba takto:

  • Můžete ho přidat do salátů: Můžete jej použít jako zálivku do salátů.
  • Je vhodný na lehké smažení nebo pečení, ale je třeba dbát na to, aby nebyl vystaven příliš vysokým teplotám, které by mohly zničit jeho výživné látky.
  • Můžete jej přidat do různých pokrmů pro zlepšení chuti a zvýšení nutriční hodnoty.

Při konzumaci meruňkového oleje je důležité se držet doporučených denních dávek, protože nadměrná konzumace oleje (obecně jakéhokoli oleje) může vést k přebytku kalorií a potenciálním zdravotním problémům, třeba k průjmu.

Sponzorováno

A přidám malé upozornění na závěr, pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo specifické diety, vždy je samozřejmě vše nejlepší konzultovat se svým lékařem nebo odborníkem na výživu, než začnete pravidelně konzumovat jakýkoli nový olej nebo doplněk stravy.

A dále si ode mě přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva